Włochy to bogactwo szczepów i wspaniałych regionów winiarskich, z których każdy może poszczycić się pielęgnowaną od pokoleń tradycją. A w związku z tym także – kraj pochodzenia znanych na całym świecie specjałów najwyższej jakości. Miłośnicy win białych musujących mogą delektować się orzeźwiającym Prosecco, amatorzy win czerwonych – wykwintnym Montepulciano, Nebbiolo czy Sangiovese. A co ze specjałami mieniącymi się rozmaitymi odcieniami różu, winami włoskimi różowymi? Jakie trunki z tej interesującej kategorii mogą zaproponować nam włoscy mistrzowie? W dzisiejszym tekście polecamy bardzo dobre wino różowe włoskie. Zachęcamy do lektury!
Włoskie różowe wino – jak powstaje?
Wino różowe powstaje z ciemnych odmian winogron (choć nie zawsze tylko z ciemnych), zazwyczaj metodą maceracji. Krótki kontakt moszczu ze skórką owoców jest odpowiedzialny za charakterystyczną barwę interesującego nas specjału. Degustując dobre różowe wina z całego świata, możemy natrafić zarówno na specjały o łososiowej lub pomarańczowej barwie, jak i te, których kolor zbliża się w stronę fioletu. Mistrzowie winiarscy z Italii otrzymują niesamowite wino różowe włoskie (rosé), wykorzystując m.in. takie szczepy jak: Pinot Noir (Pinot Nero), Lambrusco, Moscato Rosa, Glera (mowa o włoskim winie różowym Prosecco, które jest kupażowane z winem Pinot Noir), Negroamaro czy Malvasia.
Różne rodzaje wina włoskiego różowego
W zależności od stosowanej przez winiarzy metody produkcji możemy mówić o kilku rodzajach wina włoskiego różowego. Vino di un giorno to trunek, w przypadku którego czas maceracji nie przekracza jednej doby. Włoskie różowe wino określane jako vino di una notte to z kolei napitek, którego powstanie wiąże się maceracją trwającą nie dłużej niż 12 godzin. Możemy wyróżnić również vin gris o bardzo jasnej barwie, którą trunek zawdzięcza nie maceracji (w tym przypadku nie ma ona miejsca), lecz substancjom barwiącym moszcz podczas miażdżenia owoców, oraz specjały poddawane procedurze salasso, których wyjątkowo ciemny kolor jest następstwem odsączenia pewnej ilości soku z moszczu (który może następnie zostać wykorzystany do produkcji wina o jasnej barwie).
Wino różowe włoskie musujące – daj mu się uwieść!
Jeśli mielibyśmy polecić tylko jedno wino różowe włoskie koneserom spragnionym niesamowitych wrażeń degustatorskich, bardzo możliwe, że nasz wybór padłby na Pinot Noir Rose Brut, Allini. Ten wspaniały trunek potrafi rozkochać w sobie degustatora już od pierwszego wejrzenia – a to za sprawą swojej urokliwej, pobudzającej zmysły i apetyt barwy. Przywodzi ona na myśl beztroski wakacyjny czas i z pewnością niejednego smakosza będzie w stanie skusić obietnicą dobrej zabawy. W smaku ten niezwykły Pinot Noir jest bardzo lekki i rześki, a przyjemne właściwości musujące kształtują jego orzeźwiający charakter. Kwasowość doskonale łączy się z rozgrzewającym alkoholem, tworząc bardzo harmonijną kompozycję. To wino włoskie różowe bez obaw możemy podawać do makaronów, delikatnych potraw drobiowych czy… przepysznych deserów. Szczególnie tych letnich, intensywnie owocowych. Polecany specjał wybornie smakuje także pity solo. Lecz bez wątpienia najlepiej zawsze w wesołej kompanii! Aby móc w pełni docenić wszelkie jego cenne właściwości aromatyczne i smakowe, powinniśmy zawsze podawać to wino włoskie różowe odpowiednio schłodzone, w temperaturze 6-8 st. C.
Czym pachnie Pinot Noir Rose Brut, Allini?
Bukiet polecanego przez Winnicę Lidla specjału zasługuje przynajmniej na osobny akapit. To wino różowe wytrawne czaruje bowiem odświeżającymi akcentami aromatycznymi malin, poziomek, truskawek oraz gruszek. Jeśli postanowimy poświęcić nieco więcej uwagi bukietowi tego różowego wina włoskiego, z radością rozpoznamy również niuanse w postaci granatu i grejpfruta.
Włoskie wina różowe – czy nadają się do leżakowania?
Wina różowe, inaczej niż liczne wina czerwone, raczej nie znoszą zbyt dobrze próby czasu. A wszystko to wynika z niższej zawartości przeciwutleniaczy oraz niezbyt wysokiej trwałości aromatów kształtujących winny bukiet. Oznacza to, że jeśli chcemy nacieszyć się w pełni dobrym winem włoskim różowym, powinniśmy spożyć je nie później niż w ciągu 24 miesięcy od zbiorów!
Polecane przez nas dzisiaj różowe wino włoskie to napitek o wytrawnym smaku. Jeśli jednak bardziej przemawia do Ciebie wino różowe słodkie lub wino różowe półsłodkie, nie pożałujesz, dając szansę węgierskiemu Pinot Noir Rosé, Feind, trunkowi młodemu, lekkiemu, zachęcającemu do relaksu lub… szampańskiej zabawy! Ciekawym wyborem może również okazać się wino różowe półwytrawne, takie jak Rosé “Frakk” Félszáraz Pezsgő, napitek łagodny i uniwersalny, który pasuje zarówno do dań na bazie drobiu i ryb, jak i różnego rodzaju lekkich przekąsek czy smakowitych deserów.
Mamy nadzieję, że rekomendowane przez nas wino włoskie różowe zapewni każdemu koneserowi wiele wspaniałych wrażeń związanych z degustacją. Jak również, że będzie stanowić odpowiednie zaproszenie do poznawania innych trunków z przepięknych i na wskroś winnych Włoch. Nie zapominajmy, że Pinot Noir Rose Brut, Allini to świetne wino musujące, a więc możemy traktować je jako trunek do zadań specjalnych. Na przykład tych związanych ze świętowaniem ważnych dla nas okazji!
Czytaj więcej:
Co warto zjeść we Włoszech, czyli tajniki kuchni włoskiej
Dlaczego warto jechać do Włoch?
Wino Barolo – co trzeba o nim wiedzieć?
Wina z Włoch – 4 regiony, na które warto zwrócić uwagę!
Wino ze szczepu Nebbiolo – jakie to wino?
Wino Trebbiano – 6 faktów o tym szczepie!
Wino z regionu Kampania – dlaczego warto je wybierać?
Wino Merlot – co musisz o nim wiedzieć?
Wino ze szczepu Garganega – jak smakuje?
Drinki z Prosecco – 7 przepisów!
Prosecco – jak pić i co dodawać do tego trunku?
4 ciężkie wina włoskie idealne na jesień!
Włoskie wina musujące – czy są najlepsze? Odpowiadamy
Poznaj wraz z Winnicą Lidla włoskie białe półwytrawne wina, które warto mieć!"