10 faktów o szczepie Pinot Noir
1. Kameleon wśród szczepów
Pinot Noir jest jednym z nielicznych czerwonych odmian winogron, z których robi się nie tylko czerwone wina, ale też białe, różowe oraz musujące. Ten niezwykły szczep króluje między innymi w Burgundii, gdzie wytwarza się z niego czerwone wino uważane za jedne z najlepszych na świecie. Wina z tego regionu potrafią osiągnąć niebotyczne ceny na aukcjach, a znawcy kochają je za elegancje i finezję... oraz za to, że są dobrą inwestycją, bo ceny burgundów nigdy nie maleją. W innym francuskim regionie winiarskim nieopodal Burgundii, a dokładnie w Szampanii, Pinot Noir jest głównym składnikiem szampanów zwanych Blanc de Noirs, czyli białego wina musującego zrobionego z ciemnych odmian winogron. Różowe wina z Pinot Noir, można spotkać nieco dalej, ale wciąż w tym samym kraju, mianowicie we francuskiej Prowansji. Białe wina natomiast produkuje się w wielu miejscach, ale nie są one tak popularne jak trzy pozostałe style.
2. Młode czy stare, jakie wybierzesz?
Pinot Noir, szczególnie kiedy jest młode, może być winem bardzo owocowym, rześkim, pełnym wiśni, truskawki i żurawiny, ale z czasem, butelki z najlepszych siedlisk zmieniają swoje aromaty z owocowych w grzybowe, skórzane i bardziej ziemiste. Nie wszystkie szczepy nadają się do starzenia, bo nie we wszystkich winach aromaty ewoluują w pozytywny sposób. Pinot Noir robi to doskonale, dlatego w najlepszych winach można wyczuć owocowość poprzetykaną zapachem mokrej ściółki leśnej, której nie da się pomylić z innym winem. To właśnie za te wyjątkowe aromaty są kochane przez miłośników wina.
3. „Szczep Złamanego Serca”
Pinot Noir nie jest najłatwiejszym szczepem w uprawie, przez co tylko bardzo cierpliwi winiarze decydują się na jego uprawę. Rzeczona odmiana daje jakościowe wino, tylko przy małych zbiorach. Jeśli krzak jest zbyt wydajny, wino smakuje jakby było rozwodnione, dlatego winoogrodnik musi kontrolować to, ile owoców wyda na świat każdy z krzaków. Jagody tego szczepu mają niezwykle cienką skórkę, przez co Pinot Noir jest podatny na choroby i pleśń, tym bardziej, że lubi chłodny klimat, w którym o pleśń nie trudno. Dodatkowo, szczep wyjątkowo wcześnie kwitnie oraz owocuje, przez co jest bardzo narażony na wiosenne przymrozki. Z tych powodów mówi się o Pinot Noir „Heartbreak Grape”, czyli „Szczep Złamanego Serca”, bo tak z pewnością czują się winiarze, którym nie raz zdarzyło się stracić całe uprawy Pinota przez niesprzyjające warunki pogodowe.
4. Wyjątkowy kieliszek dla wyjątkowego szczepu
Najpopularniejszym kieliszkiem do picia czerwonego wina zrobionego ze szczepu Pinot Noir jest kieliszek o kształcie Burgundzkim. Taki model będzie miał dość szeroką, rozłożystą czaszę i będzie zwężał się ku górze. Taki kształt sprawia, że wino będzie mieć dużą styczność z powietrzem, a aromaty skumulują się w kieliszku, więc kiedy przechylimy go do ust, nasz nos będzie w stanie lepiej wychwycić aromaty. Jeśli kieliszek byłby, np. rozłożysty, aromaty uleciałyby zanim nos byłby w stanie je wyłapać.
5. Świętuj z Pinot Noir
Pinot Noir doczekał się swojego święta! 18 sierpnia cały świat celebruje międzynarodowy dzień tej odmiany winogron, dlatego jeśli nie znasz win z tego szczepu, ten dzień to najlepsza okazja do tego, żeby to zmienić.
