Po boomie, jaki obserwujemy na rynku mieszkaniowym, można by pomyśleć, że Polacy inwestują jedynie w nieruchomości. A jednak nie – interesujemy się także tak zwanymi inwestycjami alternatywnymi. I to nie od dzisiaj. Jednym z najlepszych przykładów inwestycji alternatywnych jest oczywiście ekskluzywny alkohol, w tym także whisky. Zanim jednak pomyślisz, że Twoja butelka whisky jest warta więcej, niż cena zakupu, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Whisky kolekcjonerska – co musisz o niej wiedzieć?
Kolekcjonowanie whisky może kojarzyć się z pięknym barkiem wypełnionym trunkami ze średniej i niższej półki. Jednak to coś znacznie więcej, niż degustowanie różnego rodzaju alkoholi i cieszenie się ich smakiem. To interes. A w przypadku whisky, jak i każdego innego biznesu, konieczna jest wiedza dotycząca produktu. Obecnie whisky kolekcjonerska to za jedno z najbardziej opłacalnych aktywów alternatywnych. Wystarczy wspomnieć chociażby o wskaźniku Rare Whisky Icon 100 Index, który zajmuje się badaniem ceny 100 pożądanych na rynku butelek whisky. Wartość niektórych z nich w ciągu dekady może wzrosnąć nawet o 495%. Prezentowane przez nich wartości wskazują wyraźnie, że ceny whisky kolekcjonerskich rosną w ogromnym tempie. Można wręcz powiedzieć, że rynek whisky jako aktywów kolekcjonerskich nigdy nie był tak silny. Jednak alkohole notują duży wzrost cen wyłącznie w sytuacjach, w których rzeczywiście warto po nie sięgnąć. Jakie parametry świadczą o tym, że whisky jest kolekcjonerska i można na niej zarobić?
Czytaj także:
- Bourbon a whisky – co musisz wiedzieć?
- Najlepsza Whisky z Lidla – 5 typów sommeliera
- Jaki alkohol do ciasta – podpowiadamy!
- Jak powinno się pić whisky? 5 rad od barmanów!
Whisky kolekcjonerska – na co zwrócić uwagę?
Kolekcja whisky musi być nie tylko imponująca – ta z pewnością będzie świadczyć o Twoim statusie i być może o znajomości branży. Jednak whisky kolekcjonerskie musi być przede wszystkim…rzadkie. Trunki, na których zarabia się najwięcej, charakteryzują się nie tylko doskonałą jakością, ale przede wszystkim ograniczoną liczbą na rynku. Kupując butelkę whisky, która na rynek wydana została wyłącznie w nakładzie 600 czy 800 sztuk, możesz mieć pewność, że już niebawem jej wartość wzrośnie. Decydując się na kolekcje whisky, wybieraj także trunki, które mają powyżej 18 lat. Okres leżakowania jest niezwykle istotny dla smaku alkoholu, ale również dla jego wartości. Niektóre whisky kolekcjonerskie są wersjami NAS (no-age-statement), jednak wtedy butelki najczęściej są numerowane. Zasada jest jednak prosta – im whisky jest starsza, tym droższa.
Jaka jeszcze powinna być kolekcjonerska whisky? Kolekcja musi nie tylko smakować i być rzadkim egzemplarzem. Ma także wyglądać. Tak, opakowanie również wpływa na wartość alkoholu. Wybieraj te butelki, które wskazują na unikalny charakter także pod kątem wyglądu. Najlepsze whisky znajdziesz w towarzystwie metali szlachetnych, skóry, a nawet kryształu. To dzieła sztuki, które nierzadko projektowane są przez znanych designerów zatrudnionych z myślą o nadaniu whisky jeszcze bardziej unikatowego charakteru. To, co przykuwa uwagę, z pewnością powinno znaleźć się w Twojej kolekcji.
Zwróć uwagę także na serie kolekcjonerskie, wszystkie tematyczne whisky, które mogą być powiązane z różnorodnymi akcjami prowadzonymi przez markę. Idealnym tego przykładem jest The Game of Thrones Single Malt Scotch Whisky Collection. Butelki inspirowane “Grą o tron” szybko trafiły na rynek, zyskały wielu zwolenników, a następnie po raz kolejny pojawiły się w sprzedaży, tym razem z drugiej ręki. Pamiętaj, że tak samo jak w przypadku kart kolekcjonerskich, komiksów czy innych gadżetów, liczy się kompletowanie serii. Jeśli posiadasz wszystkie butelki wydane w specjalnej serii, cena całej kolekcji znacznie wzrasta.
