W poprzednim wpisie podpowiadaliśmy, które trunki mogą okazać się odpowiednim wyborem dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę degustatorską z winami z całego świata. Poszło nam całkiem nieźle, dzisiaj jednak przed nami zadanie o wiele trudniejsze. Jakie wino możemy bowiem polecić komuś, kto… za winem nie przepada? Czy nasz trud jest daremny? Ależ skąd! W niniejszym wpisie piszemy o tym, które wina mogą skraść serca tych, którzy, jak się zdaje, na uroki napitków z winogron są całkowicie odporni. Zaintrygowani? Zostańcie z nami!
Wino dla każdego
Powiedzmy sobie wprost – tym, czego poszukujemy, jest wino dla każdego. Chociaż z pozoru może się wydawać, że trunek tego typu jest niczym legendarna alchemiczna substancja zmieniająca metale nieszlachetne w złoto, istnieją przecież wina, które jednoznacznie kojarzą się z najwyższą jakością, klasą i luksusem. Należą do nich Szampany, takie jak wina wytrawne o niepowtarzalnym smaku Collard-Picard Champagne Brut, Dom Perignon Champagne 2008, czy też Rare Millésime Champagne Brut. Należy przyznać, że winiarska alchemia w tym przypadku zadziałała z pełną mocą – winogrona dotknięte przez pracowników prestiżowych domów wina zamieniły się szczerozłoty, bezcenny trunek. Na naszych oczach zatem (w pewnym sensie) rzeczywistością staje się zatem również mit o Midasie! A już zupełnie na poważnie – wysokiej jakości wino musujące to wino dla każdego, kto ceni sobie elegancję i pragnie wypełnić nią chwile spędzane z kieliszkiem w dłoni. Jesteśmy przekonani, że ekskluzywny Szampan pozwoli uświetnić wszelkie ważne okazje, które aż proszą się o wzniesienie toastu i przypadnie do gustu nawet tym, którzy zazwyczaj raczą się innego rodzaju napitkami niż wino. Zwłaszcza że oferty uznanych producentów obejmują często wersje smakowe win, które są w stanie wkupić się w łaski nawet tych spośród koneserów, dla których w pełni wytrawny specjał może okazać się zbyt wymagający. Przykładem trunku odpowiadającego na te szczególne wymagania jest reprezentujący wina półsłodkie, idealny do picia z lodem i owocami, Moet & Chandon Champagne Ice Imperial.
Wyjaśniliśmy już zatem, jakie wino dla mężczyzny i kobiety uwielbiających luksus okaże się idealnym wyborem. Pamiętajmy również o innego rodzaju napitkach z bąbelkami – wino dla przyjaciół, którzy poszukują beztroskiego orzeźwienia, to również słynne Prosecco czy wino różowe, rześkie i zachęcające do zabawy, czyli Pinot Noir Rose Brut, Allini. A tak à propos win o wesołej, różowej barwie – to właśnie one, ze względu na harmonijny, nienarzucający się charakter, często traktowane bywają jako odpowiednie specjały dla tych, którzy nie przepadają za cięższymi i tanicznymi winami czerwonymi albo intensywnie owocowymi i kwaskowatymi winami białymi. Przyjęło się również, że tego typu napitki to doskonałe wina dla przyjaciółki lub partnerki. Wybór różowego wina o umiarkowanym charakterze bardzo często okazuje się strzałem w dziesiątkę, gdy nie wiemy nic o preferencjach degustatorskich bliskiej nam kobiety lub podejrzewamy, że nie przepada ona za napojami alkoholowymi z winogron… i chcemy to zmienić!
Wbrew stereotypom wino różowe to nie tylko wino dla dziewczyny czy wino dla przyjaciółki – aby się o tym przekonać, wystarczy, że zaproponujemy naszemu znajomemu płci męskiej w upalny dzień kieliszek schłodzonego trunku jak np. Edoardo Mir.Bio Rose Bouq.&Mav i przyjrzymy się jego pozytywnej reakcji!
Pisząc o winach dla każdego, konieczne musi również poruszyć temat rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów. Możliwe zatem, że ktoś odrzuca wina ze względu na często wykorzystywane do ich produkcji (na etapie filtracji) białka zwierzęce. Na szczęście w ofercie producentów idących z duchem czasu coraz częściej znajdziemy idealne wino dla wegan. Tego typu trunki goszczą również na półkach sklepów stacjonarnych Lidla – przykładem niech będzie (znowu o tych winach musujących!) Prosecco Extra Dry, Vegan Joy.
Dlaczego jednak w ogóle rozpisujemy się na temat wina dla każdego, zamiast np. zaproponować jakieś inne trunki dla winosceptyków? Otóż uważamy, że nie ma na świecie osoby, która nie pokochałaby dobrego wina. Cały sekret polega na wyborze właściwego specjału! Pomijając już kwestię walorów smakowo-aromatycznych trunków z winogron – pamiętajmy, że wino dla zdrowia bywa spożywane (w niewielkich ilościach) od tysiącleci. Warto uwzględnić zatem również jego potencjalny pozytywny wpływ na organizm!
Wino dla mamy
Na łamach naszego bloga już kiedyś, z okazji zbliżających się Świąt, zastanawialiśmy się, jakie wino dla mamy może okazać się trafionym prezentem. Wtedy to stawialiśmy na wino czerwone. Wśród naszych propozycji znalazły się trunki wytrawne, jak i wina półwytrawne z francuskiego Bordeaux oraz włoskiego Veneto. Dzisiaj stajemy przed zadaniem o wiele trudniejszym – jakim winem możemy ucieszyć naszą mamę, jeśli wiemy lub podejrzewamy, że nie gustuje ona w napitkach o czerwonej barwie? Dobrym winem dla mamy może okazać się specjał jaśniejszy. Taki jak półsłodkie wino Muscat Ottonel, Feind, pachnące i smakujące różą, geranium i liczi. W trakcie poszukiwań warto pod uwagę wziąć także wieloszczepowe wina słodkie, które dumnie reprezentuje wyśmienite francuskie Château Lamothe – Guignard, Sauternes 2-E GC, wyborne wino białe o kwiatowo-owocowym charakterze, które pasuje nie tylko do owocowych deserów, lecz również tworzy klasyczne zestawienie ze specjałem, jakim jest pasztet z gęsiej wątróbki.
Czy naszą mamę możemy przekonać do trunków z winogron tylko wyjątkowym winem białym? Ależ skąd. I tym razem z pomocą mogą przyjść nam nieoczywiste, urzekające wina różowe, które już z niejednego sceptyka uczyniły prawdziwego smakosza! Jakieś propozycje na wino dla mamy lub wino dla rodziców (niech tata nie czuje się pominięty)? Oczywiście! Nie popełni błędu ten, kto postawi na Rosé Cuveé “Frisch” Selection, Koch, specjał lekki, pachnący maliną, poziomką i jabłkiem, smakujący najlepiej podany w niskiej temperaturze, gdy za oknem panuje wysoka. Stawiając na tę akurat propozycję, zafundujemy rodzicom wstęp do szlachetnej sztuki foodpairingu. Ten węgierski alkohol pasuje bowiem zarówno do białego mięsa i ryb… jak i do pizzy, makaronu czy sałatek warzywnych. Ze względu na to ostatnie połączenie możemy traktować go nie tylko jako wino świetne dla tych, którzy nie przepadają za klasycznymi trunkami z winogron, lecz także… za potrawami mięsnymi i poszukują raczej dodatku do dań wegetariańskich.
Jeśli jednak obawiamy się, że niechęć naszej mamy (lub obojga rodziców) do wina jest tak silna, że nie przełamią jej nawet wymienione przez nas wyborne propozycje, możemy uciec się… do podstępu. Może by tak zaproponować Wino Śliwkowe Choya Dry 10%, czyli wino tylko z nazwy, a w rzeczywistości – niezwykły likieru umeshu na bazie japońskich owoców ume (podobnych do śliwek lub moreli)? Specjał ten słynie z idealnie zrównoważonego charakteru, opierającego się doskonałej współpracy akcentów słodkich i kwaskowatych. Wytrawna Choya Dry bardzo dobrze odnajduje się w kuchni – świetnie czuje się bowiem w towarzystwie morskich specjałów (w tym oczywiście sushi), oraz różnego rodzaju deserów. Japoński napitek polecamy również jako aperitif – możliwe zatem, że zdoła oczarować rodziców jeszcze przed rozpoczęciem rodzinnego posiłku!
Nasze propozycje, które przedstawiliśmy jako wino dla mamy, która nie zdążyła jeszcze zapałać miłością do winiarskiego świata, sprawdzą się oczywiście również w innych sytuacjach. Każde z nich możemy potraktować również jako dobre wino dla babci i dziadka, które, wierzymy, i w tym przypadku wypełni swoją misję dyplomatyczną!
Wino dla nauczyciela
Czy wino dla nauczyciela to dobry pomysł? To zależy. Na pewno nie wtedy, gdy nadal jesteśmy uczniami, a na dodatek – niepełnoletnimi. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy po latach od ukończenia szkoły średniej zapragniemy spotkać się z belfrem i uroczyście podziękować mu za trud włożony w nasze nauczanie. Albo też jesteśmy rodzicami i po uzyskaniu przez nasze pociechy dyplomu prestiżowej uczelni zechcemy w szczególny sposób obdarować nauczyciela, który w latach młodzieńczych zaraził je miłością do nauki. Na potrzeby tego tekstu zakładamy, że nauczyciel nie przepada za popularnymi winami dostępnymi w sklepach. Co zatem możemy zaproponować w takim przypadku? Na przykład wyborne wino hiszpańskie Cabernet Sauvignon Mas La Plana, Torres, ciemne, bardzo aromatyczne i wyróżniające się szlachetną strukturą. To wino dla nauczyciela zachwyci obdarowywanego zwłaszcza wtedy, gdy cechuje się on cierpliwością (jako nauczyciel – powinien!) i postanowi napowietrzyć trunek przed degustacją. Wtedy to nasz ulubiony belfer będzie mógł w pełni nacieszyć się bukietem nasyconym aromatami porzeczki, dżemu śliwkowego, tostów, lukrecji oraz toffi w towarzystwie subtelnych niuansów dymnych.
Inną naszą propozycją na wino dla nauczyciela – wymagającego tak w szkole, jak i podczas degustacji – jest luksusowe Château Boyd-Cantenac, Margaux, kupaż szczepów Cabernet Sauvignon oraz Merlot, rocznik 2005. Specjał ten, wymarzony towarzysz dla dziczyzny, steków i najlepszych serów, zachwyca niezwykle rozbudowanym bukietem, w którym rozpoznamy m.in. gałkę muszkatołową, pieprz, grzyby i kawę. Jest przyjemnie taniczny, optymalnie kwaskowaty i rozkosznie rozgrzewający. Bez wątpienia sprawdzi się też jako wino dla promotora czy wino dla firm, którym pragniemy podziękować za owocną współpracę! Wymienione przez nas trunki to specjały bez dwóch zdań luksusowe. A co, jeśli na wino dla promotora czy nauczyciela szukamy czegoś… nieco bardziej przystępnego, jednak nadal zachwycającego najwyższą jakością? W takim razie możemy postawić np. na Fleur De Mons, Margaux AOP, wino, które nie dość, że zachwyca podczas degustacji, to na dodatek cieszy jeszcze przez chwilę po jej zakończeniu, a to za sprawą wspaniałego finiszu!
W boksie mawia się, że nie ma ludzi odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni. Parafrazując tę ringową mądrość, możemy powiedzieć także, że nie ma degustatorów, którzy w 100% byliby odporni na uroki dobrego wina – są tylko niewłaściwe wybory. Których, mamy nadzieję, każdy z naszych czytelników będzie w stanie się wystrzec, stawiając na polecane przez nas wina dla każdego!
Czytaj także:
Wino lekkie na lato – 5 propozycji
Wino czerwone słodkie – do czego pasuje?
Jak wybrać dobre wino w sklepie?
Wino białe wytrawne – wybieramy najlepsze propozycje z WinnicaLidla.pl
Wino czerwone wytrawne – jakie wybrać? 8 najlepszych typów!
Wino białe półsłodkie – do czego najlepiej pasuje?
Jakie wino — słodkie czy wytrawne?
Wino dla kobiety – 7 pewniaków prezentowych!
Co kupić na Dzień Ojca? Dobre wino! 8 pomysłów