Garganega zajmuje bardzo ważne miejsce wśród szczepów win włoskich. Znajduje się w czołówce pod względem powierzchni upraw odmian białych na Półwyspie Apenińskim, a wino produkowane z jego udziałem, zarówno jednoszczepowe, jak i wieloszczepowe, odznacza się cennymi dla każdego miłośnika win białych właściwościami smakowymi i zapachowymi. Garganega uprawiana jest przede wszystkim w Wenecji Euganejskiej, a pierwsze zapisy dotyczące odmiany sięgają XIII wieku. Czym wino Garganega wyróżnia się na tle innych włoskich win? Jak pachnie? Jak smakuje? Dowiesz się tego z naszego wpisu!
Włoskie wina Garganega – aromat i barwa
Wino białe Garganegato trunek o subtelnym zapachu. W jego bukiecie pierwsze skrzypce grają akcenty migdałów oraz cytrusów. Niekiedy wyczuć możemy również gruszkę, grejpfruta, jabłko, miód, zioła oraz niuanse kwiatowe. Jeśli chodzi o walory wizualne, wino włoskie Garganega cieszy oko piękną jasnożółtą barwą, w której dostrzec możemy także intrygujące zielone refleksy. W tym przypadku wygląd wina z pewnością stanowizaproszenie do jego degustacji!
Wino Garganega – smak
Niezwykle często natrafimy na wyprodukowane z odmiany Garganega wina słodkie. Są to trunki naturalnie słodkie, a ich rozkoszny smak jest zasługą wykorzystania przez producentów suszonych winogron. Słodkie białe wino Garganega przywodzi swym smakiem na myśl beztroskie wakacje spędzane w słonecznej Italii isprawdza się idealnie jako dodatek do deserów... lub deser sam w sobie. Ponadto wino Garganega w połączeniu z odmianami Chardonnay, Pinot Bianco czy Trebbiano występuje często w wersji półsłodkiej. Nie zapominajmy także, że dobre wino włoskie to półwytrawny lub wytrawny wariant wina Garganega. Winem takim jest słynne włoskie Soave. Wytrawne trunki otrzymane z opisywanego przez nas szczepu sprawdzają się wyśmienicie w roli dodatku do morskich specjałów, potraw na bazie drobiu i sałatek.
Warto pamiętać, że białe wino słodkie, a także wytrawne, może być wykorzystywane do przygotowywania przepysznych koktajli. Jeśli chcesz poznać kilka wyjątkowych przepisów, dzięki którym oczarujesz przyjaciół zaproszonych na przyjęcie, zajrzyj do naszego tekstu 7 drinków z białym winem.
Recioto Di Soave, Corte Allodola, DOCG – białe słodkie wino Garganega
Jak już wspominaliśmy, Garganega znakomicie sprawdza się w połączeniu z wieloma innymi szczepami win. Dobre wino włoskie Recioto Di Soave, Corte Allodola, DOCG to właśnie kupaż win Garganega oraz Trebbiano. Jego słodycz świetnie współgra z delikatną kwasowością, tworząc kompozycję idealną. Jeśli natomiast chodzi o zapach tego białego słodkiego wina, wśród najważniejszych akcentów aromatycznych powinniśmy wymienić cytrynę, kandyzowanego banana, rodzynki, owoc pigwowca oraz orzechy. To niezwykle interesujące wino sprawdza się doskonale w towarzystwie deserów, serów pleśniowych oraz szczególnych potraw z drobiu, takich jak gęsia wątróbka. Pamiętajmy, że napitek ten smakuje bez dwóch zdań najlepiej, schłodzony do temperatury 10-12 st. C! Wino to może także zostać wykorzystane do drinków – jeśli zastanawiasz się, jakich dokładnie, koniecznie przeczytaj tekst Drinki z winem – 5 najciekawszych.
Garganega – także wino musujące!
W naszym artykule nie mogło zabraknąć informacji, że z odmiany Garganega powstaje również ciekawe wino musujące. Winiarnie w regionie Wenecji Euganejskiej mają do zaoferowania koneserom zarówno rozkosznie słodkie wina musujące, jak i doceniane przez koneserów wina wytrawne z bąbelkami. Musująca wersja wina Garganega powinna zainteresować amatorów Szampana i Prosecco!
Wierzymy, że po lekturze naszego tekstu możesz wyobrazić sobie, jak smakują i pachną wina Garganega i dlaczego zdecydowanie warto po nie sięgnąć. Nie zapominaj, że najlepsze wina włoskie, słodkie, półsłodkie i wytrawne, zarezerwujesz za pośrednictwem Winnicy Lidla. Zdecydowanie bardziej od wina z Italii interesuje Cię jednak wino australijskie, francuskie lub to RPA? Na naszym blogu znajdziesz cenne informacje na temat trunków ze wszystkich regionów winiarskich świata!