Chardonnay — jakie to wino?
Chardonnay jest popularnym białym szczepem winogron, który daje wina mocno owocowe i aromatyczne. Łatwość adaptacji do zróżnicowanych warunków klimatycznych sprawia, że trunki z tej odmiany produkowane są w większości winnic na świecie.
Skąd pochodzi wino Chardonnay?
Wino Chardonnay wywodzi się z Burgundii. Jego nazwa pochodzi od miasteczka zlokalizowanego w gminie Mâcon i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ziemię ostów.” Owoce Chardonnay są niewielkie, a ich liście — nieco bardziej okrągłe niż u pozostałych białych odmian. Jak już zostało wspomniane, winorośl ta posiada doskonałe zdolności adaptacyjne. Jest ona bardzo elastyczna — tak w uprawie, jak i winifikacji, przewidywalna oraz odporna na różnego rodzaju choroby.
W zależności od danego klimatu, gleby oraz technik uprawy i produkcji, z Chardonnay powstawać mogą mocno zróżnicowane trunki. Przykładowo, wina produkowane w apelacji Chablis, są soczyste, wyraźnie wytrawne i orzeźwiające. Dla kontrastu, te powstające w Mersault, w znaczącej części przypadków poddawane są fermentacji malolaktycznej (ma ona na celu złagodzić smak wina) oraz innym zabiegom, jak chociażby dojrzewanie w dębowych beczkach. Efektem tego są trunki bogate i oleiste.
Gdzie jeszcze uprawia się wino Chardonnay?
Poza Burgundią, odmiana Chardonnay występuje także w Crémant de Limoux, oraz innych winach z Langwedocji i Roussilon. Francja to jednak nie jedyny kraj, w którym produkuje się to wino. Chardonnay należy bowiem do szczepów międzynarodowych. Uprawia się je również w takich krajach europejskich, jak:
Włochy (11 800 ha),
Mołdawia (6 000 ha),
Słowenia (3 500 ha),
Hiszpania (2 200 ha).
Jeżeli chodzi o tak zwany Nowy Świat, z uprawami Chardonnay spotkać można się w:
Kalifornii (38 500 ha),
Australii (22 500 ha),
RPA (8 000 ha),
Chile (7 500 ha),
Argentynie (5 100 ha),
Nowej Zelandii (2 400 ha).
Jakie wino Chardonnay wybrać?
Chardonnay, Montes Alpha Wino z chłodniejszej części regionu Aconcagua w Chile. Po nalaniu do kieliszka urzeka aromatami papai, ananasa i szparagów. Przed butelkowaniem dojrzewało częściowo w dębowych beczkach co wniosło do bukietu wina bardzo delikatne nuty dymne, waniliowe i orzechowe. Na podniebieniu wyczuwalna jest bardzo przyjemna równowaga między świeżą kwasowością, wyrazistym alkoholem.
Chardonnay Battonage, Babiczki László Jedno z ciekawszych win ze szczepu Chardonnay w ofercie Winnicy Lidla. Pochodzi z Węgier a jego nazwa odnosi się do techniki produkcji polegającej na mieszaniu osadu w trakcie dojrzewania wina w beczce (battonage). Proces ten w znacznym stopniu wpływa na przyrost aromatów spożywczych, których trunek nabiera podczas dojrzewania w obecności komórek drożdży. W winie od Janosza Babiczki rozpoznamy zapachy grejpfruta, gruszki, jabłka, cytryny oraz jogurt, skórkę chleba i ciasto drożdżowe. W ustach dominuje kwasowość a towarzyszy jej lekka cierpkość i niemal nie wyczuwalny alkohol – co przy stężeniu ponad 14% pozwala na wysoką ocenę jakości trunku.
Chardonnay “3055” Jean Leon Wino z upraw ekologicznych regionu Penedès w Hiszpanii. W bukiecie trunku pojawiają się aromaty grejpfruta, dojrzałego jabłka, jogurtu i skórki chleba. Świeża kwasowość podkreśla orzeźwiający charakter wina,
Chardonnay, Golden Kaan jest to wino z Republiki Południowej Afryki, dla mniej wymagających koneserów. Trunek pasuje do nieskomplikowanych potraw, idealne do codziennych posiłków oraz na niezobowiązujące okazje. Wino cechuj się łagodnym smakiem i łatwym do rozpoznania bukietem w którym pojawiają się aromaty owoców liczi, ananasa, kwiatów pomarańczy, plastra miodu i herbatników.
Mimo że Chardonnay jest w stanie zaadaptować się do zróżnicowanych stref klimatycznych, najlepszej jakości uprawy uzyskać można w winnicach zlokalizowanych na terenach charakteryzujących się umiarkowanym klimatem.
Cechą charakterystyczną wszystkich win tego typu jest ich aromat. Wyraźnie wyczuwalne są tu nuty słodkie oraz tropikalne, z ananasem, mango oraz brzoskwinią na czele.
Z czym najlepiej smakuje wino Chardonnay?
Jeżeli do czynienia mamy ze świeżym, mocno wytrawnym winem Chardonnay, które nie dojrzewało w dębowej beczce, najlepiej podać do niego potrawę na bazie ryb lub owoców morza. Równie dobrze smakować będzie ono z serami miękkimi oraz półtwardymi.
Chardonnay ciężkie i oleiste dobrze smakować będzie z kolei z kurczakiem, indykiem, jagnięciną oraz serami — tak tymi pleśniowymi o gęstej, kremowej strukturze, jak i twardymi, długodojrzewającymi.
Dobre wino Chardonnay z Lidla
W ofercie Winnicy Lidla znaleźć można bogaty asortyment win online ze szczepu Chardonnay, już teraz możesz je zarezerwować online i odebrać w wybranym sklepie.
Chardonnay to wino niezwykle uniwersalne, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom trunków o aromatach owocowych.
Jesteś koneserem wina? Koniecznie sprawdź naszą ofertę win do zarezerwowania!
Znajdziesz w niej: