Czym się różni wino białe od czerwonego? Oczywiście… barwą. Czy możemy na tym skończyć? Ależ skąd – w takim razie nasz obszerny artykuł nie miałby racji bytu. Tak się składa, że różnice między winem białym a czerwonym wykraczają daleko poza sferę wizualną. W związku z tym w niniejszym wpisie szczegółowo omawiamy zagadnienie „wino białe a czerwone” – wszystkich smakoszy, którzy pragną poznać najważniejsze różnice między tymi zacnymi rodzinami trunków, gorąco zachęcamy do lektury!
Czym się różni wino białe od czerwonego? Pigmentacja
Powtórzmy pytanie, które padło już w tytule tekstu – czym się różni wino białe od czerwonego? I zacznijmy od podstaw. Wino czerwone uzyskiwane jest odmian winogron o ciemnych skórkach. Nie ma jednolitej barwy dla wszystkich ciemnych odmian winorośli, różni się ona w zależności od szczepu, najczęściej jednak ciemne winogrona na zewnątrz mają barwę od niebieskiej poprzez purpurową do niemal czarnej. Wino białe natomiast może być produkowane zarówno z winogron ze szczepów jasnych, jak i… ciemnych. Ale jak to? Drugim ważnych czynnikiem różnicującym jest bowiem metoda produkcji. Różnica między białym a czerwonym winem opierająca się na barwie specjału wynika także z długości maceracji, czyli kontaktu soku z winogron ze skórką owoców. Gdy powstaje wino czerwone, zmiażdżone owoce o ciemnej barwie fermentują w towarzystwie skórek, i pestek. W ten sposób sok nasycany jest pigmentem. Wino białe natomiast powstaje z fermentacji soku z winogron – także ciemnych – która zachodzi bez udziału skórek i nasion. W ten sposób nie ulega barwieniu.
Wino białe a czerwone – najpopularniejsze szczepy
Pisząc o różnicach między białym a czerwonym winem, warto, dla uporządkowania informacji, przytoczyć nazwy kilku popularnych odmian winorośli, z których powstają poszczególne rodzaje trunków. Do najpopularniejszych odmian czerwonych należą zatem Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Malbec, Zinfandel czy Pinot Noir. Gdy mowa o odmianach białych, wymieńmy Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling czy Pinot Grigo. Omawiając zagadnienie „białe a czerwone wino”, możemy zatem zaznaczyć, że różnica między nimi polega m.in. na bazowych szczepach winogron. Pamiętajmy jednak, że, jak już tłumaczyliśmy wyżej, wino białe może powstawać też z winogron ciemnych, pod warunkiem, że sok zaraz po tłoczeniu zostanie oddzielony od bogatej w pigment skórki. Jakie szczepy zatem odnajdują się bardzo dobrze w obu rolach? W pierwszej kolejności na myśl przychodzi Pinot Noir, który stanowi bazowy składnik wyśmienitych Szampanów. Inne winablanc de noirs powstają np. z odmian Pinot Meunier, Sangiovese, Nero d’Avola, Cabernet Franc czy Merlot.
Aromaty wina białego i czerwonego
Jedna z najistotniejszych różnic pomiędzy winem czerwonym a białym dotyczy ich bukietów aromatycznych. Wina białe mogą bowiem pachnieć aromatami takimi jak owoce tropikalne, cytrusy, kwiaty, zioła czy miód. W przypadku win o czerwonej barwie często możemy natomiast uświadczyć obecności aromatów owoców leśnych, truskawki i poziomki, fiołków czy konfitur śliwkowych. Co oczywiste – dokonaliśmy znacznego uproszczenia tematu, specyfika bukietu wina uzależniona jest przede wszystkim od wykorzystanych do produkcji trunku szczepów winnych jak również technologii produkcji.
