Witaj na WinnicaLidla.pl
serwisie z szerokim wyborem napojów alkoholowych.

Czy masz już ukończone 18 lat?
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych.
*Pole wymagane
Zapisz się do naszego newslettera

i zdobądź
kod rabatowy 20 zł
za jednorazową rezerwację
za minimalną kwotę 200 zł*

*Kodu rabatowego nie można łączyć z promocjami w serwisie winnicalidla.pl

Jak wybrać dobre wino w sklepie?

Jak wybrać dobre wino? Białe, czerwone i różowe. Wytrwane, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie – wybór win jest ogromny, dlatego często nie wiemy, na które z nich się zdecydować. Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy kupić odpowiednie wino na rodzinny obiad lub romantyczną kolację, ale w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby nam udzielić profesjonalnej porady i wskazać dobre wina? Nie wiesz, jak wybrać wino, by smak i zapach trunku zadowolił Ciebie i Twoich bliskich? Oto kilka rad, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

 

Jak wybrać wino? Podstawowe wskazówki

Wybierając wino, zarówno dla siebie, jak i znajomego konesera, musisz kierować się kilkoma kwestiami. Między innymi krajem pochodzenia i regionem pochodzenia trunku. Informacje na ich temat mogą powiedzieć nam o winie więcej, niż można by się spodziewać! Kluczowe znaczenie ma smak wina. Jeśli masz ochotę na wino czerwone wytrawne, nawet wysokiej jakości wino białe wytrawne może nie spełnić Twoich oczekiwań. Jak już widzisz, bardzo ważne znaczenie ma kolor wina, który wiąże się z potencjałem foodpairingowym danego trunku. O czym jeszcze warto pamiętać, wyławiając winiarską perełkę z prawdziwego oceanu trunków? Niby nie powinno się oceniać książki po okładce, mimo to jednak etykieta potrafi naprawdę bardzo dużo powiedzieć nam o jakości wina. Renomowani producenci nie mogą przecież pozwolić sobie na to, by etykieta znajdująca się na butelce ich cennego trunku odstraszała potencjalnych degustatorów! Istotne znaczenie ma w końcu nie tylko design etykiety, lecz również jej wartość informacyjna. Co jeszcze może pomóc podjąć właściwą decyzję związaną z wyborem wina? Ważnym czynnikiem pozostaje wiek trunku oraz rodzaj zamknięcia.

Skoro wiemy już, na co zwrócić uwagę podczas wyboru wina, omówmy w skrócie poszczególne wymienione zagadnienia!

 

Smak wina - od wytrawnego do słodkiego

A zatem pierwsze z oznaczeń, które powinny Cię zainteresować podczas szukania wina dla siebie lub dla kogoś, jest jego smak. Wina różnią się od siebie zawartością cukru resztkowego. W winie wytrawnym nie ma go prawie wcale, ponieważ zamienił się w alkohol podczas fermentacji. Wytrawne wina są naturalnym produktem tego procesu. Żeby otrzymać np. wino białe półwytrawne, wino różowe półsłodkie lub wino czerwone słodkie, mistrzowie sztuki winiarskiej muszą w odpowiednim momencie przerwać proces powstawania wina. Dosładzanie wina nie jest praktyką stosowaną przez producentów jakościowych trunków.

Jak zatem ustalić, z jakiego rodzaju trunkiem mamy akurat do czynienia? Trzeba uważnie przyjrzeć się informacjom zawartym na etykiecie. W zależności od języka (czyli kraju pochodzenia wina) wino wytrawne oznaczane bywa jako dry, sec,secco, a nawet trocken. Wino półwytrawne to np. demi sec, semi seco lub semi dry. Albo halbtrocken, gdy mowa o winach niemieckich. Wina półsłodkie to np. wino mediumsweet,semi sweet, moelleux lub lieblich. A wino słodkie: sweet, dolce, doux czy süß.

Żeby nie było zbyt łatwo, nieco inaczej wyglądają oznaczenia wytrawności w przypadku win musujących. Brut Nature to wino najbardziej wytrawne, Extra Brut i Brut - z minimalnie większą zawartością cukru resztkowego, Extra Dry to wino musujące półwytrawne, Dry - wino musujące półsłodkie, Demi Sec - wino musujące słodkie. Wyjątkowo słodkie wina, czyli te najsłodsze na rynku, opisywane bywają jako doux. Mamy nadzieję, że teraz bez najmniejszego problemu wybierzesz wino doskonale odpowiadające Twoim preferencjom!

 

Wino – z jakiego kraju?

Podczas wyboru wina w sklepie w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na trunki produkowane w Europie. Dotyczy to szczególnie win z najniższej kategorii cenowej. Transport win z krajów takich jak Argentyna, Chile, RPA czy Nowa Zelandia jest znaczącą częścią składową ceny końcowej. W przypadku Europy koszty są dużo mniejsze, dlatego przy wyborze wina warto postawić na te ze Starego Kontynentu. Szczególnie wtedy, gdy polujemy na tanie wino. Lepiej poszukać propozycji pochodzących z największych winiarskich krajów, takich jak np. wina francuskie, wina włoskie czy wina z Hiszpanii, ponieważ zdecydowanie łatwiej znaleźć wśród nich dobre wino w atrakcyjnej cenie.

 

Wina ze znanych regionów, czyli pewniaki!

Wybierając wino, warto postawić na takie, które pochodzi z jednego ze znanych regionów. Tego rodzaju trunki zyskały bowiem sławę dzięki jakości, co oznacza, że istnieje duża szansa, że nieznana butelka wina z Bordeaux, wina z Doliny Rodanu czy Chianti będzie miała wyjątkową zawartość. Ponadto rozpoznawalne regiony lepiej się sprzedają, zatem importerom zależy raczej, by sprowadzać jak najlepsze wina i dzięki temu poszerzać grono zadowolonych klientów kochających aromatyczny alkohol na bazie winogron.