Witaj na WinnicaLidla.pl
serwisie z szerokim wyborem napojów alkoholowych.

Czy masz już ukończone 18 lat?
KONIECZNE ZAZNACZENIE
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych.
*Pole wymagane
Zapisz się do naszego newslettera
i zdobądź
kod rabatowy 20 zł
za jednorazową rezerwację
za minimalną kwotę 200 zł*
*Kodu rabatowego nie można łączyć z promocjami w serwisie winnicalidla.pl

Wino białe z Francji

W słynącej z wyrobu wyśmienitych win Francji to właśnie wina białe mają przodującą pozycję. Te eleganckie, słynące z lekkiej budowy trunki pasują do wielu potraw. Ostateczny wybór białego wina powinien zależeć od jego rodzaju. Białe wina zazwyczaj zestawiane są z potrawami złożonymi z drobiu lub ryb oraz z deserami. Warianty musujące mogą być podane niemal do każdego dania. Wina białe często pojawiają się na przyjęciach również jako forma aperitifu. Francuskie wina białe powstają z kilku rodzajów winorośli, spośród których do najbardziej znanych należą: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Viognier, Riesling czy Muscat. Białe wina z Francji cieszą się popularnością niemal na całym świecie.

Zobacz jako Siatka Lista

37 produktów

  1. Crémant d'Alsace Paul Mittnacht
    Crémant d'Alsace Paul Mittnacht powstaje w Alzacji, jednym z najważniejszych regionów produkujących wina musujące we Francji. Crémant d'Alsace od 1976 roku posiada status AOC i jest wytwarzany metodą tradycyjną, czyli z drugą fermentacją zachodzącą w butelce - tą samą, która stosowana jest w Szamp...

    Wino

    Crémant d'Alsace Paul Mittnacht 750ml

    1L = 77,32 zł
    57,99 zł
    1L = 77,32 zł
  2. Domaine Terra di i Nostri
    Domaine Terra di i Nostri powstaje na Korsyce, nazywanej często „Wyspą Piękna” (Île de Beauté). Winnice należą do Vignerons d'Aghione i położone są na wschodnim wybrzeżu wyspy, gdzie śródziemnomorski klimat, bliskość morza oraz naturalna osłona gór tworzą idealne warunki do uprawy winorośli. Gleby...

    Wino

    Domaine Terra di i Nostri 750ml

    1L = 73,32 zł
    54,99 zł
    1L = 73,32 zł
  3. Colombard–Gros Manseng "Origines"
    Origines 2025 powstaje w IGP Côtes de Gascogne, jednej z najbardziej cenionych apelacji południowo-zachodniej Francji, położonej pomiędzy Atlantykiem a Pirenejami. Region od lat słynie przede wszystkim z lekkich, niezwykle aromatycznych białych win, które stanowią ponad 80% całej produkcji. Charak...

    Wino

    Colombard–Gros Manseng "Origines" 750ml

    1L = 50,65 zł
    37,99 zł
    1L = 50,65 zł
  4. Vaucher Pere & Fils Chablis
    Vaucher Père & Fils Chablis to kwintesencja białego winiarstwa z północnej części Burgundii. Wino powstaje w 100% ze szczepu Chardonnay, uprawianego na słynnych wapiennych glebach kimerydzkich, które nadają winom z tego regionu unikalny, mineralny charakter. Producent Vaucher Père & Fils stawia na...

    Wino

    Vaucher Pere & Fils Chablis 750ml

    1L = 173,32 zł
    129,99 zł
    1L = 173,32 zł
  5. Luc Belaire Rare Lux
    Luc Belaire Rare Luxe to francuskie wino musujące produkowane w Burgundii, należące do luksusowej linii marki Luc Belaire. Powstaje jako starannie opracowany blend francuskich białych odmian winogron, stworzony przez winiarzy marki z myślą o eleganckim, wyrafinowanym stylu i nowoczesnym podejściu do...

