Poszukując trunku, który zapewni nam mnóstwo wrażeń podczas degustacji, bacznie przyglądamy się etykietom na butelkach. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wódką, winem, ginem, koniakiem czy whisky – etykieta stanowi wizytówkę specjału i jej producenta. To dzięki niej możemy dowiedzieć się, czym cechuje się oglądany przez nas trunek, skąd pochodzi i do grupy jakich alkoholi możemy go zaliczyć. Dzisiejszy wpis poświęcamy etykietom whisky – zdradzamy wszystkie ich tajemnice. Zachęcamy do lektury!
Etykieta na whisky – nie tylko wartość informacyjna!
Na samym początku pragniemy zaznaczyć, że etykieta na whisky to o wiele więcej niż naklejka informacyjna stanowiącą reklamę producenta i umożliwiająca koneserom dokonanie – miejmy nadzieję – właściwego wyboru zakupowego. W wielu przypadkach to bowiem dzieła graficzne cieszące się olbrzymią międzynarodową rozpoznawalnością i stanowiące istotny element popkultury. O których etykietach whisky mowa? Najlepszy przykład to kultowa, czarna etykieta Jack Daniel’s Tennessee Whisky zdobiona białymi napisami (w tym słynnym Old No. 7) i ornamentami. Pochodzący z początku XX wieku projekt etykiety whiskey Jack Daniel’s wraz z charakterystycznym, kwadratowym kształtem butelki stały się ważnymi elementami tożsamości marki, budującymi jej świadomość w głowach konsumentów. Etykietę whiskey Jack Daniel’s, czy też grafiki nawiązujące do projektu, możemy dostrzec m.in. na koszulkach, plakatach, czapkach czy torbach.
Jakie inne etykiety whisky (i whiskey) wpłynęły na kulturę masową? Powinniśmy zaliczyć do nich logotyp marki Ballantine’s z charakterystycznym, stylizowanym na odręczny, napisem na beżowym (zazwyczaj) tle, unoszący się nad elegancką pieczęcią listową. Pisząc o kultowych etykietach whisky, należy również koniecznie wspomnieć o etykietach whisky Johnnie Walker utrzymywanych w wersjach kolorystycznych odpowiadających poszczególnym odsłonom blendów, którym towarzyszy zawsze ambasador marki, Striding Man, z kapeluszem na głowie, monoklem na oku oraz elegancką laseczką w dłoni.
No dobrze – ustaliliśmy już zatem, jak ważne dla świata są etykiety whisky. Przejdźmy teraz jednak do kwestii nieco bardziej pragmatycznych. A zatem jakie informacje muszą lub powinny się na nich znajdować? Sprawdźmy.
Etykieta na whisky – co musi zawierać?
O ile wygląd etykiety whisky zależy wyłącznie od wizji producenta, o tyle na prawie każdej z nich znajdziemy zestaw takich samych informacji pozwalających z miejsca dowiedzieć się czegoś więcej o oglądanym napitku. Na etykiecie whisky znajdziemy zatem informacje dotyczące kwestii takich jak nazwa producenta i trunku (czy destylarni, zwłaszcza w przypadku single maltów), kraj produkcji, rodzaj whisky, pojemność butelki, zawartość alkoholu oraz opcjonalnie technologia produkcji, wiek trunku i region pochodzenia.
Z czego jest zrobiona whisky?
