Wino czerwone wytrawne – jakie wybrać? 8 najlepszych typów!
Dobre wino wytrawne – czyli jakie?
Jakie wino wytrawne wybrać? Do najpopularniejszych, a zarazem najlepszych rodzajów win czerwonych zalicza się:
- Cabernet Sauvignon – najbardziej znany na świecie szczep winny. Jako że produkowane z niego wino rozwija swój bukiet podczas starzenia się, doskonale nadaje się ono do leżakowania, w szczególności w dębowych beczkach. Z tej odmiany powstają zarówno świetne wina europejskie, jak i pozycje z Nowego Świata, m.in. wina urugwajskie czy chilijskie. Trunek wytwarzany z winorośli uprawianych w ciepłym klimacie jest wyraźnie aromatyczny, a w jego bukiecie wyczuwalna jest czerwona porzeczka. Wino, które powstało na bazie winorośli dojrzewających w niskich temperaturach, jest natomiast bardziej wytrawne, a poza porzeczką wyczuć można tu także zielony pieprz lub liście pomidora. To czerwone wino wytrawne doskonale komponuje się z wszelkiego rodzaju mięsami, często mówi się wręcz, że to wino najlepsze do tego typu potraw.
- Merlot – jeśli interesują nas najlepsze wina wytrawne – w rankingu musimy uwzględnić też Merlot. W przeciwieństwie do Cabernet Sauvignon dojrzewa wcześniej i bardziej wyczuwalne są w nim nuty owocowe: śliwkowe, jagodowe, jeżynowe oraz wiśniowe. Jeżeli wino dojrzewało w beczkach, z czasem nabierze aromatu karmelowego lub ziołowego. Merlot często wykorzystany jest do mieszania z innymi szczepami. Doskonale smakuje w towarzystwie tak wołowiny, jak i kurczaka czy bażanta. Także i te wina w rankingu najlepszych dodatków do mięsa znajdziemy bardzo często.
- Shiraz – do cech tego czerwonego wina zaliczyć można głęboką, ciemną barwę, aromaty czarnego pieprzu i jeżyny oraz nuty lukrecji i anyżu. Pasuje zarówno do dziczyzny i jagnięciny, jak i do wszelkiego rodzaju grillowanych potraw. Tam, gdzie wymieniane są najciekawsze szczepy win czerwonych, koniecznie musi znaleźć się także i Merlot.
- Pinot Noir – kolejna odmiana służąca do produkcji czerwonego wina wytrawnego, które można znaleźć w Winnicy Lidla. Dobre wino wytrawne Pinot Noir charakteryzuje się wyraźnie wyczuwalnymi aromatami truskawek, malin, wiśni oraz fiołków. Trunek ten najczęściej jest przejrzysty, a jego barwa mało intensywna. Najlepsze wina Pinot Noir zawsze świetnie smakuje z kaczką i tłustymi serami. W formie ciekawostki możemy dodać, że Pinot Noir, Merlot i liczne odmiany węgierskie służą do produkcji specjału z prowincji Eger znanego jako bycze wino (wino bycza krew o legendarnych właściwościach dodających odwagi!).
Szukając trunku, który zarówno rozpieści podniebienie, jak i będzie mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, warto zarezerwować jedno z win czerwonych wytrawnych z Winnicy Lidla. Choć oczywiście, gdy interesuje nas raczej czerwone wino półwytrawne – ranking szczepów przedstawiony powyżej również okaże się cennym źródłem informacji!
Winnica Lidla poleca:
Czerwone wino wytrawne – co trzeba o nim wiedzieć?
Wiele osób zadaje sobie pytanie „jakie wino czerwone wybrać” dopiero w chwili zakupu. Kończy się to często podążaniem jedynie za ceną, która zdaniem większości jest jasnym wyznacznikiem jakości. Efekt takiego podejścia jest jednak z reguły taki, że kupiony trunek nie spełnia oczekiwań pijących – nie jest to najlepsze wino, jakie mogliśmy wybrać z tej półki cenowej. Dlatego też warto wcześniej zdobyć choć podstawowe informacje o rodzajach win (choćby sprawdzając miarodajny ranking win) i ich charakterystyce. Co trzeba wiedzieć o wytrawnych produktach o czerwonym kolorze?