    Wino

    Luc Belaire Rare Lux 750 ml

    1L = 199,99 zł
    149,99 zł
    1L = 199,99 zł
  6. Luc Belaire Brut Gold
    Luc Belaire Brut Gold to eleganckie francuskie wino musujące tworzone w Burgundii z połączenia winogron szczepów chardonnay i pinot noir. Styl tego cuvée inspirowany jest klasycznymi francuskimi winami musującymi z okresu „Années folles” - szalonych lat 20. XX wieku, kiedy paryska scena artystyczna ...

    Wino

    Luc Belaire Brut Gold 750 ml

    1L = 199,99 zł
    149,99 zł
    1L = 199,99 zł
  7. G.H. Mumm Ice Xtra Demi-Sec
    G.H. Mumm Ice Xtra Demi-Sec to szampan stworzony z myślą o nowoczesnym sposobie celebracji - serwowany na lodzie, intensywny w aromacie i wyjątkowo orzeźwiający. Łączy elegancję klasycznego champagne z bardziej swobodnym, letnim charakterem i łagodzącą jego profil słodyczą. To propozycja dla osób, k...

    Wino

    G.H. Mumm Ice Xtra Demi-Sec 750 ml

    1L = 293,32 zł
    219,99 zł
    1L = 293,32 zł
  8. Champagne Moët & Chandon Nectar Impérial
    Jest to luksusowy szampan typu Demi-Sec (półsłodki), uznawany za jednego z najdoskonalszych przedstawicieli tej kategorii w Domu Moët & Chandon. Charakteryzuje się bogatym, pełnym smakiem i urzekającą gęstością. Jest kupażem winogron z najlepszych Cru: Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay. Ma słom...

    Wino

    Champagne Moët & Chandon Nectar Impérial 750 ml

    1L = 359,99 zł
    269,99 zł
    1L = 359,99 zł
  9. Champagne Veuve Clicquot Rich
    Veuve Clicquot Rich to innowacyjna i nowoczesna propozycja z Szampanii, stworzona, aby celebrować życie w niekonwencjonalny sposób. W przeciwieństwie do klasycznych szampanów, ten blend (około 50% Pinot Noir, 30% Meunier, 20% Chardonnay) charakteryzuje się wysokim poziomem słodyczy, co sytuuje go w ...

    Wino

    Champagne Veuve Clicquot Rich 750 ml

    1L = 373,32 zł
    279,99 zł
    1L = 373,32 zł
  10. Champagne Ruinart de Ruinart
    To klasyczny, wytrawny szampan i flagowe cuvée najstarszego na świecie Domu Szampańskiego, Ruinart, założonego w 1729 roku. Dojrzewa przez co najmniej trzy lata w kredowych piwnicach „crayères”, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystyka: Elegancki, rześki i jednocześnie cudo...

    Wino

    Champagne Ruinart de Ruinart 750 ml

    1L = 399,99 zł
    299,99 zł
    1L = 399,99 zł
  11. Champagne Veuve Clicquot Brut  w kartoniku
    Flagowy produkt Domu Veuve Clicquot, znany jako ikona stylu Champagne i symbol luksusu. Wyróżnia się doskonałym balansem między świeżością, strukturą i elegancją. Charakterystyka: Wytrawny (Brut), o pełnym i owocowym charakterze oraz kremowej teksturze i długim finiszu. Kolor: Jasne złoto z drobny...

    Wino

    Champagne Veuve Clicquot Brut w kartoniku 750 ml

    1L = 373,32 zł
    279,99 zł
    1L = 373,32 zł
  12. Champagne Moët & Chandon Nectar Impérial w kartoniku
    Moët & Chandon Nectar Impérial to luksusowy szampan typu Demi-Sec, który uchodzi za jednego z najdoskonalszych przedstawicieli półsłodkiej odmiany w prestiżowym Domu Moët & Chandon. Powstał z kupażu winogron z najlepszych Cru, z dominującym udziałem Pinot Noir (40-50%) i Pinot Meunier (30-40%), uzup...

