Jak dobrać wino do konkretnej potrawy? Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane wino potrafi nawet najprostszą kolację zmienić w wykwintną ucztę! Jednak łączenie wina z jedzeniem nie należy do zadań najłatwiejszych. Poznaj kilka podstawowych zasad, które znacząco je ułatwią!
Jakie wino do jakiej potrawy? Zachowaj równowagę!
Jedną z podstawowych zasad łączenia wina z potrawami jest zachowanie równowagi. Do lekkich dań podajemy równie lekkie wina, do dań bardziej aromatycznych – wina z równie intensywnym aromatem, a do dań ciężkich – wina o mocnej konstrukcji. Do lekkiej sałatki z winegretem podajcie więc wytrawne wino Sauvignon Blanc . Do przepełnionej przyprawami kuchni azjatyckiej doskonale pasuje delikatnie wino słodkie np.: wino Riesling, Pinot Gris czy Gewurztraminer. Tłustsze ryby i białe mięso świetnie komponują się z winem szczepu Chardonnay, które krótko dojrzewało w beczce. Za to grillowany stek najlepiej będzie smakował z beczkowym Cabernet Sauvignon czy Shirazem.
Jakie wina do słonych dań?
Słone potrawy bardzo lubią towarzystwo kwaskowatych win. Dlatego do ostryg podaje się dobre wino musujące (np. Szampan, Prosecco lub Franciacorta), a do koziego sera – Sauvignon Blanc. Dojrzałe sery, takie jak parmezan czy grana padano, będą świetnie komponowały się z włoskim Chianti. Zaś dania z dodatkiem sosu sojowego tworzą znakomite połączenie z Rieslingiem.
Słodkie wina - do czego pasują?
Niektóre słone potrawy lepiej komponują się jednak ze słodszymi winami. Sery z przerostem niebieskiej czy zielonej pleśni, jak gorgonzola czy lazur, doskonale smakują ze słodkim Tokajem lub Sauternes. Więcej o łączeniu win z serami przeczytasz w naszym tekście pt.: "Jakie wino do sera".
Jakie wino do pikantnych potraw?
Zestawianie bogatego w aromaty, pikantnego jedzenia z winem to wymagające zadanie. Wyróżnia się dwie koncepcje łączenia ostrych dań z tym trunkiem. Według jednej z nich wino ma łagodzić piekący smak potraw, natomiast druga hołduje zasadzie wzmacniania go. Dla zwolenników smaków łagodniejszych takie potrawy zestawiamy z winami delikatnie słodkimi, jak Riesling z Niemiec czy Alzacji. Tonują one pikantne smaki. Miłośnikom dań ostrych polecamy natomiast wina o większej zawartości alkoholu, które zwiększają intensywność wrażeń smakowych.
Jakie wino do tłustych potraw?
Stek wołowy podany z roztopionym masłem wymaga odpowiedniej winnej oprawy. Podobnie jak pieczona czy grillowana dziczyzna. Takie dania najlepiej komponują się z mocarnymi, beczkowanymi winami z takich szczepów jak Cabernet Sauvignon, Shiraz czy Merlot. Jeśli planujesz podać na kolację cięższe dania, warto sięgnąć po takie wina jak Bordeaux, Ribera del Duero czy Malbec z Argentyny. Moc trunku stawi czoła fakturze mięsa, a zawarte w nim taniny zostaną złagodzone przez tłuszcz.
Desery
Słodkie wina, poza połączeniem ze słonymi daniami, świetnie komponują się z deserami. Trzeba jednak uważać, aby potrawa nie była słodsza od wina, gdyż wtedy wyda się ono mdłe i nie pokaże wszystkich swoich walorów.
Przykłady połączeń z przepisami Kuchni Lidla:
Lekko słodki Riesling z Alzacji:
https://kuchnialidla.pl/krewetki-w-czerwonym-curry
Wytrawne Sauvignon Blanc:
https://kuchnialidla.pl/salatka-z-krewetek-z-sosem-z-limonek.
Lekkie Pinot Noir:
https://kuchnialidla.pl/stek-z-tunczyka-po-francusku-z-puree-z-gruszki
Primitivo:
https://kuchnialidla.pl/grillowany-burger-teksanski
Chianti:
https://kuchnialidla.pl/pieczona-karkowka-na-dziko
Bordeaux:
https://kuchnialidla.pl/pieczona-karkowka-na-dziko
Słodki Tokaj:
https://kuchnialidla.pl/tarta-z-kremem-cytrynowym