Wino białe wytrawne wyróżnia się wyjątkowym smakiem i aromatem, które doceniają smakosze z całego świata. Dodatkowo posiada ono niezwykłe właściwości, za sprawą których może korzystnie oddziaływać na zdrowie. Co warto wiedzieć o tym trunku i jakie białe wytrawne wino najlepiej wybrać? Podpowiadamy!
Czy wino białe wytrawne warto pić?
Choć wino towarzyszy ludzkości od wieków, jego właściwości zostały odkryte stosunkowo niedawno. Dlaczego zatem warto pić białe wytrawne wino? Trunek ten zawiera ponad 100 różnych składników. Do głównych należy woda oraz etanol, czyli alkohol etylowy, których zawartość wynosi odpowiednio do 90 proc. oraz od 9 do 18 proc. Wino białe wytrawne składa się również z kwasów organicznych, aldehydów, estrów i cukrów.
Jako że wino produkowane jest z winogron, zawiera ono te same makro- i mikroelementy, które znajdują się w owocach. Są to między innymi fosfor, żelazo oraz śladowe ilości, cynku, miedzi i selenu. Na białe wino wytrawne z winogron składają się także witaminy witaminy A, z grupy B, C i PP, a ponadto substancje mineralne – potas, wapń, magnez i sód.
Jak jednak białe wytrawne wino oddziałuje na zdrowie? Za sprawą zawartości polifenoli, ma ono korzystny wpływ na serce. Przeciwutleniacze pomagają zapobiegać tworzeniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, obniżają poziom złej frakcji cholesterolu i zmniejszają ryzyko zlepiania się płytek krwi, które przyczyniają się od powstawania zakrzepów. Co więcej, zawarty w winie alkohol rozszerza naczynia krwionośne – dzięki temu stają się one bardziej przepuszczalne, co przekłada się na niższe ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
Ale to nie wszystko, co oferuje nam wino białe wytrawne – zalety tego trunku na tym się nie kończą. Wino pobudza pracę trzustki, nadnerczy, tarczycy oraz gruczołów płciowych, ma też korzystny wpływ na przemianę białek, cukrów i tłuszczów. Trunek ma również działanie moczopędne, za sprawą którego mocznik, amoniak oraz kwasy i sole mineralne są sprawniej usuwane z organizmu.
Ile kalorii ma wino białe wytrawne?
Osoby, które się odchudzają, często zastanawiają się, czy powinny zrezygnować z alkoholu. Z reguły jest to zalecane – procentowe trunki cechują się bowiem dość wysoką kalorycznością. Czy wino też tuczy i ile kcal ma wino białe wytrawne? Przeciętnie kieliszek białego wina wytrawnego (120 ml) ma 79 kalorii. Warto jednak pamiętać o właściwościach tego trunku, dzięki którym, spożywany w umiarkowanych ilościach, korzystnie wpływa na zdrowie.
Białe wytrawne wino – jak podawać?
Zgodnie z ogólną zasadą serwowania wina, białe należy podawać przed czerwonymi, a wytrawne – przed słodkimi. Tym samym białe wino wytrawne możemy z powodzeniem serwować przed posiłkiem, czyli jako aperitif. Ale to nie jedyna możliwość. Do czego pasuje białe wytrawne wino? Doskonale komponuje się ono z przekąskami i daniami głównymi z warzyw, serów, owoców morza, ryb, drobiu, cielęciny oraz jagnięciny.
By jednak trunek jak najlepiej podkreślał smak potrawy, musi zostać podany w odpowiedniej temperaturze. Wino białe wytrawne należy serwować się delikatnie schłodzone – optymalna temperatura wynosi 8-12°C. Ścianki kieliszka, w którym podajemy białe wino powinny zwężać się ku górze, umożliwiając gromadzenie się aromatów nad powierzchnią wina. Wysokość takiego kieliszka nie ma większego znaczenia, powinien być on jednak wystarczająco wysoki, aby można było wygodnie chwycić go za nóżkę.
Wino białe wytrawne – odmiany winorośli
Charakter wina determinuje nie tylko technologia produkcji, ale również odmiana winorośli, z której wino wyprodukowano. Do najpopularniejszych odmian na wina białe wytrawne należą: Chardonnay, Sauvignon Blanc oraz Riesling. Każda odmiana winorośli daje trunek o innym charakterze, dzięki czemu wina białe wytrawne mogą pasować do różnych potraw. Chardonnay na przykład, cechuje się aromatami ananasa, jabłka i cytrusów. Może być lekkie, owocowe lub ciężkie z nutami beczki a jego kwasowość wacha się od łagodnej do wybitnie dominującej. Sauvignon Blanc bywa wyraźnie kwaskowe i bardzo aromatyczne. W tym wytrawnym białym winie dominujące aromaty to marakuja, agrest i owoc czarnej porzeczki. Kolejna odmiana jest bardzo uniwersalna, to Riesling dający wina białe lekkie i świeże oraz oleiste i rozgrzewające. Smak Rieslinga bywa często równoważony cukrem resztkowym a słynne Rieslingi cechują się unikalnymi aromatami mineralnymi.
Wino białe wytrawne – 5 propozycji
Wino białe wytrawne Lidl sprawdzą się na najróżniejsze okazje. Na jakie trunki z Winnicy Lidla warto zwrócić uwagę? Przedstawiamy pięć propozycji, które docenią nawet najwięksi smakosze:
- Cabernet Blanc – polskie wino białe wytrawne, będzie idealnym towarzystwem dla szparagów, delikatnych ryb oraz dań wegańskich;
- Sauvignon Blanc Visigodo – lekkie, hiszpańskie białe wino wytrawne o soczystym i orzeźwiającym smaku, smakuje wyśmienicie z owocami morza, serem kozim, potrawami ziemniaczanymi i wieprzowiną;
- Gelber Muskateller "Georg", Pfaffl – wino białe wytrawne austriackie, pasujące do aromatycznych pikantnych dań kuchni orientalnej;
- Sauvignon Blanc The Pledge – średnio ciężkie białe wytrawne wino z Republiki Południowej Afryki, polecane do pikantnych i aromatycznych potraw na bazie owoców morza, ryb oraz warzyw;
- Condrieu Aop Antoine Borget – ciężkie wino białe wytrawne francuskie z odmiany Viognier. Świetnie komponuje się z daniami z drobiu, miękkimi serami pleśniowymi oraz warzywnymi potrawami kuchni orientalnej.
Bogaty smak, wyjątkowy aromat i fantastyczne właściwości – to, w kilku słowach, wyróżnia wino białe wytrawne. Dzięki temu doskonale sprawdza się ono zarówno jako aperitif, jak i jako dopełnienie dań warzywnych, drobiowych czy rybnych, a jednocześnie może także korzystnie oddziaływać na zdrowie.