Kiedy białe, a kiedy czerwone wino? Foodpairing
Kiedy białe, a kiedy czerwone wino wybrać? To dylemat, z którym z pewnością nie raz musiał mierzyć się każdy miłośnik napojów alkoholowych z winogron. Obie rodziny trunków wyróżniają się bowiem ściśle sprecyzowanymi zastosowaniami kulinarnymi (mowa o zasadach łączenia win z potrawami) i szczególnie dobrze odnajdują się określonych okolicznościach. Wina czerwone zatem – wytrawne i półwytrawne, taniczne, pasują najlepiej do potraw mięsnych na bazie wołowiny, baraniny, dziczyzny, gęsiny czy wieprzowiny. Pijemy je także do wędlin, grzybów, makaronów z sosem pomidorowym czy twardych serów. Wina czerwone słodkie natomiast dobrze smakują m.in. do czekoladowych deserów czy piernika. Wina białe w odsłonie wytrawnej i półwytrawnej świetnie współgrają z rybami, owocami morza, drobiem, makaronami w sosach śmietanowych czy serami z pleśnią. Wino białe słodkie bez obaw możemy serwować do deserów czy pikantnych potraw kuchni azjatyckiej. A zatem gdy chodzi o wino białe i czerwone – do czego pasuje, udało nam się już ustalić. A co jeśli… najdzie nas ochota na pyszne koktajle z winem? Białe wino czy czerwone, które możemy wykorzystać? Oba rodzaje! Wszystko zależy oczywiście od przepisu. Nigdy nie zapominajmy także o olbrzymim potencjale miksologicznym win z bąbelkami!
Wino białe czy czerwone. Które jest zdrowsze?
Omawiając różnice między białym i czerwonym winem, warto poruszyć kwestię właściwości zdrowotnych obu trunków. A zatem – wino białe czy czerwone, które zdrowsze jest dla nas? Na tak sformułowane pytanie istnieje tylko jedna odpowiedź – wino czerwone. Eksperci podkreślają bowiem, że trunek o ciemniejszej barwie zawiera polifenole, które pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie układu krwionośnego oraz wielokrotnie więcej przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Za sprawą obecności tanin i resweratrolu w winie czerwonym mówi się o nim również w kontekście przeciwdziałania rozwojowi choroby Parkinsona i Alzheimera, czy też cukrzycy. Coraz śmielej naukowcy podkreślają też fakt, że resweratrol może przedłużać żywotność komórek oraz wspierać profilaktykę przeciwnowotworową. Należy przy tym zaznaczyć, że wino czerwone wtedy jest dobre dla naszego organizmu, gdy jest pite z umiarem!
A co z winem białym? Chociaż wino czerwone jest zdrowsze, także i ono może korzystnie wpływać na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dobroczynnych składników jest w nim po prostu o wiele mniej niż w czerwonym. Jednak nadal tam występują, dlatego mówi się o potencjalnym pozytywnym wpływie wina białego na regulację poziomu cholesterolu, pracę serca czy układ trawienny. Ponadto – wielu smakoszy twierdzi, że w przypadku wypicia o jeden kieliszek za dużo ból głowy następnego dnia jest o wiele mniejszy!
A więc jeszcze raz. Wino białe czy czerwone, które zdrowsze? Czerwone, ale w rozsądnych ilościach!
Wino białe czy czerwone – kalorie
Kolejna konkurencja, w której naprzeciw siebie staną wino białe i czerwone, to pojedynek na wartość energetyczną. Jeśli zatem porównamy ze sobą wytrawne wino białe i czerwone – kalorii nieco mniej powinno być w kieliszku tego pierwszego (około 120, w czerwonym zaś – około 125). W porcji wina czerwonego słodkiego może znajdować się aż 250 kalorii, wina białego słodkiego natomiast – około 220. Wychodzi więc na to, że smakosze, którzy starają się obcinać kalorie, zamiast na barwę wina powinni zwracać uwagę w szczególności na (jak najniższą) zawartość cukru w danym specjale. Nie bez przyczyny to wina wytrawne uchodzą za te najzdrowsze!
Pozostając w temacie kalorii w winie białym i czerwonym oraz wartości odżywczych tychże trunków, warto wspomnieć, że nieznacznie więcej – ale jednak – witamin i minerałów takich jak potas, żelazo czy mangan jest w winie o czerwonej barwie.
