Whisky szkockie — kiedy mamy do czynienia z tym trunkiem?
By mówić o szkockiej whisky, trunek ten zawierać powinien co najmniej 40% alkoholu i być produkowany na bazie słodowanego jęczmienia lub innych zbóż. Prawdziwa whisky szkocka musi być destylowana w destylarni zlokalizowanej na terenie Szkocji i starzona w dębowych beczkach o pojemności poniżej 700 ml, przez okres nie krótszy niż 3 lata.
Whisky szkocka — rodzaje
Whisky szkocka dostępna jest w następujących odmianach:
- Single Malt — mianem tym określa się trunek wytwarzany w jednej destylarni, do produkcji którego wykorzystuje się słód jęczmienny oraz wodę. Brak tutaj dodatku innych zbóż.
- Single Grain — whisky szkockie z jednej destylarni, które produkowane może być nie tylko ze słodowanego jęczmienia, lecz również z innych — słodowanych lub niesłodowanych zbóż.
- Blended Malt — trunek tego typu stanowi połączenie 2 lub więcej whisky Single Malt, które nie były destylowane w jednej destylarni.
- Blended Grain — alkohol ten wytwarza się z 2 lub więcej Single Grain, które destylowane były w więcej niż 1 destylarni.
- Whisky Blended — połączenie 1 lub więcej whisky Single Malt z 1 lub więcej Single Grain.
- Szkocka whisky Grant’s 18 YO — stanowi ona połączenie najwyższej jakości, starannie wyselekcjonowanych whisky słodowych oraz zbożowych, które przez minimum 18 lat dojrzewały w beczkach po bourbonie. Po uprzedniej selekcji i zestawieniu, przez pół roku finiszują one w beczkach po wywodzącym się z Portugalii winie Porto. Proces finiszowania sprawia, że whisky szkocka nabiera delikatnego, słodkiego, owocowego smaku.
- Skocka whisky Johnnie Walker Green Label — trunek, który przez co najmniej 15 lat leżakuje w beczkach. Podczas dojrzewania nabiera on charakterystycznego smaku i aromatu. Whisky to zostało skomponowane na bazie whisky słodowych z terenu całej Szkocji. Na uwagę zasługuje tutaj głęboki, intensywny smak.
- Szkocka whisky Balvenie 12 YO — alkohol ten leżakuje w 2 rodzajach beczek — początkowo przez 12 lat w dębowych beczkach po bourbonie, nastepnie przez 9 miesięcy w beczkach po sherry. Wykorzystanie beczek po różnych alkoholach wzbogaca potencjał aromatyczny trunku. Whisky ta produkowana jest w destylarni Balvenie - jednej z ostatnich w Szkocji, do dzisiejszego dnia stosujących tradycyjne metody produkcji.
- Szkocka whisky Singleton Sunray — wytwarzana jest w działającej nieprzerwanie od XIX wieku destylarni w Speyside. Ta whisky szkocka posiada gładki, intensywny charakter, czego zasługą jest dojrzewanie w starannie wybranych, palonych beczkach po bourbonie. Trunek pachnie czarną porzeczką oraz pieczonymi jabłkami i ma miodowo — waniliowy smak.
- Szkocka whisky Highland Park Viking Honour 12 YO — szkocka whisky produkowana od 1798 roku w jednej z najstarszych szkockich destylarni, która położona jest na wyspie Mainland. To jedyny tego typu obiekt w kraju, który w dalszym ciągu znaczącą część prac przeprowadza ręcznie, z uwzględnieniem 5 pierwotnych reguł produkcji. Znaczący wpływ na unikalny smak tego trunku ma lokalny torf wydobywany z pokładów liczących sobie 9000 lat. Whisky leżakuje w beczkach po hiszpańskiej sherry Oloroso. Smakuje dymnym torfem, miodem kwiatowym oraz ciastem owocowym.
Jaka whisky ze Szkocji?
Winnica Lidla daje możliwość zarezerwowania najwyższej jakości szkockich whisky. Godne wypróbowania alkohole tego typu to:
W Winnicy Lidla dokonać można również rezerwacji na inne alkohole takie, jak chociażby wino wytrawne oraz wino słodkie — tak czerwone, jak i białe.
Whisky szkockie to świetny pomysł na prezent — czy to dla drugiej połówki, czy przyjaciela, czy szefa. Czym kierować się wybierając tego typu trunek? Odpowiedź poznacie czytając ten wpis (Jaka whisky na prezent?).
Szukając wysokiej jakości whisky ze Szkocji, która skutecznie rozpieści każde podniebie, warto zajrzeć do Winnicy Lidla.