    Wino

    Champagne Moët & Chandon Nectar Impérial w kartoniku 750 ml

    1L = 386,65 zł
    289,99 zł
    1L = 386,65 zł
  13. Champagne Moutard Grande Cuvee Brut
    Wino o pięknym, złoto-żółtym kolorze, z delikatnym i bogatym aromatem masła, migdałów oraz brioche. W ustach prezentuje się żywo, elegancko, z doskonałą równowagą smaków i pełnią. Idealne do serwowania z przystawkami, takimi jak surowe warzywa, owoce morza, ryby, wędliny, foie gras, tatar wołowy i z...

    Wino

    Champagne Moutard Grande Cuvee Brut 750 ml

    1L = 206,65 zł
    154,99 zł
    1L = 206,65 zł
  14. Champagne Moutard Carte d'Or Brut
    Moutard Carte d’Or Brut to klasyczny i elegancki szampan, stanowiący doskonałą wizytówkę swojego terroir oraz rodzinnej tradycji. Degustacja: W kieliszku wino urzeka drobnymi, żywymi bąbelkami i złotym kolorem. W bukiecie odnajdziemy bogactwo aromatów: od rześkich nut cytrynowych, zielonego jabłk...

    Wino

    Champagne Moutard Carte d'Or Brut 750 ml

    1L = 206,65 zł
    154,99 zł
    1L = 206,65 zł
  15. Champagne Moutard Brut Reserve
    Moutard Brut Réserve to flagowy szampan tego rodzinnego domu, który jest kwintesencją tradycyjnego stylu z regionu Côte des Bar. Wyróżnia się doskonałą równowagą i jest ceniony za swój elegancki, a jednocześnie przystępny charakter. Degustacja: Wino fermentuje w całości w stalowych kadziach, a nas...

    Wino

    Champagne Moutard Brut Reserve 750 ml

    1L = 206,65 zł
    154,99 zł
    1L = 206,65 zł
  16. Champagne Brut Millesime, Alfred Gratien
    Rocznikowe wino musujące z Szampanii, stanowiące wyraz stylu domu Gratien – klasycznego, eleganckiego i długowiecznego. Wino powstało z moszczu pierwszego tłoczenia z selekcjonowanych gron Chardonnay i Pinot Noir, pochodzących wyłącznie z najlepszych parceli. Fermentowane w dębowych beczkach i dojrz...

    Wino

    Champagne Brut Millesime, Alfred Gratien 750 ml

    1L = 399,99 zł
    299,99 zł
    1L = 399,99 zł
  17. Ostatnie Sztuki
    Champagne Brut Blanc de Blancs Grand Cru, Alfred Gratien
    Champagne Brut Blanc de Blancs Grand Cru Alfred Gratien to wyrafinowane smakowo wino musujące powstałe wyłącznie z gron Chardonnay pochodzących z najlepszych winnic sklasyfikowanych jako Grand Cru. Producent - Alfred Gratien - należy do nielicznego grona domów szampańskich, które do dziś fermentują ...

    Wino

    Champagne Brut Blanc de Blancs Grand Cru, Alfred Gratien 750 ml

    1L = 399,99 zł
    299,99 zł
    1L = 399,99 zł
  18. Champagne Brut “Cuvee Paradis”, Alfred Gratien
    Cuvée Paradis to prestiżowe wino musujące z regionu Szampanii, będące flagową etykietą domu Alfred Gratien - jednej z nielicznych rodzinnych wytwórni, które wciąż fermentują swoje wina w dębowych beczkach, Wino to produkowane jest metodą tradycyjną (champenoise) z selekcjonowanych gron Chardonnay i ...