Czy na etykiecie znajdziemy informację, z czego jest zrobiona whisky? Owszem. Na początku musimy zaznaczyć jednak, że każda whisky produkowana jest z trzech składników – słodu, wody oraz drożdży. Tak brzmi odpowiedź na pytanie, z czego robią whisky renomowani producenci. Informacja zawarta na butelce powie nam coś jednak również o rodzaju whisky, a więc na pytanie, z czego jest zrobiona whisky, udzieli odpowiedzi w sposób nieco bardziej specjalistyczny. Możemy bowiem znaleźć na niej określenie blended, co oznacza, że dany specjał jest kupażem kilku, czy nawet kilkunastu różnych destylatów – jęczmiennych czy innych zbożowych. Mogą one pochodzić z różnych gorzelni. Jeśli zaś mamy do czynienia z whisky single malt, oznacza to, że dana whisky zrobiona jest wyłącznie ze słodu jęczmiennego i powstaje tylko w jednej destylarni. Whisky grain to natomiast whisky zbożowa wyprodukowana ze słodów innych niż jęczmienne – pszennych bądź kukurydzianych. Wśród nich znajdziemy również jakościowe single grain whisky. Single cask to zaś whisky pochodząca wyłącznie z jednej beczki. Jeśli dodatkowo znajdziemy na etykiecie whisky napis cask strenght, możemy mieć pewność, że whisky single cask nie została wymieszana (rozcieńczona) wodą przed zabutelkowaniem, a zatem zapewni koneserowi pełnię intensywnych doznań. Gdy natomiast poszukujemy whisky stworzonej z wielu doskonałych single maltów, powinniśmy w sklepach, na etykietach butelek, poszukiwać oznaczenia whisky pure malt.
Skąd pochodzi whisky?
Kolejna z niezwykle cennych informacji, które znajdziemy na etykietach interesujących nas dzisiaj trunków, dotyczy tego, skąd pochodzi whisky. Już sam zapis whiskey zamiast whisky sugeruje nam, że mamy do czynienia z alkoholem pochodzącym z Irlandii lub Ameryki. To oczywiście nie wszystko. Oprócz kraju pochodzenia trunku (mamy prawo zatem wybrać np. irish whiskey, scotch whisky czy japanese whisky) możemy znaleźć na etykiecie również region pochodzenia (jak jest to np. w przypadku whisky Islay Mist wywodzącej się ze szkockiego regionu Islay). Ponadto, gdy mowa o whisky single malt, nazwa napitku jest w wielu przypadkach nazwą destylarni, w której jest produkowana. Tego typu wskazówki mogą mieć olbrzymie znaczenie dla doświadczonych koneserów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że trunki pochodzące z poszczególnych regionów i zakładów wyróżniają się własnym, oryginalnym charakterem, który wiele zawdzięcza lokalnym tradycjom destylacji. Gdy wiemy zatem, skąd pochodzi whisky, z której destylarni lub części kraju, możemy domyślać się, czym będzie ona wyróżniała się podczas degustacji. I tak wspominane już whisky ze szkockiego regiony Islay cechują się intensywnie torfowym, morskim charakterem, trunki wywodzące się ze Speyside natomiast są wyraźnie łagodniejsze i słodsze, podobnie jak specjały z Lowlands. Warto zwrócić uwagę, że nazw destylarni, skąd pochodzi whisky, nie znajdziemy na etykietach whisky blended – są to bowiem kupaże destylatów otrzymywanych w różnych zakładach. Producenci whisky mieszanych rzadko ujawniają skąd pochodzą whisky odpowiadające za wspaniałą kompozycję goszczącą w szklankach smakoszy.
Wiek whisky
Etykieta trunku powinna nam zdradzać tak ważną informację, jak wiek trunku. Jak sprawdzić wiek whisky? Jeśli np. na butelce znajdziemy napis 8 years old lub 8 YO, będzie to oznaczać, że najmłodszy z wykorzystanych do produkcji destylatów liczy sobie nie mniej niż 8 lat. Nie oznacza to jednak, że na etapie produkcji nie wykorzystano destylatów starszych. Niekiedy jednak spotkamy się ze specjałami, których etykieta nie informuje nas o wieku whisky. Czy w takim przypadku nie będziemy w stanie go oszacować? Jak sprawdzić wiek whisky w takim razie? Zaglądając do przepisów. Mając do czynienia ze szkocką whisky lub irlandzką whiskey NAS (no age statement), możemy mieć pewność, że każdy z wykorzystanych do jej produkcji destylatów spędził przynajmniej 3 lata w dębowej beczce. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku amerykańskiego bourbona – ten musi spędzić w beczkach jedynie 2 lata. Dlaczego jednak producenci decydują się na zatajenie wieku whisky i dopuszczenie go do dystrybucji jako NAS? Wyobraźmy sobie, że dany trunek powstaje z destylatów 18-, 15-, 12- i … 5-letnich. Zgodnie z prawem producent musiałby określić alkohol jako whisky 5-letnią, mimo że w kupażu przeważają destylaty o wiele starsze. W takim przypadku niedopowiedzenie może okazać się korzystniejsze!