6. Pinot nie jedno ma imię
Jak wiele odmian winogron, z których produkuje się wino, Pinot Noir ma różne nazwy w różnych państwach. W Niemczech znajdziemy go pod nazwą spätburgunder, w Austrii blauer burgunder, we Włoszech Pinot Nero, a w Czechach i na Słowacji rulandské modre. Co ciekawe w przypadku Pinot Noir to nie tylko semantyka, ale coś więcej.
7. Klon, a może mutant?
Pinot Noir, to nie tylko określenie jednej odmiany winogron, a całej rodziny pokrewnych szczepów. Pinot jest bardzo podatny na mutacje, które zmieniają cechy roślin oraz jagód, takie jak kolor, garbniki i smak. Każda ze zmutowanych roślin, ze względu na swoje szczególne, odmienne od innych cechy, jest nazywana jest klonem. Istnieje ponad 50 klonów Pinot Noir w samej Francji (w porównaniu z 25 klonami Cabernet Sauvignon, którego jest w kraju zdecydowanie więcej, patrząc na areał uprawy). To między innymi dlatego Pinoty z Burgundii smakują inaczej, niż te z Niemiec czy Polski. Dzięki tym mutacjom powstały też całkiem inne szczepy, takie jak Pinot Gris (biała odmiana winorośli z szarą skórką), Pinot Blanc (biały szczep) czy Pinot Meunier, który wraz z Pinot Noir stanowi bazę szampanów Blanc de Noirs.
8. Czy ktoś dolał wody do tego wina?
Pinot Noir wygląda często jak „rozwodnione” wino, przez co jest krytykowany na przeróżnych forach przez amatorów wina, ale nie jest to wyznacznik jakości ani jej braku, a tylko charakterystyka tego szczepu. Kolor w czerwonych winach pochodzi ze skórek, ponieważ nawet w ciemnych gronach sok ma bezbarwny kolor. Jak już wiemy, Pinot Noir ma bardzo cienkie skórki, przez co znajduje się w nich mało pigmentu, więc ekstrakcja koloru do moszczu winogronowego jest niewielka.
9. Nie dla fanów cierpkości
Dzięki cienkim skórkom, czerwone wina zrobione z Pinot Noir mają stosunkowo mało tanin, więc jeśli nie przepadasz za wrażeniem cierpkości i całkowitego wysuszenia jamy ustnej podczas picia czerwonych win, to Pinot jest szczepem dla Ciebie.
10. Rekord Guinnessa
Najdroższym winem, które zostało kiedykolwiek sprzedane to butelka, wówczas 73-letniego Pinot Noir pochodzącego z Burgundii. Butelka Romanée Conti 1945 z winnicy Domaine de la Romanée-Conti, została sprzedana za 558 tysięcy dolarów na aukcji Nowym Jorku, 13 października 2018 r. Cena wywoławcza została przebita aż 17 razy! Źródła doszukują się wzrostu ceny zainteresowaniem chińskiego rynku, bo to właśnie na rynek azjatycki trafia obecnie najwięcej drogich win francuskich.
Winnica Lidla poleca:
Mam na imię Marta Pańska, ale jestem bardziej znana jako Dziewczyna z butelką wina.
Pod takim pseudonimem działam w Internecie, głównie na Instagramie, TikToku oraz na własnym blogu, gdzie uczę o winie od podstaw i na luzie. Doradzam, jak wybierać tanie, ale dobre butelki oraz jak dobierać wino do ulubionej pizzy czy makaronu, bo uważam że jedzenie to nieodłączny element wina. Jestem najchętniej obserwowaną polską Influencerką działającą w branży wina w Polsce.
Pomimo tego, że winem nie zajmuje się zawodowo, ukończyłam kursy WSET (uznawanej na całym świecie londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust) oraz kurs sensorycznej analizy wina na UC DAVIS. Prowadzę degustacje dla firm, a w 2022 wydałam mojego pierwszego e-booka „Kurs ABCD wina”.
Zawodowo jestem przedsiębiorczynią, zajmuje się marketingiem (między innymi dla branży HORECA), a prywatnie jestem mamą dziecka, psa i kota.