Nowa Zelandia to wyspa na Pacyfiku oddalona o tysiące kilometrów na południowy-wschód od wybrzeża Australii. Położona jest pomiędzy 36 a 45 stopniem szerokości geograficznej południowej i jest tym samym najbardziej na południe wysuniętym obszarem, gdzie uprawiane są winogrona. To jeden z tych krajów o którym myślimy mówiąc Nowy Świat, jednak wina z Nowej Zelandii nie dają się porównać z żadnymi innymi na co niewątpliwy wpływ ma samo położenie wyspy i panujący tam klimat.
Wina z Nowej Zelandii – klimat dwóch wysp
Nowa Zelandia to tak naprawdę dwie blisko siebie położone wyspy, na których panuje nieco odmienny klimat. Część północna jest trochę cieplejsza dlatego lepiej radzą sobie tam odmiany bardziej ciepłolubne. Są to m.im. Syrah, Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc oraz Viognier, Pinot Gris i Sauvignon Blanc. Winorośl na Wyspie Północnej zasadził już w roku 1819 James Busby. 30 lat później uprawę winorośli w słynnym obecnie regionie Hawks Bay rozpoczęli misjonarze. Branża winiarska zawdzięcza również swój rozwój emigrantom z Chorwacji, którzy w XIX rozpoczęli intensywną uprawę winorośli bazując na doświadczeniach z ojczyzny. Wyspa Północna obecnie słynie z takich regionów winiarskich jak Martinborough, Wairarapa, Hawkes Bay oraz Gisborne.
Wyspa Południowa to klimat chłodniejszy. Znakomite rezultaty daje uprawa odmian Sauvignon Blanc, Riesling i Pinot Noir, w których istota smaku bazuje na balansie między soczystą kwasowością i znakomitej jakości aromatami. Dla wielu koneserów smak win nowozelandzkich nie ma sobie równych a tak wysoką koncentrację aromatów jak w winach z Nowej Zelandii udaje się osiągnąć w niewielu innych miejscach na świecie. Najbardziej znanymi regionami winiarskimi na Wyspie Południowej są Marlborough, gdzie prawie 90% produkcji stanowi Sauvignon Blanc, Nelson, Canterbury i Central Otago.
Wina nowozelandzkie – lokalizacja i mikroklimat regionów winiarskich
Większość regionów winiarskich Nowej Zelandii pozostaje się pod wpływem klimatu morskiego i kluczowym aspektem uprawy winorośli okazuje się być na Nowej Zelandii lokalizacja winnicy. Obszary winiarskie narażone są na wysoką wilgotność, która przy stosunkowo niskich temperaturach może skutkować chorobami winorośli. Najwięcej szans mają zatem winnice osuszane chłodną bryzą znad Pacyfiku. Wydłużony kształt wyspy oznacza, że winnice położone są najdalej do 120 km od wschodniego wybrzeża z wyjątkiem Central Otago, leżącego w głębi lądu.
Powód, dla którego większość nowozelandzkich winnic leży po wschodniej stronie wyspy to zagrożenie ze strony Ryczących Czterdziestek. Te wyjątkowo groźne, porywiste wiatry wiejące znad Morza Tasmańskiego zatrzymywane są na szczęście po zachodniej stronie obu wysp przez pasma górskie ciągnące się od północnego Parku Narodowego Tongariro aż do Południowych Alp.
Wino z Nowej Zelandii – WinnicaLidla.pl
Zróżnicowanie smakowe win nowozelandzkich wynika zatem bezpośrednio z różnic klimatycznych pomiędzy poszczególnymi regionami i winnicami. Dobre nowozelandzkie wina mogą być wytrawne i słodkie, produkowane są również nowozelandzkie wina musujące, które swoją nowoczesną formą mogą zaskoczyć niektórych konsumentów. W serwisie WinnicaLidla.pl możecie Państwo zarezerwować m.in wytrawne musujące wino z Nowej Zelandii Sauvignon Blanc Brut Marlborough, do którego degustacji serdecznie zapraszamy. To dobrej jakości wino z Nowej Zelandii dostarczawyjątkowo intensywnych wrażeń smakowych. W jego bukiecie odnaleźć można aromaty marakui, owoców czarnej porzeczki, liści czarnej porzeczki, agrestu i ananasa. Wino to poddane zostało procesowi nasycenia dwutlenkiem węgla dzięki czemu nabrało dodatkowych walorów orzeźwiających. Ciekawostkę stanowi nowoczesny korek pozwalający na ponowne zamknięcie butelki w przypadku pozostawienia części wina, bez ryzyka utraty dwutlenku węgla i świeżości aromatów.
Więcej o winach z Nowego Świata dowiesz się z naszych tekstów: