Wino Merlot — charakterystyka
Merlot jest winem wywodzącym się z francuskiego regionu Bordeaux. W porównaniu do wspomnianego powyżej Cabernet Sauvignon, dojrzewa około 2 tygodnie wcześniej, dając wina, które są mniej kwasowe i taniczne, a bardziej owocowe. Jego nazwa pochodzi od nazwy gatunkowej kosa — Turdus merula. Ptak ten posiada czarne upierzenie, które budzić może skojarzenia z barwą gron. Jako że szczep Merlot z łatwością dopasowuje się do warunków klimatycznych oraz glebowych, może być uprawiany w wielu różnych szerokościach geograficznych. Najlepszą jakość osiąga on jednak w nieco chłodniejszym klimacie — w cieplejszym może dojrzewać zbyt szybko, dając wino o uboższym aromacie i smaku. Z uprawami szczepu Merlot spotkać można się między innymi:
- w Bordeaux — powierzchnia jego upraw jest tutaj niemalże 2 razy większa od Cabernet Sauvignon.
- w Langwedocji — jest on tam składnikiem zarówno win szczepowych, jak i mieszanek.
- we Włoszech — wykorzystuje się go tu głównie do produkcji win przeznaczonych do szybkiej konsumpcji.
- na Węgrzech — uprawiany jest on w tym kraju z przeznaczeniem na wina jedno-szczepowe i kupażowane.
W mniejszym stopniu, szczep Merlot uprawiany jest także w Nowej Zelandii (sprzyja temu nieco chłodniejszy klimat), Kalifornii, Chile oraz Argentynie.
Wino Merlot ma zapach umiarkowanie intensywny, wyrazistą barwę i jest łagodne dla podniebienia. To, które uprawiane jest w nieco cieplejszym klimacie lub zbierane po uzyskaniu pełnej dojrzałości gron, cechuje się czystym aromatem owoców, takich jak jeżyna, jagoda, śliwka oraz wiśnia. W Merlotach dojrzewających w dębowych beczkach mogą się również pojawiać aromaty karmelu, suszonych ziół oraz grzybów.
Warto tu również wspomnieć o wartościach odżywczych tego typu czerwonego wina. 150 mililitrów trunku zawiera 123 kalorie, 187 miligramów potasu i 6 miligramów sodu.
Z czym podawać wino Merlot?
Jako że wino to charakteryzuje się uniwersalnym smakiem, pasować będzie do większości dań. Z powodzeniem zaserwować można go zarówno do przekąsek, takich jak półtłuste sery, jak i potraw przyrządzonych na bazie kurczaka, jagnięciny, dziczyzny lub wołowiny. Podać możemy je również do popularnej pizzy. Świetnie smakować będzie także z czekoladowymi deserami.
Wino Merlot z Lidla
Szukając wysokiej jakości wina wytwarzanego na bazie szczepu Merlot, warto zajrzeć do Winnicy Lidla. Do najciekawszych win z Lidla z tego szczepu zaliczyć można między innymi:
- Wino Ördögarok Merlot — węgierski Merlot uprawiany w regionie Villany zawierający 15% alkoholu. Na uwagę zasługują tutaj wysokiej jakości garbniki oraz właściwości rozgrzewające trunku. Smakuje on wiśniami, truskawkami, suszoną śliwką, wanilią oraz kawą. Dobrze komponować będzie się z długo dojrzewającymi, twardymi serami oraz dziczyzną.
- Wino Merlot Avincis — rumuńskie wino o 14% zawartości alkoholu. To trunek rozgrzewający, o umiarkowanej kwasowości. Ma zapach maliny, wiśni oraz jeżyny.
- Wino Merlot Reserva — wyprodukowane w Rumunii w regionie Dealu Mare, wino dojrzewało przez 18 miesięcy w dębowych beczkach. Przed zaserwowaniem należy je napowietrzyć. Merlot ten ma ciemną barwę i zdecydowany smak. Dominują tu aromaty wiśni, śliwki oraz jeżyny. Wino świetnie pasować będzie to steków oraz pieczeni.
- Wino Pulleraia — włoskie wino o wyraźnym bukiecie i smaku. Ten dostępny online alkohol ma umiarkowanie intensywną barwę, wyczuwalną kwasowość i długi posmak. Oferuje wyraźne nuty wiśni, śliwki, jeżyny, figi, toffi oraz kawy.
Wino Merlot znaleźć powinno się w domowej piwniczce każdego konesera. Trunek ten docenią również amatorzy, a to ze względu na jego łagodny smak i niską kwasowość. To także dobry pomysł na prezent, na przykład na wesele czy rocznicę ślubu. Chcesz wiedzieć więcej o winie Merlot? Koniecznie przeczytaj nasz wpis:Wino Merlot: co musisz o nim wiedzieć?