Co jeszcze znajdziemy na etykiecie whisky?
Wiek, pochodzenie, surowiec bazowy czy rodzaj whisky to jednak nie wszystkie informacje, jakie możemy znaleźć na etykiecie interesującego nas trunku. Doświadczeni koneserzy z pewnością ucieszą się np. z informacji o rodzaju beczek, w których leżakował lub finiszował specjał. Duże znaczenie w tej kwestii ma nie tylko gatunek drewna, z którego zostały wykonane, lecz również ich pojemność, czy to, jakiego rodzaju specjały wcześniej były w nich zamknięte – np. wina wzmacniane Sherry lub Porto czy wysokiej jakości rum. Oczywistością okaże się stwierdzenie, że kontakt z tak przesiąkniętym aromatami drewnem ma olbrzymie znaczenie dla właściwości aromatyczno-smakowych degustowanego trunku. Ale i oczywistości w niektórych przypadkach warto powtarzać!
Personalizowana etykieta na whisky
Opisaliśmy już zatem etykiety whisky naklejane na butelkach trunków przez producentów. Czym są jednak personalizowane etykiety whisky? W ten sposób określamy specjalny rodzaj etykiet wykonywanych na zamówienie klienta, w większości przypadków zamawianych na specjalną okazję, takie jak urodziny znajomego konesera. Personalizowane etykiety whisky, nawiązujące do oryginalnych etykiet renomowanych producentów, takich jak np. Jack Daniel’s czy Jim Beam, to świetny pomysł na prezent urodzinowy czy świąteczny. Na tego typu dedykowanych etykietach może znaleźć się np. imię i nazwisko obdarowywanego (zamiast oryginalnej nazwy whisky), świętowana okazja (np. w miejscu deklaracji wieku alkoholu), życzenia czy nawet zdjęcie bliskiej nam osoby. Personalizowane etykiety whisky możemy zamówić np. ze sklepów internetowych i samodzielnie nakleić je na butelce podarowywanej przyjacielowi. Niektórzy dystrybutorzy mocnych trunków umożliwią ponadto zamówienie oryginalnego trunku pochodzącego z portfolio jednego z renomowanych wytwórców wraz z przygotowaną na zamówienie – przez sklep oferujący usługę – personalizowaną etykietą whisky.
Jak widać, etykiety whisky mogą zdradzić nam wszystkie ważne informacje na temat zamkniętych w butelkach specjałów. Teraz, gdy wiemy już, jak czytać pojawiające się na nich oznaczenia, wybór kolejnego trunku, z którym postanowimy się zapoznać, nie powinien stanowić dla nas najmniejszego problemu! Umiejętność czytania etykiet (ze zrozumieniem) przyda nam się bez wątpienia także wtedy, gdy zapragniemy sprawić niespodziankę znajomemu koneserowi o ściśle sprecyzowanych oczekiwaniach względem trunku. A zatem czytajmy etykiety i wybierajmy trunki ponadprzeciętne pod każdym względem!
Czytaj także:
Jak powinno się pić whisky? 5 rad od barmanów!
Whisky Single Malt – co musisz o niej wiedzieć?
Whisky blended – co trzeba o niej wiedzieć
Whisky słodowa – co musisz o niej wiedzieć?
Regiony whisky – gdzie produkuje się szkocką whisky?
Jaka whisky: szkocka czy irlandzka? Podpowiadamy!
Jak sprawdzić wiek whisky i co on oznacza?