Grappa powstała w XI wieku w mieście Bassano del Grappa jako trunek dla ubogich, a dziś jest prawdziwą narodową dumą Włoch. Nadal produkowana jest z wytłoczyn, ale proces destylacji i dojrzewania został tak udoskonalony, że efekty zachwycają podniebienia znawców alkoholi na całym świecie.
Jak powstaje Grappa?
Grappa to prawdziwy alkohol zero waste. Destylarnie odbierają pulpę z winogron powstałą po procesie powstawania wina i poddają ją destylacji. Można używać pulpy zarówno z jasnych, jak i ciemnych winogron, ale proces produkcji będzie inny, bo inny jest też proces produkcji wina. Wino z białych odmian powstaje z wyciśniętego soku winogronowego. Pulpa nie została poddana fermentacji, dlatego wytłoki nie zawierają alkoholu. Świeży wytłok, zanim wyschnie, jest fermentowany drożdżami. Po zakończeniu fermentacji „wino wytłoczynowe” jest destylowane. Ciemne odmiany winogron przechodzą fermentację alkoholową podczas produkcji wina, więc zawierają już trochę alkoholu, dlatego mogą być natychmiast destylowane.
Ile procent ma Grappa?
Grappa to winiak, jest więc wyrobem spirytusowym zawierającym od 35 do nawet 60 procent alkoholu. W praktyce większość marek Grappy ma 40 procent, czyli tyle, ile klasyczna wódka. Jeśli zastanawiasz się jak podawać Grappę, musisz przede wszystkim wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tego trunku. Młode odmiany mają silniejszy, owocowy aromat. Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się odmiany starzone, leżakujące nawet 3 lata w dębowych lub innych beczkach. W ten sposób nabierają aromatu drewna, z którego zrobiona była beczka, oraz żółtawego koloru. Tak właśnie powstaje słynna Grappa Amarone, jedna z najpopularniejszych odmian tego trunku. Młode odmiany, ze względu na to, że są bardzo aromatyczne, serwujemy lekko schłodzone, zaś gatunki dojrzewające, najlepiej smakują w temperaturze pokojowej. Jedne i drugie podawać należy w kieliszkach pękatych na dole, o nieco węższej szyjce i długiej nóżce. Dzięki temu lepiej docenimy walory zapachowe Grappy, bo opary alkoholu uniosą się niemal natychmiast, a w kieliszku pozostaną nuty zapachowe i drzewne.
Jak pić Grappę?
Choć Grappę z powodzeniem można pić samą, dla wielu alkohol czterdziestoprocentowy jest zbyt mocny. Jeśli więc zastanawiasz się z czym pić Grappę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Trunek ten świetnie łączy się z sokami czy kawą. We Włoszech Grappa służy przede wszystkim jako napój wspomagający trawienie, podawany często po kolacji. Miesza się ją z kawą espresso, tworząc caffe corretto, lub też, po wypiciu espresso z cukrem niemal do końca, wlewa się do filiżanki kilka kropel Grappy, miesza i pije w jednym łyku.
Drinki z Grappą zazwyczaj zawierają smaki owocowe, sięgnij więc po swoje ulubione soki czy syropy i eksperymentuj z winogronami, truskawkami, borówkami, porzeczkami, pomarańczami itp. Szczególnie często łączy się Grappę z cytryną, syropem lub sokiem cytrynowym. Ciekawy przepis na drink z Grappą zawiera oprócz alkoholu i syropu cytrynowego, także białko kurzego jaja. Drink warto ozdobić wisienką.