Wartości odżywcze czerwonego wina wytrawnego
Jakie wino najzdrowsze okazuje się zdaniem specjalistów? Oczywiście cierpkie, o rubinowej barwie! Czerwone wytrawne wino ma aż 10 razy więcej antyoksydantów od jego białej wersji. Związane jest to z faktem, iż produkowane jest ono z całych gron wraz z pestkami i skórką. W napoju tym znajdziemy duże ilości magnezu, żelaza, potasu oraz wapnia. Niektóre jego gatunki zawierają dodatkowo aminokwasy, kwasy organiczne oraz rozpuszczalny błonnik. Dlatego też zawsze wtedy, gdy ktoś pyt nas, jakie wino jest najzdrowsze, bez namysłu możemy odpowiedzieć, że właśnie dobre wino wytrawne czerwone!
Dobrą wiadomością dla osób odchudzających się będzie fakt, że 100 ml czerwonego wina wytrawnego zawiera zaledwie 68 kcal. A co, jeżeli chodzi o indeks glikemiczny wina czerwonego wytrawnego, czyli wskaźnik odnoszący się do produktów zawierających węglowodany? Dla napoju tego, podobnie jak dla jego białego odpowiednika, wynosi on 0. Warto wiedzieć, że dla wódki, ginu, rumu czy whisky indeks glikemiczny również wynosi 0! Dla porównania, dla czerwonego półsłodkiego, półwytrawnego oraz słodkiego wina indeks glikemiczny wynosi 30, wina słodkie białe mają tę wartość na poziomie aż 50.
Wino czerwone wytrawne a zdrowie
Jak już wspominaliśmy, wino czerwone wytrawne ma szereg korzystnych właściwości zdrowotnych, dzięki którym możemy śmiało mówić, że to najzdrowsze wino. Teraz przyjrzymy się im nieco bliżej. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma dobre wino czerwone wytrawne?
- Chroni serce, a to ze względu na zawarte w nim procyjanidiny, które przyczyniają się do poprawy działania układu krwionośnego.
- Przedłuża młodość, co związane jest z obecnością resweratrolu stymulującego gen długowieczności określany mianem SIR2. Zawiera ono go aż 5 razy więcej od białego wina. Jeśli chodzi o antyoksydanty – ranking prezentujący produkty zawierające je w dużych ilościach po prostu musi uwzględniać wino czerwone!
- Poprawia krążenie krwi, odżywiając mózg i wpływając na poprawę pamięci.
- Pobudza trawienie. Czerwone wino zwiększa bowiem produkcję enzymów trawiennych, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia ukrwienie.
- Wspiera reakcję organizmu na insulinę, a co za tym idzie – chroni przed cukrzycą typu 2. Czerwone wino wytrawne ma indeks glikemiczny wynoszący 0, co oznacza, że nie przyczynia się do podniesienia poziomu glukozy we krwi.
- Chroni zęby – zawarte w nim antyoksydanty skutecznie hamują rozwój bakterii, które powodują powstawanie ubytków.
Ile kalorii ma czerwone wino wytrawne?
W dzisiejszych czasach trudno uciec od pytania o kaloryczność wszelkich potraw i napojów. Na szczęście jednak w tym przypadku mamy raczej dobre informacje. Co prawda czerwone wino ma kilka kalorii więcej niż białe, jednak w wersji wytrawnej z pewnością nie zaburzy żadnej diety. Wspominaliśmy już, że dobre czerwone wino wytrawne liczy sobie około 68 kcal w przeliczeniu na 100 ml. Porcje tego trunku są jednak zazwyczaj nieco większe. Zgodnie z wyliczeniami w porcji tego trunku o wielkości 120 ml znajduje się około 82 kalorii. W porcji wielkości 150 ml natomiast – około 102. Dla porównania, w winie słodkim może być ich aż o 60% więcej! Co oczywiste, jeszcze większą wartość kaloryczną ma mocne wino (wzmacniane), np. Porto. Sprawdź także nasz wpis o tym, czy wino tuczy.
Wino czerwone wytrawne – jakie ma właściwości?
Tym, co z pewnością powinno zachęcać do konsumpcji czerwonego wina, są bardzo korzystne właściwości zawartych w nim substancji, takich jak m.in. procyanidiny, resweratrol, antyoksydanty czy flawonoidy. Szczegółowo pisaliśmy o nich nieco wyżej. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że nawet najlepsze wino w dalszym ciągu jest napojem alkoholowym, którego nadużywanie zawsze będzie miało niekorzystny wpływ na organizm.
Do jakich potraw podawać wino czerwone?