Wino białe czy czerwone – łatwość degustacji
Nie oszukujmy się – degustacja tanicznego, dobrze zbudowanego wytrawnego wina czerwonego może stanowić nie lada wyzwanie dla początkujących smakoszy. Dlatego też panuje powszechne przekonanie, że wina o jasnej barwie są o wiele łatwiejsze w odbiorze, szczególnie dla amatorów. Decyduje o tym kilka czynników – po pierwsze brak (lub niewielkie stężenie) tanin, które wpływają nie tylko na cierpki posmak wina, lecz również na jego charakterystyczne właściwości ściągające czy wysuszające. Po drugie – wina białe, a czerwone raczej nie, bez obaw o zubożenie ich smaku czy aromatu możemy podawać schłodzone, co w połączeniu z ich owocowo-kwiatowych charakterem w znaczny sposób ułatwia degustację niewprawionym smakoszom. Po trzecie w końcu – niektóre skomplikowane wina czerwone przed degustacją wymagają odpowiedniego napowietrzenia, które rozwinie ich bukiet, czy nawet dekantacji pozwalającej pozbyć się winnego osadu. Wina białe zaś w większości przypadków nadają się do spożycia i prezentują swój bukiet w pełnej okazałości niemal od razu po otwarciu butelki!
Wina białe i czerwone – leżakowanie
Niektóre wina – choć przyznajmy, zdecydowana mniejszość – smakują najlepiej po dłuższym czasie spędzonym w domowej piwniczce. Mowa oczywiście o leżakowaniu, do którego z reguły zdecydowanie lepiej nadają się wina czerwone niż białe. Ale dlaczego? Czerwone, jak już zaznaczyliśmy, posiadają o wiele więcej tanin, czyli garbników – naturalnych substancji konserwujących. To oczywiście tylko jeden z czynników. Pod uwagę należy wziąć również zawartość cukru w winie, jego kwasowość czy obecność naturalnych siarczynów. Im tego wszystkiego więcej, tym większa szansa, że nasze wino tylko zyska na kilku latach odpoczynku w spokojnym, zacienionym miejscu. Znajdziemy oczywiście również wina białe, które dobrze przechodzą próbę czasu – np. otrzymywane z odmian takich jak Gewurztraminer, Riesling czy Chardonnay. Do ekskluzywnych win białych nadających się do długiego leżakowania zaliczamy między innymi słynne węgierskie Tokaje. Nie zapominajmy oczywiście o wybornych (niemal) nieśmiertelnych winach wzmacnianych oraz Szampanach!
Wino białe czy czerwone – które droższe
Przejdźmy do kolejnego kryterium różnicującego wino białe i czerwone – ceny. Za który kolor przyjdzie nam więcej zapłacić? Droższe z zazwyczaj bywają wina czerwone. Wynika to z prostej przyczyny – proces ich produkcji jest nieco bardziej skomplikowany niż wina białego. Pod uwagę oczywiście należy wziąć popyt. Wino czerwone kategorii premium cieszy się z reguły większym niż wino białe zainteresowaniem ze strony koneserów, którzy nierzadko są w stanie wydać setki złotych w zamian za możliwość degustacji wykwintnego specjału o głębokiej, rubinowej barwie. Nie zmienia to jednak faktu, że do rodziny win białych, nie czerwonych, należy pewna wyjątkowa grupa najdroższych win świata – mowa o luksusowych Szampanach.
Wino czerwone czy białe – kwestia bąbelków
Pozostając w temacie bąbelków, warto nadmienić, że wino musujące to przeważnie wino białe – takie jak Prosecco, Cava, Sekt czy znakomita większość Szampanów – lub różowe. Oczywiście i w tym przypadku znajdziemy odstępstwa od reguły w postaci np. włoskiego musującego wina o czerwonej barwie, Lambrusco. Jak widać – tym, co odróżnia białe wino od czerwonego, jest również wyjątkowa słabość do bąbelków!
Poznałeś zatem najistotniejsze naszym zdaniem różnice między winem białym a czerwonym i doskonale zdajesz sobie sprawę, że kolor to tylko jedna z nich. Wierzymy zatem, że następnym razem, gdy staniesz przed dylematem brzmiącym „czerwone czy białe wino”, będziesz w stanie bez problemu wybrać trunek idealnie odpowiadającym Twoim aktualnym potrzebom. Nieśmiało przypominamy, że zarówno wino o słomkowo-złotej barwie, jak i to mieniące się niczym szlachetny rubin czy granat, zarezerwujesz za pośrednictwem Winnicy Lidla!
Czytaj także:
Dobre wino białe półwytrawne? Jak takie wybrać?
Wino białe półsłodkie – do czego najlepiej pasuje?
Jakie wino białe słodkie? 5 propozycji dla miłośników tego trunku
Wino czerwone słodkie – do czego pasuje
Jakie wino czerwone wytrawne? 4 propozycje!
Wino białe wytrawne na prezent – podpowiadamy, jakie wybrać!