Sery stanowią nierozerwalny element wyrafinowanego menu, jak również prostych posiłków. Łączenie smaków serów z różnymi dodatkami, w tym z winami, fascynuje i skłania do dyskusji koneserów. Aby przybliżyć to smakowite zagadnienie, przedstawiamy podstawowe zasady i przykłady z czym podawać poszczególne gatunki serów oraz jak łączyć je z odpowiednimi winami. Jakie wino do deski serów? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!
Na różnice w smakach serów wpływa przede wszystkim surowiec, z którego są one wytwarzane, metody ich produkcji oraz dojrzewania. Smaki i aromaty serów są tak różne, że poszczególne z nich podawane mogą być w ramach aperitifu, jako dodatek po potraw, po głównym daniu, a przed deserem lub zamiast deseru.
Ser do wina: połączenie doskonałe!
Moment podania oraz przeznaczenie sera zależy od jego konsystencji, charakteru i wyrazistości smaku.
- Sery łagodnie aromatyczne, chude, kruche i kwaskowe lepiej smakują podane na początku posiłku.
- Sery wyraźnie aromatyczne, pikantne i tłuste - smakować będą lepiej podane po daniu głównym.
Od konsystencji sera oraz wyrazistości jego aromatów zależy również rodzaj dodatków podawanych dla urozmaicenia smaku.
- Sery miękkie i maziste dobrze jest podać z wypieczonym tostem pszennym lub chrupiącym krakersem; dobrze smakują również z orzechami włoskimi, migdałami, orzechami laskowymi lub rodzynkami.
- Sery twarde można podawać ze świeżą gruszą, jabłkiem, winogronami lub podsuszoną morelą. Do wszystkich serów znakomicie pasują różnego rodzaju konfitury i dżemy, np. z fig, mirabelek lub malin, oraz miody, np. lipowy lub gryczany.
Aby doświadczyć pełni smaku sera, na stole nie powinno zabraknąć wina, którego obecność w znacznym stopniu wzbogaca doznania smakowe.
Jakie wino do sera?
Dobierając wino do sera pamiętać należy o fakcie, iż nie każdy ser pasuje do każdego wina.
- W przypadku serów o konsystencji miękkiej lub wręcz mazistej, odpowiednie będą wina o wyższej kwasowości lub cierpkości, przykładowo do sera Brie polecamy wino wytrawne musujące a do belgijskiego Limburgera dojrzałe wino z odmiany Cabernet Sauvignon.
- Ser do wina czerwonego - jaki wybrać? Sery twarde, długo dojrzewające smakują wyśmienicie podane z cierpkimi winami czerwonymi, np. litewski Dziugas z winem Brunello di Montalcino.
- Pamiętać należy, aby intensywność smaku sera nie stłumiła aromatów wina. Warto brać pod uwagę zasadę równowagi, według której łagodnie smakujący ser podajemy z trunkiem lekkim, a ser pikantny, wyraźnie aromatyczny smakować zaś będzie z winem zdecydowanym, o silnych aromatach i ciężkiej strukturze. Wychodząc z tego założenia do sera Gruyére zaproponować można aromatyczne, białe wino z odmiany Sauvignon Blanc, a do Mimolette podać możemy średnio ciężkie, czerwone wino z Doliny Rodanu lub regionu Bordeaux.
- Ser pleśniowy - jakie wino? Mocno pachnące sery pleśniowe, zwłaszcza te z niebieską pleśnią (np. Roquefort) smakują wyjątkowo dobrze z winami słodkimi. Klasyczną propozycją do takiego aromatycznego, pikantnego i lekko słonego sera może być podanie ciężkiego wina Porto lub trunków z winogron pokrytych szlachetną pleśnią z regionów Sauternes i Tokaj.
Poszukując ulubionych połączeń smaków sera i wina warto również kierować się własnymi upodobaniami, gdyż z racji różnorodnych charakterów, nie każdy ser lub wino będzie wszystkim smakować. Mamy nadzieję, że przedstawione podpowiedzi sprawią, iż każdy odnajdzie mnóstwo radości z łączenia smaków sera z różnymi dodatkami. Na zdrowie!