Whisky słodowa – tajniki produkcji
Whisky słodowa swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza tradycyjnej, sięgającej średniowiecza, technologii produkcji. Korzystający z niej szkoccy producenci do dwukrotnej destylacji whisky wykorzystują miedziane alembiki. Wcześniej dochodzi od słodowania jęczmienia i suszenia go przy użyciu dymu torfowego. Otrzymany zacier podlega procedurze gotowania i fermentacji, a następnie – destylacji. Co bardzo ważne, jedynymi składnikami biorącymi udział w produkcji słodowej scotch whisky są zesłodowany jęczmień, drożdże, woda i niekiedy karmel, wykorzystywany do nadania trunkowi pożądanej barwy.
Whisky słodowa stanowi najważniejszy ze składników whisky blended – im więcej jej w kompozycji, tym lepiej. Największym uznaniem koneserów cieszy się jednak „czysta” whisky jęczmienna, czyli słynna single malt whisky. Jeśli pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat, zajrzyj do artykułu Whisky Single Malt – co musisz o niej wiedzieć?
Whisky malt – z wielu różnych beczek!
Whisky słodowa produkowana jest partiami, nie w procesie ciągłym, co oznacza, że musi być składowana w różnych beczkach. Osobną kategorię whisky słodowych stanowią single cask whisky, czyli trunki pochodzące wyłącznie z jednej beczki. Słodowa whisky będąca efektem kupażu różnych destylatów z tej samej destylarni lub odmiennych whisky słodowych z różnych destylarni to tzw. whisky blended malt, znana niegdyś jako vatted malt whisky lub pure malt whisky.
Pozostając w temacie beczek – musimy mieć świadomość, że mają one olbrzymie znaczenie dla właściwości smakowo-aromatycznych przechowywanych w nich trunków. Dębowe beczki, w których whisky dojrzewa latami, wykorzystywane były wcześniej do produkcji Sherry lub Porto, czy też amerykańskiego bourbona.
Single Malt Scotch Whisky – nazwa chroniona przez prawo!
Jak wiadomo, wyśmienita whisky słodowa to jeden z symboli narodowych Szkocji. Warto jednak wiedzieć, że nazwa Single Malt Scotch Whisky nie wskazuje wyłącznie kraju pochodzenia słodowego trunku, lecz jest także wyznacznikiem jego jakości i gwarantem tradycyjnej metody produkcji. Whisky szkocka single malt to bowiem nazwa zarezerwowana (na mocy prawa) wyłącznie dla alkoholi produkowanych na terenie Szkocji, wyłącznie w jednej destylarni i wyłącznie z jęczmienia (jeśli chodzi o zboża). Co więcej, musi ona przejść procedurę dwukrotnej destylacji i leżakować przez przynajmniej trzy lata w dębowych beczkach w miejscu produkcji.
Gdzie produkowana jest wyborna Single Malt Scotch Whisky?
Oryginalna szkocka whisky słodowa produkowana jest w 5 regionach kraju. Region pochodzenia i specyfika destylarnii w dużym stopniu wpływają na charakter otrzymywanego trunku. Na południu kraju znajduje się kraina Lowlands, na północ od niej – Highlands. W północno-wschodniej części Szkocji znajdziemy natomiast stosunkowo niewielki region Speyside, na terenie którego znajduje się ponad połowa szkockich destylarni. Niezwykle intensywnie torfowa whisky szkocka produkowana jest w destylarniach wyspy Islay, z kolei w regionie Campbeltown powstają trunki o charakterystycznym solankowym posmaku.
Single malt whisky ze Szkocji – najważniejsi producenci
Jeśli pragniemy wymienić najistotniejszych producentów szkockiej whisky single malt, z całą pewnością powinniśmy wspomnieć o markach takich jak The Macallan, Balvenie, Aberfeldy, Glenfiddich, Pulteney czy Ben Bracken. Wszystkie te rodzaje szkockiej whisky zarezerwujesz za pośrednictwem Winnicy Lidla!
Malt whisky nie pozostaje zatem dla nas dłużej tajemnicą – najwyższa pora oddać się degustacji wybornych trunków ze Szkocji i innych części świata. Single Malt Scotch Whisky, podobnie jak inne najwyższej jakości whisky jednosłodowe, zdaniem koneserów powinna być pita wyłącznie solo. Jeśli jednak mocne alkohole wolisz spożywać w towarzystwie dodatków, zapoznaj się naszym artykułem 4 drinki z whisky, które zrobisz sam w domu!