Wakacje na Kubie – przeżyj niesamowitą przygodę!
Kuba to największa wyspa Karaibów, a zarazem świetna ich reprezentantka, wspaniała turystyczna destynacja dla każdego, kto pragnie poczuć na własnej skórze niepowtarzalny klimat tego archipelagu. Odkrywcy ma do zaoferowania naprawdę wiele – malownicze zatoczki, zabytkową, tętniącą życiem i latynoskim jazzem Hawanę, przepiękne plaże Playa Girón, fascynujące tradycje kulinarne… oraz oczywiście kubański rum. A to zaledwie kilka powodów, by odwiedzić ten kraj! Podpowiadamy, jak zaplanować najlepszą wycieczkę na Kubę!
Odkrywamy Kubę: wyspa skarbów Karaibów
Pisząc o Karaibach, trudno uciec od narzucającej się pirackiej czy awanturniczej metaforyki. Nic w tym dziwnego – zwłaszcza że interesująca nas Kuba to zarówno skarb Karaibów, jak i wyspa pełna skarbów, które czekają na Ciebie, Nieustraszonego Odkrywcę! Swoje poszukiwania możesz, a nawet powinieneś, zacząć od miast Kuby. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście stolica, Hawana. Poświęcimy jej osobny akapit. Historia Kuby przemawia do nas jednak także z innych miast – choćby miasteczka Baracoa imponującego zabytkami oraz bezpośrednią bliskością dżungli, założonego w 1514 roku Santiago de Cuba, miasta, na którego przedmieściach znajduje się wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO twierdza Castillo de San Pedro de la Roca (to również miasto, z którego wywodzi się Bacardi), czy stanowiącej jeden wielki pomnik Che Guevary Santa Clara. Jeśli chodzi o miasta turystyczne Kuby, warto wymienić również słynące z produkcji cygar Viñales czy Cienfuegos, w którym można poczuć klimat Kuby lat 40. (o tym mieście też nieco później)! Przejdźmy jednak do stolicy Kuby, a więc bajecznej Hawany.
Hawana: serce Kuby pełne historii i kultury
Hawana to stolica Kuby i największe miasto Karaibów. Założyli je w 1515 roku hiszpańscy konkwistadorzy, którym przewodził Diego Velázquez de Cuéllar. Warto jednak podkreślić, że to nie to samo miasto Hawana, które odwiedzamy dzisiaj – na obecne miejsce przeniesiono ją w roku 1519. Hawana jest silnie związana z burzliwą historią kolonii hiszpańskich – port handlowy, najważniejszy w tej części świata, był napadany przez piratów wspieranych przez władców innych potęg kolonialnych, a eksplozja na pancerniku USS Maine w 1892 roku doprowadziła do wybuchu wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Przegrana Hiszpanów w tym konflikcie sprawiła, że Hawana i cała Kuba uzyskały niepodległość od Hiszpanii i znalazły się w obszarze wpływów Stanów Zjednoczonych. Taki stan rzeczy zakończyła rewolucja kubańska 1959, po której rządy na wyspie objął Fidel Castro i popchnął ją w stronę Związku Radzieckiego.
Wpływy kolonialne, rewolucyjne i artystyczne widoczne są w mieście Hawana na każdym kroku. Turyści chętnie odwiedzają XVI-wieczne zamki Morr i de la Real Fuerza, Plac Rewolucji, na którym wznosi się pomnik Jose Martiego, a na pobliskich budowlach widać podobizny Che Guevary i Camila Cienfuegosa, dom Ernesta Hemingwaya, a także barokowe i neoklasycystyczne katedry. Obcować z lokalną eklektyczną kulturą pozwalają liczne targowiska, Kabaret Tropicana czy cała La Habana Centro, dzielnica mieszkalna i handlowa miasta Havany. Atrakcjom Havany, które mogą zainteresować każdego odkrywcę, moglibyśmy poświęcić nie jeden akapit, lecz cały tekst!
Muzyka i taniec: rytmiczna dusza Kuby
Muzyka kubańska jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych elementów lokalnej kultury. Czym jednak jest muzyka kubańska? Musisz wiedzieć, że cały kraj tętni różnymi gatunkami muzycznymi i ich ciekawymi odsłonami. Należą do nich m.in. salsa, rumba, cha-cha, mambo czy charanga. Kubańczycy kochają tańczyć i śpiewać nie tylko w święta czy podczas karnawału, lecz także w każdy inny dzień! Kubańska muzyka znana jest światu dzięki wielu wybitnym artystom. Należą do nich twórcy związani z Buena Vista Social Club (m.in. Juan de Marcos González, Rubén González czy Ibrahim Ferrer), Compay Segundo, Benny Moré czy Polo Montañez. Hity kubańskiej muzyki, które możesz znać, to m.in. Chan Chan i Candela Buena Vista Social Club!
Trinidad i Cienfuegos: kolonialne skarby UNESCO
W formie ciekawostki zaznaczymy, że Trynidad i Tobago to karaibskie państwo wyspiarskie u wybrzeży Wenezueli. Trinidad to jednak również miasto w centralnej części Kuby. Starówka Trinidad de Cuba uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych Kuby – jej oryginalny charakter – mówi się, że czas się dla niej zatrzymał – sprawił, że trafiła ona na listę UNESCO. Odkrywca znajdzie na niej barokową Katedrę św. Franciszka z udostępnioną wieżą widokową, z której będzie mógł on podziwiać całe wybrukowane kostką ściągniętą z amerykańskiego Bostonu stare miasto, po którym do dziś przyjeżdżają liczne powozy konne! Ze względu na swój urok Trinidad na Kubie nazywany jest „kubańską Wenecją”.
Równie ciekawym miejscem na Kubie jest położone około 50 km od Trinidadu Cienfuegos. Miasto wyróżnia się choćby tym, że założyli je nie Hiszpanie, lecz Francuzi, co wpływa na charakterystyczną architekturę tej karaibskiej perły. Każdy, kto miał szczęście odwiedzić kiedyś Francję, z pewnością odnajdzie w Cienfuegos na Kubie znajome wpływy kulturowe!
Plaże Kuby: znane i ukryte perły Morza Karaibskiego
Gdzie są najpiękniejsze plaże na Kubie? Zdaniem ekspertów – w Varadero, stanowiącym najważniejsze centrum turystyczne kraju. Piękne plaże na Kubie odnajdziesz też w pobliżu Hawany, np. Playas del Este. W pobliżu Trynidadu na turystów czeka plaża Playa Ancón, w Zatoce Świń natomiast Playa Larga i Playa Girón. Piękne plaże na Kubie odnajdziesz też w wielu innych miejscach – linia brzegowa wyspy liczy przecież ponad 3700 km!
Smaki Kuby: podróż przez kubańską kulinarną tradycję
Oczywiście pragnąc poznać w sposób zmysłowy całą różnorodność lokalnej kultury, musisz dowiedzieć się, jak smakuje kuchnia kubańska. Zanim zatem zaczniesz poznawać wyśmienity rum z Wysp Karaibskich, przekonaj się, czym może zaskoczyć Cię jedzenie na Kubie. Podobnie jak w przypadku wielu innych obszarów kultury w kubańskiej kuchni przeplatają się wpływy hiszpańskie, afrykańskie, brytyjskie, amerykańskie, a nawet azjatyckie. W kubańskiej kuchni królują ryż i fasola występujące w anturażu cebuli, czosnku oregano czy kminu. Mistrzowie kuchni robią bardzo dobry użytek z papryczek oraz cytrusów. Kochają też wołowinę, czego przykładem jest Pallamilo, stek z pomarańczą, Ropa Vieja, czyli mięso mielone z cebulą, papryką i starannie dobranymi dodatkami, czy też pieczona wieprzowina. Olbrzymią popularnością cieszą się też Arroz y Frijoles Negros, czyli ryż z ciemną fasolą (serwowany zarówno jako danie główne, jak i jako dodatek), czy też wariacja na temat tej potrawy, a więc Arroz Moros y Cristianos. Jeśli przepadasz za kanapkami, musisz natomiast wypróbować Sandwich Cubano, chrupiącą kanapkę z pieczenią lub wędliną, serem, salsą i piklami, które dbają o zróżnicowanie doświadczeń kulinarnych!
Kubański rum – znany na całym świecie!
Rum kubański stanowi jedną z najważniejszych wizytówek tej fascynującej wyspy. Jeśli chcielibyśmy doszukiwać się jego początków, musielibyśmy cofnąć się do XVI wieku, kiedy to kolonizatorzy zaczęli uprawiać na wyspie trzcinę cukrową. W XVII wieku produkcja rumu objęła cały rejon Morza Karaibskiego. Choć pierwsza profesjonalna destylarnia rumu kubańskiego powstała w 1862 roku, w ciągu kilku dekad liczba zakładów funkcjonujących na wyspie osiągnęła wartość trzycyfrową. W XX wieku liczba destylarni na całych Karaibach diametralnie spadła, co nie zmienia faktu, że Kuba, za sprawą wspaniałych tradycji gorzelniczych, utrzymała pozycję jednego z najważniejszych graczy na rynku.
Kubański rum zaliczamy do grona rumów w stylu hiszpańskim (czyli tych otrzymywanych z melasy, destylowanych kolumnowo), należy zaznaczyć jednak, że cechują się one indywidualnym, niepowtarzalnym charakterem. Biały rum i złoty rum z tego kraju uchodzą za trunki lekkie, przystępne, doskonale zbalansowane. Nie atakują nosa tak jak rumy angielskie czy francuskie, co nie oznacza bynajmniej, by były mniej ciekawe. Każdą swoją kroplą świadczą bowiem o kunszcie mistrzów destylacji w blendowaniu destylatów i zapewnianiu im najlepszym warunków do dojrzewania (najdojrzalszy rum kubański to ciemny rum o mahoniowej barwie). Jaki jest najlepszy rum kubański? Koniecznie wypróbuj rum Havana Club, Santisima Trinidad czy Ron Rumbero. Pamiętaj też o oryginalnych kubańskich drinkach z tym alkoholem, takich jak Cuba Libre, Mojito czy Daiquiri!
Alkohole produkowane na Kubie: więcej niż rum
Choć rum to bezsprzecznie najsłynniejszy kubański alkohol, warto poznać też inne trunki z procentem pochodzące z tego kraju. Zwłaszcza likiery, które swoim smakiem przywodzą na myśl kubańskie drinki – m.in. Mojito, Piña Colada, czy też likier z guawy Guayabita del Pinar. Ceniony kubański alkohol to również Aguardiente de Cana, brandy produkowana z syropu trzciny cukrowej z Kuby. A jeśli szukasz czegoś słabszego, wypróbuj piwo Cervecería Bucanero!
Wydarzenia i festiwale: kubańska kultura w pełnej krasie
Planując szczegóły wycieczki na Kubę, możesz zapragnąć zbliżyć się do lokalnej kultury również poprzez uczestnictwo w jednym z kubańskich festiwali. Po pierwsze musisz pamiętać o karnawale, który zdaniem wielu dorównuje swoją barwnością karnawałowi w Rio de Janeiro. W czerwcu możesz wziąć udział w karnawale w Hawanie, w Lipcu – w Santiago de Cuba. W grudniu natomiast w stolicy znajdzie coś dla siebie zarówno Meloman, Festival Internacional de Jazz, jak i miłośnik kina – Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano. Jeśli interesują Cię muzyczne święta na Kubie, pamiętaj też o festiwalu Cubadisco, w związku z którym w maju do Hawany przyjeżdżają producenci muzyki z całego świata!
Kuba niezmiennie rozpala zmysły i wyobraźnie, zapewniając poszukiwaczom nowych wrażeń (lub odpoczynku) masę niepowtarzalnych doświadczeń. Jeśli już teraz pragniesz zacząć odkrywać karaibskie smaki i zapachy, zobacz, jakie trunki z Kuby i okolic goszczą w Winnicy Lidla. Po wypróbowaniu rumów kubańskich daj szansę aromatyzowanym rumom Dead Man’s Fingers oraz uwielbianym przez barmanów na całym świecie propozycjom marki Angostura.
Czytaj także:
Havana Club Rum – najciekawsze drinki z tym alkoholem
Piracki trunek, który skradnie Twoje podniebienie
Z czym pić Bacardi? Oto nasze rady!
Rum Albert Michler – 10 faktów o tym alkoholu!
Drinki z rumem ciemnym – 3 najciekawsze
Dunder i nie tylko, czyli tajemne określenia rumowe
Drinki ze złotym rumem – 3 przepisy
Jak zrobić drinka z rumem? 6 pomysłów
Dead Man's Fingers – rum, którego musisz spróbować!
Drinki z białym rumem – jak je zrobić? 3 przepisyHerbata z rumem – jak przygotować?
Impreza last minute.5 alkoholi, którymi zaskoczysz niespodziewanych gości.