Wina z Nowego Świata to dla Europejczyka trunki z zamorskich winnic uprawianych w Nowej Zelandii, Australii, Afryce, Azji oraz Ameryce Południowej i Północnej. Wiele z win pochodzących z tych regionów jest już w naszym kraju znanych, wiele ma już swoich stałych zwolenników. Są jednak nadal takie obszary, z których wina trafiają do nas nader rzadko lub jeszcze wcale nie mieliśmy możliwości ich kosztować. Kubki smakowe lubią nowości choć serce woli wracać do znanych smaków, zastanawiasz się które wino wybrać? Podsuwamy kilka pomysłów.
Dobre wina z Nowego Świata
Trudno o wspólny mianownik dla win z krajów Nowego Świata. Z uwagi na ogromne różnice klimatyczne, geograficzne i geologiczne wina spoza Europy są skrajnie różne. Wspomniane czynniki mają wpływ nie tylko na jakość wina, intensywność jego smaku ale również na cenę. Istnieją obszary o klimacie stabilnym, gdzie uprawa winorośli nie przysparza większych problemów, zagrożenia chorobami winorośli nie są poważne, a płaski teren umożliwia wykorzystanie maszyn do obsługi winnic. Obszary takie dostarczać będą duże ilości win o stabilnej i przewidywalnej jakości. Przykładami mogą być tutaj Doliny Centralne w Chile czy regiony Riverina i Murray Darling w australijskiej Nowej Południowej Walii.
Najwyższej jakości wina z Nowego Świata
Najwyższa jakość tak w przypadku Europy jak i krajów Nowego Świata wiąże się z kosztami. Koszty często wynikają z samego położenia winnicy i warunków na niej panujących. Winnice mogą wymagać nawadniania, co w regionach pozabawionych wody może stanowić prawdziwy kłopot. Warto wspomnieć tutaj o suchych, położonych na wysokości 3 tys. metrów winnicach regionu Salta w Argentynie lub uprawach na pograniczu pustyni Atacama w Chile. Skrajnym problemem jest również nadmiar wody i temperatury zbyt niskie dla większości odmian. Przykład ponownie z Chile, gdzie winiarze w najbardziej na południe położonych regionów: Bio Bio, Itata i Malleco, regularnie zmagają się z deszczem, niskimi temperaturami, wiatrem i konsekwencjami, które warunki te niosą dla winorośli.
Wina, do których warto wracać
Istnieje również szereg regionów, w których warunki nie są ani skrajne, ani łatwe. Uprawa winorośli zajmuje czas i pochłania środki, ale rezultaty są przewidywalne a jakość win osiąga szczytowe poziomy. Do takich obszarów zaliczają się np. australijskie regiony Hunter, Barossa, Coonawarra, McLaren Vale czy Margaret River. Warto również wspomnieć o dobrych, aromatycznych winach z Nowej Zelandii z regionu Marlborough, dobrej jakości winach z doliny Aconcagua w Chile. Trunki te poprzez swoją jakość i atrakcyjność aromatów kierują uwagę konsumentów na kraje Nowego Świata.
Wiele win Nowego Świata znanych jest już konsumentom w Polsce, są jednak takie, które na naszych stołach goszczą rzadko, bądź wcale. Do prawdziwych rarytasów należą wina Kanadyjskie, a jednym z najlepszych win w Kanadzie jest Ice Wine. Wino to powstaje z gron zbieranych przy temperaturze minus 8 stopni Celsjusza i zaliczane jest do najlepszych, słodkich win świata.
Jeżeli zainteresował Państwa temat win z krajów Nowego Świata to zapraszamy do lektury serii artykułów, z których można dowiedzieć się więcej na temat win z Kanady, Nowej Zelandii i Australii.
W serwisie WinnicaLidla.pl istnieje również możliwość zarezerwowania dobrego kanadyjskiego wina Ice Wine. Do zarezerwowania jest również dobre czerwone wino z Australii oraz białe musujące wino z Nowej Zelandii.