Jak wybrać dobre wino?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wybierając je, nie trzeba mieć jednak fachowej wiedzy. Wystarczy spojrzeć na etykietę trunku i przyjrzeć się kwestiom takim, jak:
- Kraj pochodzenia — najwięcej tanich i dobrych win pochodzi z krajów takich, jak Argentyna, Chile oraz RPA, co związane jest ze stabilnością tamtejszego klimatu. Smaczne i niedrogie wina z Lidla to również wina z Kalifornii, wina z Australii oraz wino z Hiszpanii.
- Miejsce pochodzenia — na etykiecie wina znajdować powinna się informacja odnośnie tego, gdzie dokładnie jest rozlewany dany trunek. Najlepiej, aby była to nazwa konkretnego rejonu. Oznaczenie typu: „Unia Europejska” jest nieco zbyt ogólne i powinno wzbudzić nasze podejrzenia odnośnie jakości danego wina.
- Rocznik — wbrew pozorom, dobre wino nie powinno być stare. Niemalże wszystkie dostępne na rynku wina nadają się do spożycia w przeciągu około 2 — 3 lat od momentu zabutelkowania. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż niektóre wina mogą zostać wypuszczone na rynku dopiero po upływie określonego czasu, co jest związane z normami obowiązującymi winiarzy w ich regionach produkcji.
- Szczep — to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę szukając dobrego wina w dobrej cenie. Rezerwując wino online, najlepiej rozglądać się za popularnymi szczepami takimi, jak Cabernet Sauvignon, Chardonnay czy Merlot. Zaopatrując się w taki trunek można mieć pewność, że pochodzi on z tej właśnie, konkretnej odmiany.
- Wygląd butelki — a dokładnie jego dno. Im jest ono głębsze, tym grubsze są ścianki butelki, a co za tym idzie – wino jest skuteczniej chronione przed temperaturą oraz światłem, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jego właściwości i walory smakowe.
Jak kupić dobre wino?
Szukając dobrego wina, warto zajrzeć do Winnicy Lidla. Mnogość dostępnych trunków sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Miłośnikom francuskich alkoholi do gustu przypadnie wino Chateau Saint-Remy Fronsac. To czerwony, wytrawny trunek wywodzący się z Bordeaux i zawierający 14,5% alkoholu. Do jego cech charakterystycznych zaliczyć można rubinowo-purpurową barwę, wyraźną kwasowość oraz wyczuwalne aromaty śliwki, wiśni oraz kakao. Wino to zaserwować można do dań na bazie wieprzowiny, drobiu oraz dziczyzny.
Przykładem dobrego trunku hiszpańskiego jest wytrawne wino Balancines Gold, które zawiera 14% alkoholu. To trunek cierpki i rozgrzewający, w którym rozpoznać można aromaty jeżyny, czereśni, śliwki oraz czarnego pieprzu. Doskonale smakować będzie on z długo dojrzewającymi serami, dziczyzną oraz wieprzowiną.
W Winnicy Lidla znaleźć można także dobre, różowe wino półsłodkie. Do kategorii tej zalicza się między innymi wino Domaine de Gagnebert. To lekki, wyprodukowany we Francji trunek zawierający 11,5% alkoholu. Ma on wyraźnie wyczuwalną kwasowość i średnio długi posmak. Rozpoznać można tu aromaty poziomki, maliny oraz czarnej porzeczki.
Jeżeli chodzi natomiast o dobre wino słodkie, naszym faworytem jest francuskie musujące wino Clairette De Die zawierające zaledwie 7,5% alkoholu. W jego składzie znaleźć można naturalny, gronowy cukier oraz niskie stężenie dwutlenku węgla, a pośród aromatów dominują tu gruszka, liczi oraz brzoskwinia.
W Winnicy Lidl z łatwością znajdziemy produkty, które rozpieszczą nawet najbardziej wymagające podniebienia.