    Wino

    Champagne Brut “Cuvee Paradis”, Alfred Gratien 750 ml

    1L = 533,32 zł
    399,99 zł
    1L = 533,32 zł
  19. Sauvignon “Terroir Littoral”, Fortant
    Białe wino wyprodukowane w Langwedocji z wyselekcjonowanych gron Sauvignon Blanc. Fortant de France to eksperymentalny projekt Grupy Vins Skalli, mający na celu promowanie odmian winorośli dopasowanych do klimatu śródziemnomorskiego. Winogrona pochodzą z winnic położonych w strefie nadmorskiej (Litt...

    Wino

    Sauvignon “Terroir Littoral”, Fortant 750 ml

    1L = 79,99 zł
    59,99 zł
    1L = 79,99 zł
  20. Champagne Dom Perignon Blanc
    Styl Dom Pérignon cechuje przede wszystkim eteryczna lekkość I jedwabistość,osiągnięt dzięki idealnej równowadze między świeżością i dojrzałością, jak I między szczepami Chardonnay i Pinot Noir. Ta równowaga i harmonia nut smakowych, wraz z unikalnym potencjałem starzenia, skutkuje satynową, eterycz...

    Wino

    Champagne Dom Perignon Blanc 750 ml

    1L = 1 599,99 zł
    1 199,99 zł
    1L = 1 599,99 zł
  21. Ocena:
    3 (1 opinia)
    Petit Chablis “Les Petits Dieux” J.Moreau & Fils
    Białe wino z regionu Chablis. W kieliszku trunek ma barwę jasną, słomkową. Aromat tego wina charakteryzuje się umiarkowaną intensywnością, przywodząc na myśl nuty dojrzałego jabłka, skórki grejpfruta, dojrzałej cytryny oraz delikatnego jogurtu. Smak Petit Chablis “Les Petits Dieux” cechuje dominując...

    Wino

    Petit Chablis “Les Petits Dieux” J.Moreau & Fils 750 ml

    1L = 166,65 zł
    124,99 zł
    1L = 166,65 zł
  22. 2022
    Mâcon Lugny "Serpolet" od Collin Bourisset to eleganckie białe wino pochodzące z regionu Mâcon w Burgundii. Burgundia, szczególnie w apelacji Mâcon, słynie z upraw odmiany Chardonnay, dającej tam wina o świeżym, owocowym smaku. Marka Collin Bourisset, z siedzibą w Romanèche-Thorins, od lat specjaliz...

    Wino

    Mâcon Lugny, Serpolet, Collin Bourisset 750 ml

    1L = 79,99 zł
    4 szt. - 15% lub 8 szt. -25%
    59,99 zł
    1L = 79,99 zł
  23. Ocena:
    4 (3 opinie)
    Chablis

    Ocena

    Klasyka. odpowiednie na letnie upały i nietylko. Smak owoców: jabłka, cytryny i grejpfruta oraz lekką słodycz gruszek. Odpowiednia kwasowość. Moim zdaniem można spożywać także jako aperitif. Mieczysław

    Wino

    Chablis 750 ml

    1L = 146,65 zł
    4 szt. - 15% lub 8 szt. -25%
    109,99 zł
    1L = 146,65 zł
  24. Grand Brut Champagne, Perrier-Jouët
    Grand Brut od Perrier-Jouët to ekskluzywne francuskie wino musujące, pochodzące z regionu Champagne. Perrier-Jouët to założona w 1811 roku, jedna z najbardziej prestiżowych marek produkujących szampana. Wino powstaje z trzech klasycznych odmian winorośli: Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier, któr...

    Wino

    Grand Brut Champagne, Perrier-Jouët 750 ml

    1L = 346,65 zł
    259,99 zł
    1L = 346,65 zł
  25. Wino

    Gewurztraminer Réserve, Jean Neubert 750 ml

    1L = 79,99 zł
    4 szt. - 15% lub 8 szt. -25%
    59,99 zł
    1L = 79,99 zł
Strona
na stronę

Francuskie białe wino

Do jakich potraw pasuje francuskie białe wino? Wszystko zależy od rodzaju trunku. Wina francuskie, białe wytrawne to idealne dodatki do dań z drobiu, ryb i makaronów, a te lżejsze pasują również do pizzy. Winnica Lidla oferuje koneserom wiele ciekawych propozycji z kategorii białych win wytrawnych.