Gdzie możesz znaleźć whisky kolekcjonerskie? Sklep z whisky nie zawsze musi posiadać w swoim asortymencie tego typu produkty. Te naprawdę rzadkie trunki niestety nie leżą na półce, czekając tylko, aż ktoś po nie sięgnie. Tutaj przydaje się wiedza dotycząca rynku, a także uważne śledzenie notowań, ale również wszelkich nowości wprowadzanych do świata alkoholi luksusowych. Istnieją rankingi oraz notowania, z którymi warto się zapoznać. To chociażby wspomniane Rare Whisky Icon 100 Index, ale także Knight Frank Rare Whisky 100 Index.
Jak w przypadku każdego produktu kolekcjonerskiego, który może okazać się inwestycją, potrzebne jest także wyczucie i szczęście. Jeśli rzeczywiście interesuje cię świat whisky, śledzisz tematyczne blogi i doniesienia dziennikarzy zajmujących się tym tematem, masz dużą szansę, by w swojej kolekcji zgromadzić whisky, których wartość w niedługim czasie rzeczywiście wzrośnie.
Czytaj także:
- Dobra whisky do 300 złotych – nasze propozycje
- Która whisky najlepsza? Jak rozpoznać dobrą whisky?
- 4 drinki z whisky, które zrobisz sam w domu
- Whisky Single Malt – co musisz o niej wiedzieć?
Przechowywanie kolekcjonerskiej whisky
Jeśli obawiasz się, że kolekcjonerska whisky będzie wymagała od Ciebie specjalnego traktowania, możemy cię uspokoić. Potrzebujesz właściwie tylko barku z alkoholami, w którym butelka będzie zabezpieczona przed promieniami słonecznymi, a także zbyt wysoką temperaturą. Oczywiście idealnym miejscem jest ciemne pomieszczenie, które ma stałą temperaturę oraz wilgotność. Jednak – w odróżnieniu od wina – butelkowana whisky nie wymaga specjalnego traktowania. Inaczej sprawy mają się w przypadku inwestowania w beczki whisky.
Czytaj także:
- Jak Szkoci piją whisky? Poradnik winnicalidla.pl
- Drink whisky z tonikiem – jak zrobić?
- Jaka whisky do Old Fashioned?
- Czym się różni brandy od whisky?
Kolekcjonerska whisky w beczkach
To dużo trudniejsze zadanie dla kolekcjonera, które wymaga doświadczenia i ogromnej wiedzy, ale także kontaktów. Beczki nie są tak łatwe w „obsłudze”, jak butelkowana whisky. Przede wszystkim whisky w beczce musi być odpowiednio przechowywana. Dlatego jeśli decydujesz się na zakup beczki, będzie wiązało się to także z dodatkowymi opłatami za przechowywanie w szkockiej destylarni. Szkocka whisky nie ma prawa opuścić terenu Szkocji w beczce! Musi zostać zabutelkowana oraz opatrzona etykietą do sprzedaży detalicznej. To znaczy, że Twoja inwestycja nie będzie miała możliwości zawitania w Polsce w beczce. Oznacza to też, że najlepszym sposobem na zakupienie takiej whisky, jest bezpośredni kontakt z destylarnią lub firmą specjalizującą się w inwestycjach w whisky, która w swojej ofercie posiada nie tylko usługę sprzedaży, ale także możliwość przechowywania i dalszej dystrybucji indywidualnie stworzonej marki whisky. Plusem takich zakupów jest z całą pewnością możliwość znalezienia perełek na rynku whisky. Jeśli posiadasz żyłkę ryzykanta, to dobry sposób na to, by ulokować swoje pieniądze i liczyć na przyszłe zyski. Pamiętaj także, że przechowując whisky kupujesz nie tylko miejsce do przechowania beczki, ale także ubezpieczenie. Dzięki temu w razie przypadków losowych odzyskasz włożone w inwestycję pieniądze. Po zakupie musisz tylko czekać na najlepszy moment, by wystawić beczkę na sprzedaż i cieszyć się zyskami.
