Czym się różni wino wytrawne od półwytrawnego?
Jaka jest podstawowa różnica między winem wytrawnym a półwytrawnym? Wino półwytrawne opisać można jako łagodny, zbalansowany trunek charakteryzujący się większą delikatnością od jego wytrawnej wersji oraz mniejszą kwasowością. Oba rodzaje alkoholi wytwarzane są z identycznych gatunków winorośli, z wykorzystaniem tych samych technologii. Różnicą jest tutaj zawartość cukru, który ma za zadanie zrównoważyć kwasowość trunku. Czerwone oraz białe wina półwytrawne mają od około 8 do około 12g/l cukru. To o więcej niż w winie wytrawnym i mniej niż w słodkim. Alkohole półwytrawne dostępne są także w wersji różowej oraz musującej (ukłon w stronę miłośników Prosecco). Tak duży wybór sprawia, że każdy miłośnik wina znajdzie butelkę idealnie dopasowaną do swoich indywidualnych preferencji.
Jakie wino do obiadu – wytrawne czy półwytrawne?
Wino to doskonały dodatek do obiadu. Dobrze dobrane, skutecznie podkreśli smak serwowanych potraw. Idealnie sprawdzą się tutaj wina tak wytrawne, jak i półwytrawne. Słodkie oraz półsłodkie trunki najlepiej podawać do przekąsek lub deserów. Jeżeli chodzi o dania z drobiu, do pieczonego oraz grillowanego kurczaka najlepiej podać lekkie, białe wino wytrawne lub półwytrawne.
Dobrze do tego celu sprawdzi się na przykład Chardonnay. Do potraw przyrządzanych na bazie smażonego kurczaka warto zaserwować białe, nieco bardziej wyraziste wino. Z kaczką dobrze smakować będzie wytrawne wino czerwone, a z gęsiną – aromatyczne białe wino, jak Sauvignon. Do indyka pasować będzie z kolei wino tak białe, jak i czerwone, zarówno wytrawne, jak i półwytrawne. Gdy na obiad planujemy podać wołowinę, postawmy na dobre, czerwone, aromatyczne wino wytrawne. Jagnięcina oraz cielęcina świetnie komponować będą się z winem półwytrawnym – tak czerwonym, jak i różowym oraz musującym. Potrawy na bazie wieprzowiny najlepiej podawać z wytrawnym winem białym, a dziczyzny – czerwonym. Na obiad równie często serwuje się dania na bazie makaronu. Do tego typu potraw warto zaserwować wino wytrawne. Przyjąć można tu zasadę, że do czerwonych sosów podajemy wino czerwone, do białych – białe.
Dobre wino wytrawne i półwytrawne z Lidla.
W Winnicy Lidla zarezerwować można bogaty wybór wysokiej jakości win w przystępnych cenach.
Godnym polecenia czerwonym wytrawnym winem z Lidla jest wino Pinot Noir Prestige. To trunek wywodzący się z francuskiej Burgundii, o 12,5% zawartości alkoholu. Wino zachwyca swoim owocowym zapachem, w którym wyczuwalne są: czerwona porzeczka, poziomka oraz żurawina.
Każdemu miłośnikowi czerwonego wytrawnego wina do gustu przypadnie również wino Lussac Saint-Emilion AOC Chateau Croix Du Rival. W bukiecie dominują aromaty dżemu wiśniowego, ciemnej śliwki oraz kawy.
Dobrym białym winem półwytrawnym jest jeden z naszych bestsellerów – wino Apremont Vin De Savoie AOC. To francuskie wino zawierające 11,5% alkoholu, które posiada jasną, cytrynowozielonkawą barwę. Wyczuć można tu aromat mango, zielonego jabłka oraz skórki cytrynowej.
Kolejna propozycja to wino Pinot Gris Hilltop Premium. Mimo, iż jest to trunek określany jako wino białe wytrawne, przypadnie on również do gustu wszystkim miłośnikom alkoholi półwytrawnych. Zawiera 14% alkoholu i wywodzi się z węgierskiego regionu Neszmely, a dokładnie z winiarni Hilltop, którą to swoim nazwiskiem firmuje jeden z najbardziej znanych tamtejszych enologów – Kamocsay Akos. W winie tym wyraźnie wyczuwalne jest dojrzałe jabłko, kwiaty akacji oraz miód. Doskonale komponować będzie się ono z drobiem, wieprzowiną oraz miękkimi serami pleśniowymi
Warto zadbać o to, aby w każdym domu znalazło się zarówno wino wytrawne, jak i jego półwytrawna wersja. Pierwsze z nich przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom trunków o wysokiej kwasowości. Drugie stanowi z kolei idealne rozwiązanie dla wielbicieli win delikatnych, z lekkim posmakiem słodyczy.