Zaszczep w sobie miłość do wina!
Patrzysz na butelkę wina i jedyne, co jesteś w stanie ocenić to walory estetyczne etykiety, a każda próba rozszyfrowania nazw poszczególnych szczepów, czy apelacji sprawia, że czujesz się jak w filmie „Indiana Jones i tajemnicze hieroglify”? Przed Tobą prosty przewodnik, dzięki któremu nabierzesz płynności w rozpoznawaniu najpopularniejszych szczepów winorośli i zakochasz się w winiarskim świecie.
To nie musi być trudna miłość.
Na początku łatwo się pogubić w gąszczu trudnych do wymówienia nazw i pojęć.
Jest ich dużo i pojawiają się na każdym kroku, więc rozwiążmy tę łamigłówkę, zaczynając od podstaw.
Gotowy? Powtarzaj za mną:
Chardonnay
SZARDONE
Gładko poszło! I tak też zwykle smakuje. Ten najpopularniejszy na świecie biały szczep ma wyjątkowy zapach egzotycznych owoców - słodkie mango, ananas, brzoskwinia. W ustach, w zależności od dojrzałości użytych gron, wyczujesz smak zielonych jabłek lub brzoskwini oraz ananasa. W zależności od klimatu panującego w miejscu uprawy kwasowość win z tego szczepu zwykle jest średnia lub wyraźna.
Propozycja winnicy:
Sauvignon Blanc
SOWINIĄ BLĄ
Trudno wymówić, łatwo pokochać. To bardzo charakterystyczny szczep, ma w sobie dużo tzw. nut zielonych, czyli np. świeżo skoszonej trawy, agrestu, limonki, liści czarnej porzeczki, kwiatu czarnego bzu, szparagów i pokrzywy. Brzmi odświeżająco? Takie też jest wino Sauvignon Blanc – pełne aromatów, o wyraźnym smaku wspartym wysoką kwasowością. To jeden z najbardziej charakterystycznych szczepów.
Propozycja winnicy:
Riesling
RIZLING
Im słodszy, tym mniej ma alkoholu. Riesling zaliczany jest do odmian powoli dojrzewających. W zależności od rodzaju podłoża czy mikroklimatu, Riesling może dać rozmaite wina — od wytrawnych po słodkie. Łatwo go rozpoznasz po wysokiej kwasowości, cytrusowych aromatach oraz nutach mineralnych. Ten szczep to raczej samotnik – rzadko miesza się go z innymi, a jego fermentacja odbywa się w stalowych kadziach lub drewnianych beczkach.
Propozycja winnicy:
Muscat
MUSKAT
Lubi się wyróżniać. Podobno słodycz tej odmiany zwabiała pszczoły i muchy, stąd nazwa muscat od słowa musca, czyli mucha. To szczep, który daje wina pachnące różą, geranium, kwiatem pomarańczy, kolendrą, jaśminem, kwiatem lipy oraz nutami wosku pszczelego. To cała łąka aromatów zaklęta w butelce! Muscat zaczęto uprawiać już w Starożytności i ze względu na dużą zawartość cukru w gronach, wykorzystywano go głównie do produkcji win słodkich.
Propozycja winnicy:
Pinot Grigio
PINO GRIDŻIO
Dobrze je znać. Jest rześkie, niezbyt złożone, nieco kwiatowe z nutami kwiatowo-cytrynowymi. Międzynarodową sławę zyskało swoim dosyć prostym smakiem i uniwersalnym zastosowaniem – doskonale smakuje solo i do przekąsek, nadaje się praktycznie na każdą okazję. Pinot Grigio daje wina orzeźwiające, które idealnie sprawdzają się latem. Można w nich wyczuć delikatne akcenty owoców tropikalnych, brzoskwiń lub pomarańczy. Warto pamiętać, że wina z tego szczepu
nie nadają się raczej do leżakowania. Najlepiej spożyć je przed upływem 2 lat.
Propozycja winnicy:
Merlot
MERLO
Merlot nie lubi upałów. Zbyt szybko wtedy dojrzewa, a to spłyca smak i aromat wina. Dlatego mimo, że z łatwością dopasowuje się do warunków klimatycznych i glebowych, najlepszą jakość osiąga w chłodniejszym klimacie. Czyli gdzie? We Francji w regionach Bordeaux i Langwedocji oraz we Włoszech i na Węgrzech. Wino Merlot ma zapach umiarkowanie intensywny, wyrazistą barwę i jest łagodne dla podniebienia. Merlot kojarzony jest z aromatem wiśni, truskawki, śliwki, borówki, jeżyny i czekolady; rolę uzupełniającą pełnią nuty przypraw, tytoniu, lukrecji czy herbaty. Dłużej leżakujący w dębowych beczkach nabiera charakterystycznego aromatu ziaren kawy, dymu, karmelu, wanilii.
Propozycja winnicy:
Cabernet Sauvignon
KABERNE SOWINIĄ
Celebryta wśród szczepów. Pochodzi z francuskiego regionu Bordeaux, a międzynarodową sławę zyskał w XX wieku. Cabernet Sauvignon daje wina mocno skoncentrowane, z dużą ilością tanin, które lubią sobie poleżeć w beczce. Warto na nie poczekać, bo dają cudowne aromaty czarnej porzeczki i likieru porzeczkowego, zielonej papryki, ciemnych owoców, takich jak jagody i jeżyny. Często Cabernet Sauvignon to w przeciwieństwie do Rieslinga gościnny typ – lubi się mieszać
z innymi odmianami, co nadaje takiemu kupażowi (czyli po prostu mieszance) mocy i struktury. Najlepsze wina pochodzą z Bordeaux i Kalifornii.
Propozycja winnicy:
Syrah
SYRA
Rośnie w siłę z czasem. Pochodzi z północnej Doliny Rodanu i daje potężne wina o zapachu ciemnych owoców – jeżyn, jagód i śliwki. Najbardziej rozpoznawalną cechą wina Syrah jest jednak nuta czarnego pieprzu. W przypadku win z Australii często można w nich wyczuć jeszcze zapach eukaliptusa. Wyraźne taniny, mocna kwasowość – Syrah kusi swoją mocą i zachęca do degustacji.
To także szczep, któremu zdecydowanie służy czas - najlepsze egzemplarze mogą spędzić w butelce nawet kilkadziesiąt lat.
Propozycja winnicy:
Pinotage
PINOTAŻ
Brzmi francusko, jednak wywodzi się z południa Afryki. Szczep ten jest krzyżówką dwóch znanych odmian winorośli: Cinsault oraz Pinot Noir, która została stworzona w RPA w trzeciej dekadzie XX wieku. Daje wina bogate w taniny, średnio ciężkie lub ciężkie, o pięknej, rubinowej barwie. W bukiecie win Pinotage pierwsze skrzypce grają nuty śliwki, malin i czereśni, dodatkowe urozmaicenie stanowią często akcenty korzenne, czekoladowe lub kawowe. Niektóre trunki zachwycają koneserów ponadto aromatami eukaliptusa, lukrecji czy mięty.
Propozycja winnicy:
Na początek wystarczy. Miłej nauki!