Czytaj także:
Whisky dla koneserów – rodzaje
Whisky kolekcjonerskie wcale nie jest tak proste do znalezienia na rynku. Jak pisaliśmy wcześniej, są to butelki, na które trzeba polować. Jeśli posiadasz sporą wiedzę na temat rynku, możesz na własną rękę szukać dobrze rokujących butelek z limitowanych serii i oczywiście ze znanych destylarni, licząc na to, że pozostali nie zwietrzyli jeszcze okazji. Pamiętaj, że najbardziej jakościową whisky, która liczy się i prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będzie się liczyć na rynku, jest single malt. To whisky destylowana w jednej destylarni ze słodu jęczmiennego. Jeśli uda Ci się znaleźć single malt z serii single cask (whisky pochodząca z jednej beczki) z jednej z najbardziej znanych destylarni, takich jak Ardbeg, Dalmore czy Macallan, możesz mieć pewność, że udało ci się rozbić bank. Po takim zakupie musisz tylko…czekać. Kolekcjonerskie whisky potrzebują czasu, by zyskać na wartości. A jakie whisky dla kolekcjonerów możesz mieć w swoim barku?
Oban Bay Reserve, Seria GOT The Night’s Watch
Whisky dla kolekcjonerów i fanów “Gry o tron” jednocześnie. Ta whisky jest wynikiem współpracy Diageo oraz HBO, by uczcić ósmy, ostatni sezon popularnego serialu. W serii znajduje się osiem single maltów z ośmiu szkockich destylarni. Ta kolekcjonerska whisky jest jednak najbardziej limitowanym egzemplarzem z całej wydanej serii single malt. Jeśli chcesz mieć go w swojej kolekcji, nie zapomnij, by skompletować także pozostałe whisky, które automatycznie zwiększą wartość zbiorów. W serwisie Winnicą Lidla znajdziesz zarówno tę whisky, jak i GOT Six Kingdoms Mortlach, która powstała w destylarni Dufftown. Mortlach jest uważana za pierwszą legalną destylarnię w tym miejscu, co sprawia, że pochodzące z niej whisky mają także znaczenie historyczne.
Caol Ila Distillers Edition
Limitowana seria Distillers Edition proponuje wyselekcjonowane whisky pochodzące z najlepszych szkockich gorzelni. Wszystkie whisky z tej edycji przechodzą przez proces podwójnej maturacji w wyselekcjonowanych beczkach po winach. Każda z butelek posiada informacje o roku destylacji, butelkowania i numerze partii. Kolekcjonerskie butelki whisky powinny posiadać tego typu informacje, które świadczą o ich niepowtarzalności. To seria limitowana każdego roku, w której znaleźć można także inne whisky, na przykład Lagavulin Distillers Edition. Po raz kolejny – jest to doskonała okazja, by znaleźć wszystkie whisky z danej serii i zgromadzić je w swoim domu. Butelki z konkretnego roku będą stanowiły świetną podstawę dla twojej kolekcji.
Arrrrrrrdbeg! Ardbeg
Tak, ta nazwa nieprzypadkowo ma przypominać zawołanie pirackie. To whisky, która określana jest jako honorowa salwa dla kapitana destylarni, który skończył swoją długoletnią karierę. Mowa o Mickey Headsie, który był menedżerem destylarni w latach 2007-2020. To za jego kadencji Ardbeg zdobywał tytuły ważne dla tej marki, takie jak Distillery of the Year. Arrrrrrrdbeg! to pierwsza whisky stworzona w tej destylarni, która starzona była tylko w beczkach po żytniej whisky. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na etykietę, którą zaprojektował brazylijski grafik Butcher Billy. Ta whisky już zwiększyła swoją cenę ponad dwukrotnie. Z pewnością jest to dobry nabytek, który warto mieć w swojej kolekcji.
Kolekcjonowanie whisky nie jest prostym zadaniem. Szukanie kolejnych butelek, które z czasem przyniosą zysk, wymaga wiedzy i wyczucia, a także sporej dozy szczęścia. Jednak z całą pewnością jest to inwestycja, w którą warto włożyć kapitał.