Czym jest single malt? Charakterystyka whisky słodowej
Single malt to whisky z jednego gatunku zboża - jęczmienia, produkowana w jednej destylarni. Na świecie najbardziej znane są szkockie single malty, a napis na butelce „Single Malt Scotch Whisky” pojawia się wyłącznie na tych trunkach, które faktycznie powstały w Szkocji i tu też leżakowały w dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata.
Single malt – z czego powstaje?
Single malt whisky wytwarza się wyłącznie z jęczmienia. Jako że to pojedynczy destylat, za każdym razem smakuje inaczej – w mniejszym bądź większym stopniu. Smak whisky zależy od beczek, w których leżakuje trunek. Najczęściej są to beczki, w których wcześniej dojrzewały inne alkohole, np. amerykański burbon. Whisky nabiera też aromatów w procesie suszenia ziaren. Niekiedy da się w niej wyczuć torfowe nuty – to zasługa torfu dodanego do paleniska.
Jaka jest różnica między single malt a blended
Single malt produkowana jest tylko z jednego rodzaju słodu (jęczmiennego) natomiast blended jest mieszanką dwóch lub więcej destylatów. Whisky blended zawiera zwykle pewien procent single malt whisky i różne whisky z innych zbóż. Im więcej rodzajów whisky znajduje się w blendzie, tym jego smak jest mniej intensywny i bardziej ujednolicony. Whisky single malt jest wyraźnie droższa od whisky blended. Dzieje się tak dlatego, że uprawa jęczmienia jest dużo trudniejsza niż innych zbóż. Na cenę wpływ ma także proces produkcji. Single malty destyluje się w aparaturze zwanej alembikami, blendy – w destylatorach kolumnowych. Alembik jest mniej wydajny, ale pozwala otrzymać whisky o wyjątkowym charakterze. Produkcja tą metodą jest więc droższa. Destylacja kolumnowa pozwala produkować whisky na skalę przemysłową, ale produkt końcowy nie ma tak złożonego smaku i aromatu, jak whisky z alembiku.
Whisky single malt a blended – która jest lepsza?
Blended czy single malt? Którą wybrać? Koneserzy whisky powiedzą, że wyłącznie single malt. Wynika to z jej wysokiej jakości i odmiennego charakteru każdego destylatu. Single malty są po prostu smaczniejsze. Idealnie nadają się do degustacji, zwłaszcza, że po każdej butelce można spodziewać się innych wrażeń. Whisky blended służy bardziej do codziennej konsumpcji. Każda butelka konkretnej marki smakuje dokładnie tak samo, ponadto blendy różnych marek nie są aż tak zróżnicowane smakowo, co single malty (nawet tego samego producenta!). Blendy najlepiej jest wykorzystywać do drinków.
Jaki single malt? Najpopularniejsze marki whisky single malt
Najbardziej znany i najłatwiej dostępny jest single malt Glenfiddich 12. Reprezentuje słynący z produkcji whisky szkocki region Speyside. Jest lekka i stosunkowo łatwa w piciu, ma kwiatowo-owocowe nuty, jest lekko słodka, stonowana, gruszkowa. Idealna whisky szkocka do rozpoczęcia przygody z single maltami. Inną znaną whisky z tego samego regionu jest Glenlivet 12 i Balvenie 12 Double Wood, która leżakowała w dwóch rodzajach beczek, najpierw po bourbonie, potem po Sherry. Warto wymienić także markę Singleton, która jako jeden z pierwszych single maltów pojawiła się w Polsce w powszechnej sprzedaży.
Wielu z początkujących smakoszy whisky pyta o to, czy słynny, dość często pojawiający się w ich szklankach Jack Daniels to single malt. Jack Daniels to chyba najbardziej rozsławiona na świecie marka whisky, ale smakiem nie przypomina typowego blendu. Pytanie jest więc uzasadnione. Ściśle rzecz ujmując, Jack Daniels nie jest ani blendem, ani single maltem. To amerykańska odmiana whisky – bourbon – wytwarzana z kukurydzy. Żeby jednak nie było tak łatwo, Jack Daniels nie jest też klasycznym bourbonem. To tzw. Tennessee whiskey, czyli bourbon filtrowany przez grubą warstwę węgla drzewnego, zgodnie z normami obowiązującymi w regionie jego produkcji.
Z czym pić whisky single malt?
Z czym pić single malt? To dość kontrowersyjny temat. O ile picie whisky blended np. z colą jest dopuszczalne, a nawet całkiem dziś popularne, to już single malt nie za bardzo zniesie takie połączenie. Dlaczego? Bo to whisky zbyt dobra sama w sobie, by mieszać ją z czymkolwiek! Wielcy smakosze do single maltów dodają jedynie kilka kropel czystej wody. To zabieg mający za zadanie zwiększyć wyczuwalność substancji lotnych uwalniających się znad szklanki whisky (czasem też złagodzić ostry smak alkoholu). Dodawanie wody służy więc do celów degustacyjnych.
Gdzie kupić whisky single malt?
Whisky blened jest o wiele łatwiej dostępna, z drugiej strony nie można powiedzieć, że single malty w Polsce są jak białe kruki. Gdzie zatem kupić whisky single malt? Sklep internetowy jest najlepszym rozwiązaniem, gdy oczekujemy szerokiego wyboru produktów. Np. single malt w Lidlu (serwis WinnicaLidla.pl) można zarezerwować online i odebrać w sklepie stacjonarnym. Jaka jest cena whisky single malt? W WinnicyLidla znajdziemy produkty kosztujące od 100 do 400 zł.
Whisky single malt to trunki dla koneserów. Jednak czy ktoś powiedział, że koneserem nie może zostać każdy z nas? Wystarczy rozpocząć znajomość od odpowiednich, lżejszych i łagodniejszych w piciu marek, by z czasem na dobre rozgościć się w świecie słodowej whisky.
Więcej w temacie whisky:
Whisky ze Szkocji – 5 najlepszych wyborów!