Macon – Lugny, Collin Bourisset kusi aromatem brzoskwini, jabłka i kwiatów akacji. W bukiecie da się wyczuć również nuty zapachowe gruszki oraz ananasa. Świeży, owocowo – kwiatowy zapach idzie w parze z doskonałym, orzeźwiającym smakiem, który doskonale współgra z rybami, warzywami oraz serami, szczególnie camembertem. Wino jest wytrawne, lecz jego oleistość łagodzi kwaskowaty posmak, a alkohol, którego w składzie jest aż 13%, lekko rozgrzewa, co wpływa na zrównoważenie mocnej struktury.

Pochodzące z północnej Burgundii francuskie wino białe wytrawne Chablis wybierane jest przez koneserów najczęściej do owoców morza i sałatek. Bukiet tego trunku jest średnio intensywny, przez co nie dominuje nad smakiem potrawy. Wyczuwalne nuty zapachowe limonki i mięty sprawiają, że wino to jest mocno orzeźwiające, co sprawia, że z powodzeniem może być pite solo, przy okazji spotkań towarzyskich. Trunek świetnie prezentuje się w kieliszku, dzięki bardzo jasnej barwie, która wchodzi w zielonkawe tony.

Francuskie białe wina to nie tylko wytrawne smaki. Dużą popularnością cieszą się też wina francuskie słodkie w wersji białej. Pasują one głównie do deserów. Musujące trunki mogą być z kolei podawane na przyjęciach oraz w ramach aperitifu. Na jakie warianty dostępne w Winnicy Lidla warto zwrócić szczególną uwagę?

Sauternes, L’Ouest De Lamothe Guignard wytwarzane jest według tradycyjnych francuskich receptur. Pleśń pojawiająca się na gronach sprawia, że owoce szybciej ulegają wysuszeniu i zwiększa się w nich koncentracja cukrów. Z takich owoców powstają najlepsze wina słodkie. We wspomnianym winie Sauternes dominuje smak owoców tropikalnych, które wyczuwalne są również w bukiecie. Trunek nie jest zdominowany przez słodycz, lekko wyczuwalna kwaskowatość sprawia, że całość jest idealnie wyważona i harmonijna.

Dobre, białe wino francuskie

Winiarski kunszt francuskich producentów win, od lat ceniony jest niemal na całym świecie. Dobre, białe francuskie wino powinno być lekkie w strukturze i delikatne w smaku. Ważne są również aromaty, które powinny cechować się idealną harmonią i pieścić zmysł powonienia osoby degustującej. Wśród wszystkich dostępnych w Winnicy Lidla opcji, popularnością cieszy się szczególnie francuskie wino słodkie w wersji białej, tak doskonale pasujące do deserów. Wino francuskie białe półwytrawne to z kolei idealny dodatek do makaronów i pizzy oraz owoców morza.

Wino białe wytrawne francuskie dobrze współgra z daniami złożonymi z ryb, drobiu lub owoców morza. Trunek ten może być spożywany również w towarzystwie serów, których rodzaj uzależniamy od specyfiki smakowej wina. Francuskie białe wino musujące pasuje niemal do wszystkich potraw, a jego orzeźwiające właściwości czynią z niego również idealny trunek do picia solo przy okazji towarzyskich spotkań. Dobre białe francuskie wino powinno być podawane w określony sposób. Duże znaczenie ma tutaj kieliszek. Długa nóżka zapobiega grzaniu się trunku od dłoni. Odpowiedni sposób podania sprawi, że dobre białe wino francuskie zachowa pełnię swojego smaku i aromatu.

Zobacz kategorie:
Zobacz wpisy blogowe: