Piracki trunek, który skradnie Twoje podniebienie
Rum to typ niepokorny niczym pirat. Nie da się jednoznacznie zdefiniować metody jego produkcji, ani precyzyjnie określić pochodzenia. Wymyka się też konwenansom, jeśli chodzi o sposób spożycia – każdy pije tak, jak lubi. Ale to właśnie jego nieuchwytny charakter jest obietnicą ekscytującej, smakowej podróży. Oto kilka podstawowych informacji, które ułatwią Ci nawigację po morzu wariantów, producentów, czy wreszcie przepisów na drinki z rumem.
Tyle rumoru o pochodzenie!
Jedni twierdzą, że pochodzi z Wysp Karaibskich – tę wersję utrwala też Hollywood. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że rum pochodzi z Indii lub Chin, bo tam właśnie 4 tysiące lat p.n.e. odkryto trzcinę cukrową. Dopiero w średniowieczu Arabowie sprowadzili go do Europy, a w XV wieku Krzysztof Kolumb zabrał ze sobą na statek sadzonki trzciny cukrowej, które znalazły doskonałe miejsce do wzrostu na wyspach Morza Karaibskiego. Dopiero wtedy na wyspie Barbados ruszyła pierwsza destylarnia rumu.
Koło ratunkowe w Twoim barku
Kolonizatorzy tak rozsmakowali się w rumie, że stał się on ważną częścią ich codziennej diety. Brytyjscy marynarze szybko zamienili piwo na rum rozcieńczony wodą, dzięki czemu spożywali mniej alkoholu i byli lepiej nawodnieni. Oprócz tego dla poprawy smaku do trunku dodawano sok z cytryny, co zmniejszyło zapadalność na szkorbut wśród marynarzy. Można więc śmiało powiedzieć, że rum ratował im skórę. Butelka tego alkoholu w Twoim barku może też uratować niejedno spotkanie towarzyskie.
Oto kilka sprawdzonych przepisów na koktajle
z rumem na pokładzie.
CUBA LIBRE
Cuba Libre – czyli Kuba schowana z plecami Stanów Zjednoczonych.
Ten koktajl powstał około roku 1900 podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej.
W czasach prohibicji coca-cola doskonale maskowała obecność rumu w drinku.
RUM
Cuba Libre
Podawaj w:
szklance typu highball
Składniki
- rum Havana Club - 50 ml
- Coca-Cola - 120 ml
- sok z limonki - 10 ml
- kostki lodu
Przygotowanie
Krok 1
Wrzuć kostki lodu do szklanki typu highball a następnie wlej wszystkie składniki i zamieszaj. Do tego koktajlu polecamy rum Havana Club o delikatnym aromacie prażonego orzecha pekan, toffi i przypraw.
Krok 2
Na koniec dodaj wyciśnięty sok z limonki i udekoruj brzeg szklanki plasterkiem limonki.
Spróbuj z:
KRAKEN RUM – UŚCISK OŚMIORNICY
RUM
Kraken rum
Podawaj w:
dekoracyjnej szklance
Składniki
- Kraken Black Spiced Rum 60 ml
- słodki wermut 20 ml
- schłodzony napar z herbaty 60 ml
- syrop miodowy 20 ml
- sok z jeżyn 20 ml
- ćwiartka cytryny
- kostki lodu
Przygotowanie
Krok 1
Do shakera wrzuć kilka kostek lodu i wlej wszystkie składniki. Zamknij shaker i wytrząśnij. W tej kompozycji obowiązkowo musi się znaleźć ciemny rum Kraken z akcentami mocnego espresso, karmelu, imbiru oraz goździków.
Krok 2
Przelej koktajl do szklanki typu hurricane lub innej, odpowiedniej do long drinków - przez sitko lub z pozostałym lodem, jeżeli wolisz drinki chłodniejsze.
Krok 3
Do szklanki dorzuć kilka plastrów cytryny i świeże jeżyny.
Spróbuj z:
To rum i to rum
Biały, srebrny, złoty, bursztynowy, brązowy, ciemny, aromatyzowany – od samego wyboru może się zakręcić w głowie. Dlatego żeby nie zboczyć z kursu wymarzonego smaku warto znać kilka podstaw:
Biały
Biały (zwany srebrnym) rum – leżakują najkrócej. Łagodne w smaku i bardzo słodkie. Najlepiej smakuje w drinkach, ale lepiej nie degustować go samodzielnie.
Propozycje winnicy:
Złoty
Złoty lub bursztynowy rum – nieco bardziej aromatyczny niż biały, idealny do drinków, do gotowania lub do herbaty z prądem.
Propozycje winnicy:
Brązowy
Ciemny rum (brązowy) – zwykle pochodzi z Ameryki Środkowej lub z Wysp Karaibskich. Intensywny smak i aromat trunki z tej kategorii zawdzięczają długiemu leżakowaniu w dębowych beczkach. Sącząc taki rum, poczujesz się jak prawdziwy marynarz na okręcie brytyjskiego statku. Pamiętaj tylko dodać kilka kostek lodu i plasterki cytryny!
Propozycje winnicy:
Aromatyzowany
Aromatyzowany rum – wzbogacony o aromaty najczęściej owocowe lub korzenne. Sprawdzi się jako dodatek do koktajli lub wypieków.