Myśląc o potrawach, do których podaje się najlepsze czerwone wino wytrawne, dość powszechnie wskazuje się przede wszystkim na dania z czerwonego mięsa – wieprzowiny, wołowiny czy dziczyzny. Warto jednak podkreślić, że trunki tego rodzaju sprawdzą się także w wielu innych sytuacjach. Niektóre z nich współgrać będą też z serami, drobiem, sałatkami czy warzywami. Dobre czerwone wino (np. z naszego rankingu wina) zawsze można też pić samo, np. w trakcie spotkania w gronie bliskich osób. Dowiedz się więcej o sztuce dobierania wina do potraw z naszego tekstu, w którym omawiamy wine pairing.
Dobre czerwone wino wytrawne – 8 naszych propozycji
Z całą pewnością czerwone wino to bardzo ciekawy napój, który pity w rozsądnych ilościach wart jest polecenia, jako dodatek do posiłków czy sposób na uprzyjemnienie wieczoru. Pisaliśmy już, jakie wino czerwone warto wybrać, gdy mowa o szczepach. A które konkretnie produkty opłaca się wybrać?
- Château de Beau-Site – dojrzałe dobre wino wytrawne z regionu Graves (Bordeaux), którego bukiet fascynuje akcentami zapachowymi przypominającymi drewno cedru, skórę, mocno wypieczony chleb, ziarna kawy, kakao, lubczyk oraz toffi.
- Cabernet Sauvignon, Hess Sellect – trunek imponuje intensywnością bukietu dojrzałych owoców i dębu oraz równowagą wyrazistej struktury. To niewymagające koneserskiego doświadczenia dość mocne wino (13,5%) polecamy do potraw z wołowiny, soczystych hamburgerów, steków, jak również do sałatek z grillowanym mięsem.
- Rivarossa, Schiopetto – wino wyprodukowane w 90% z odmiany Merlot. W bukiecie trunku dominują nuty czereśni, dżemu wiśniowego, lukrecji, wanilii i czarnego pieprzu. Smak trunku jest aksamitnie cierpki, z wyczuwalną kwasowością i eleganckim, bardzo ciepłym alkoholem.
- Primitivo, Martinetti – półwytrawne wino ze słonecznej Apulii. W kieliszku trunek ma barwę intensywną z wyraźnymi purpurowymi refleksami. Pachnie aromatami dojrzałych czereśni, wiśni, jeżyn i borówki. Po chwili napowietrzania (to wino najlepsze jest po tym, gdy nieco pooddycha) w bukiecie wina rozpoznać można również aromaty toffi, mlecznej czekolady, czarnego pieprzu i lukrecji.
- Shiraz Signature Collection, Spier – to wino wyprodukowane w RPA ze szczepu Shiraz. Rozgrzewając i ściągając podniebienie, ukazuje prawdziwy charakter odmiany winorośli, z której powstało. W bukiecie ciemne śliwki, jeżyna, kakao, lukrecja i odrobina dymu.
- Pinot Noir, Matua, Marlborough – wino z winnic Nowej Zelandii. Chłodny klimat regionu i wysokie nasłonecznienie przyczyniły się od uzyskania trunku o wysokiej kwasowości i wyrazistych aromatach. W bukiecie tego oryginalnego Pinot Noir odnaleźć można akcenty wiśni, jeżyn, dżemu z truskawek, prochu strzelniczego i tostów.
- Negre dels Aspres to hiszpańskie wino wieloszczepowe. Doskonałej jakości grona i długie dojrzewanie w beczkach dało niezwykle elegancki smak owocowy połączony z silnym, słodkawym, waniliowo-karmelowym akcentem aromatycznym.
- Purple Angel, Montes – najdroższe wino w naszym zestawieniu pochodzi z Chile i powstało z odmiany Carménère z niewielkim dodatkiem Petit Verdot. Bukiet jest tutaj niezwykle wyraźny i elegancki, urzeka aromatami dojrzałych jagód (dlatego czasem żartobliwie mówi się, że to wino jagodowe) rozpoznawalnych na tle słodkich nut kwiatowych i korzennych, aromatów gorzkiej czekolady i kawy. Na podniebieniu trunek jest dobrze zbudowany, z wyraźnymi, ale gładkimi i pełnymi taninami.
Wina czerwone wytrawne to wielkie bogactwo rodzajów, smaków i aromatów. By w pełni się nimi cieszyć, dobrze jest wybrać sprawdzone i pewne rozwiązania dostępne w naszym serwisie WinnicaLidla.pl. Najciekawsze szczepy win czerwonych już tam na Ciebie czekają!