Food and wine – dobieranie wina do potraw
Często podczas jednej kolacji jemy kilka różnych potraw, przystawki i deser. Zgodnie z zasadami powinniśmy więc podać do nich co najmniej kilka różnych rodzajów win. Reguły regułami, a w rzeczywistości serwujemy jeden, najwyżej dwa rodzaje wina. To nic złego – grunt, by wybrać taki trunek, który najlepiej pogodzi „interesy” różnych dań. Wino dobieramy przede wszystkim do głównego dania.
Warto też znać charakterystykę poszczególnych szczepów. To znacznie przyspieszy zakup wina. Zwykle wystarczy jeden rzut oka na etykietę produktu, by dowiedzieć się, z jakiej odmiany winorośli jest to wino. Np. długo dojrzewające wina Barolo i Rioja pasują do wykwintnych, bogatych dań takich jak dziczyzna, jagnięcina, wołowina. Burgund jest świetny do dań mięsno-owocowych, np. Pinot Noir do kaczki w sosie pomarańczowym, a Bordeaux, np. z odmiany Cabernet Sauvignon– do, wołowiny, pasztetu z dzika lub ostrych serów.
Zakąski do wina – łączenie wina i przystawek
Zaczynasz przyjęcie od przystawek? Jeśli na stole zagości deska wędlin i łagodnych w smaku serów, powinno pojawić się do nich wino białe. Koniecznie podajemy też białe wino do krewetek. Wino różowe będzie dobrym towarzyszem meksykańskich tacos i typowo imprezowych przekąsek – chipsów, paluszków, orzeszków i popcornu. Jeśli przystawki mają być tylko wprowadzeniem, po którym przygotujemy kolację, lepiej podać do nich wino białe. Ogólna zasada mówi bowiem, że wina białe podajemy przed czerwonymi. A co jeśli chcemy skupić się na walorach wina i nie zakłócać jego smaku wyrazistymi daniami? Wówczas wystarczą same przekąski. W ten sposób można się delektować np. winem węgierskim – słynnym Tokajem. To wykwintne wino nie potrzebuje nic więcej, prócz przekąsek z sera!
Jakie wina do jakich potraw?
Jak dobrać wino do potrawy – kolor wina
Białe wino a potrawy. Im bardziej wytrawne, tym lepiej nadaje się jako aperitif i towarzystwo dla dań rybnych oraz białego mięsa. Wino białe to najlepsza odpowiedź, gdy szukasz wina do potraw z drobiu.
Czerwone wino – do jakich potraw? Gatunki lekkie sprawdzają się jako aperitif i dodatek do czerwonych mięs (jednak w lekkim wydaniu, krwistym stekom zostawmy cięższe gatunki win). Lekkie czerwone wino możemy podać także do kurczaka z rożna, pizzy oraz ryb smażonych i w sosie.
Cięższe, dojrzałe wina czerwone. Idealne do czerwonego mięsa, w tym dziczyzny. Do tego wina pasuje też gulasz i pieczeń w gęstym sosie grzybowym.
Różowe wino a potrawy. Do jakich potraw je podawać? Do dań kuchni włoskiej, a więc spaghetti i pizzy. Śmiało możemy łączyć je z sałatkami, warzywami, risotto, zapiekankami.
Jakie wino do potraw – smak
Białe wino półwytrawne dobrze łączy się z makaronami, białym mięsem i rybami, pasztetami.
Do deserów warto zaserwować wino różowe półsłodkie. To wino podkreśli też smak sałatki ziemniaczanej, frytek, lasagne czy burgera.
Wino wytrawne – do jakich potraw? Jeśli na stole pojawią się sałatka caprese, kanapki, omlety, tortille, tuńczyk i inne ryby z grilla, niech będzie to wino wytrawne, białe lub różowe.
A słodkie wino? Do jakich potraw je podać i czy aby na pewno powinny to być desery? Desery bardzo słodkie, kremowe i ciężkie lepiej jest serwować z nieco lżejszymi, np. półsłodkimi i półwytrawnymi winami. Typowo słodkie wino bardziej sprawdza się w przypadku lżejszych, owocowych deserów o delikatnie wytrawnym smaku (np.tarta cytrynowa). Wino słodkie można też śmiało podawać do dań głównych, np. czerwone pasuje do wątróbek, ostrych serów i niektórych ryb.
Jakie wino do potraw wigilijnych?
Specyficzną, ale też bardzo dobrą okazją do picia wina jest Wigilia. Wino na tę wyjątkową noc pasuje bardzo dobrze. Jednak aby wino na Wigilii miało elegancki, zimowy charakter i poprawiającą trawienie moc, należy je odpowiednio wybrać. Jak dobierać wina do potraw postnych na Wigilii?
Do dań postnych, pasuje również „postne” wino, czyli z niewielką ilością alkoholu i cukru. Uniwersalnym winem, które pasuje do większości dań wigilijnych (zwłaszcza ryb) jest wino białe wytrawne. Jeśli po wigilijnej kolacji jemy także deser, dobierzmy do niego wino czerwone o korzennych nutach, np. Tawny Port. Będzie świetnie korespondować z bogatym smakiem piernika i makowca.
Co daje wino w potrawach?
Wino podaje się nie tylko jako napój do posiłku, ale niekiedy także jako składnik dań. Po co dolewa się wino do potraw i czy obowiązują tu takie same zasady doboru? Wino doskonale wydobywa smak z potraw. Jest jak przyprawa, naturalny wzmacniacz, bez którego nie mogą obyć się takie dania, jak risotto czy wołowina po burgundzku. Wino ma też właściwości zmiękczające mięso. Przy dodawaniu wina do potraw należy zwracać uwagę na kolor sosu. Dania z ciemnym sosem możemy uzupełniać winem czerwonym, potrawy z sosem białym – winem w tym samym kolorze.
A co zamiast białego wina do potraw? Czym zastąpić czerwone wino? Na pewno dobrze sprawdzi się ocet winny, odpowiednio z białego i czerwonego wina. Należy jednak dodawać go mniej, bo jest kwaśniejszy niż wino. Wino czerwone dobrze zastąpią także soki o czerwonym zabarwieniu – z granatu i żurawiny, jednak należy je rozcieńczyć (ze względu na słodszy od wina smak). W miejsce wina białego możemy dodać np. sok winogronowy.
Jakie wino do jakich potraw? Teraz dobieranie wina powinno być o wiele prostsze! Więcej w tym temacie do przeczytania także w artykułach Jakie wino do sera? i Jak dobrać wino do potraw? Kilka podstawowych zasad.