Whisky, podobnie jak dudy i kilt, to jeden z symboli Szkocji. Oryginalna szkocka whisky musi dojrzewać w dębowych beczkach przynajmniej przez trzy lata, nie zawierać dodatków innych niż woda i karmel prosty i cechować się nie mniejszą niż40%zawartością alkoholu. Co oczywiste –musi być również destylowana i leżakowana na terenie Szkocji. Nasuwa się pytanie – jak pić szkocką whisky, aby móc w pełni docenić jej liczne walory smakowe i aromatyczne? Jak to robią Szkoci? Zachęcamy do lektury naszych porad!
W czym się pije whisky?
W pierwszej kolejności powinniśmy, wzorem koneserów, zadbać o odpowiednie szkło. Najczęstszym wyborem degustatorów jest kieliszek w kształcie tulipana. Jeśli jednak akurat nie mamy ich w domu, wybierzmy szklankę z grubym dnem w stylu old fashioned lub standardową szklankę do drinków. Pamiętajmy, że szkocka whisky najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej i… świetnym towarzystwie!
Jak pić whisky ze Szkocji?
Degustacja whisky to prawdziwa sztuka. Kwestia tego, jak się powinno pić whisky, jest niezwykle istotna dla koneserów ze Szkocji i nie tylko, którym zależy na jak najlepszym poznaniu każdego kosztowanego trunku. W trakcie degustacji powinniśmy zwrócić uwagę na cztery niezwykle ważne elementy whisky – jej barwę, zapach, smak i finisz.
Aby rozpocząć przygodę z trunkiem, nalejmy jego niewielką porcję (ok. 25 ml) do specjalnego kieliszka. Pozwólmy naszym oczom nacieszyć się jego barwą – możemy w tym celu nieznacznie przechylić kieliszek, a także, dla kontrastu, podłożyć pod niego kartkę papieru lub białą chustkę. Szkocka whisky słynie z bogactwa aromatów – aby móc się nimi nacieszyć, powinniśmy powoli zbliżyć kieliszek do nosa i zacząć chłonąć docierający do nas zapach. Po chwili oddalmy kieliszek od twarzy. I tak kilka razy. Każda próba powinna umożliwić nam wykrycie kolejnych intrygujących nut. Nie istnieje reguła mówiąca, jak długo powinna trwać ta faza degustacji – możemy swobodnie przedłużać ją aż do momentu, gdy będziemy w pełni usatysfakcjonowani z naszych wrażeń zapachowych!
Po bliższym zapoznaniu się z aromatem whisky szkockiej możemy przejść do następnego etapu degustacji, a więc smakowania tego wybornego alkoholu. Rozprowadźmy kilka kropel trunku w jamie ustnej, mieszając go ze śliną. Po przełknięciu powtórzmy rytuał. Tak jak w przypadku poznawania aromatu – każde kolejne podejście powinno pozwolić nam odkryć nowe akcenty. Żeby ocenić finisz alkoholu, powinniśmy po przełknięciu otworzyć usta i wziąć wdech. W ten sposób stajemy się otwarci na kolejne niuanse smakowe, jakie ma nam do zaoferowania szkocki specjał.
Z czym się pije whisky?
Jak twierdzą eksperci – wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem trunku mamy do czynienia. Whisky typu single malt, jak np. Balvenie 14 YO czy Glenfiddich 21 YO, powinna być (według purystów) pita wyłącznie solo, mieszana zaś – np. szkocka whisky Ballantine's 21 YO czy Hankey Bannister Regency 12YO, dobrze smakuje z lodem i odrobiną wody. Whisky blended chętniej wykorzystywana też bywa do drinków. Poznaj 5 whisky ze Szkocji – propozycje winnicalidla.pl!
Jeśli natomiast chodzi o Szkotów – mimo, że utarło się, że piją whisky wyłącznie solo – w większości przypadków są w tej kwestii bardzo tolerancyjni i twierdzą, że whisky powinna być spożywana przez degustatora w ulubiony przez niego sposób.Nawet jeśli oni sami preferują whisky bez dodatków lub ewentualnie z niewielką dozą wody.
O jednym jednak nie zapominajmy – nigdy nie stosujmy w korespondencji ze Szkotami irlandzkiego (oraz amerykańskiego) zapisu „whiskey”!
Whisky szkocka – drinki
Jak już wspominaliśmy, licząc się z tym, że poglądu tego może nie podzielać rzesza koneserów, szkocką whisky możemy wykorzystać również do przyrządzanie jedynych w swoim rodzaju koktajli. A zatem – jak pić whisky Ballantine’s i inne alkohole mieszane? Dużą popularnością w Europie cieszą się drinki z whisky z colą. Innym interesującym połączeniem jest whisky z sokiem z cytryny i syropem cukrowym (Whisky Sour), a także drinki z whisky z dodatkiem soku jabłkowego czy pomarańczowego!
Whisky szkocka na prezent
Narodowy szkocki trunek, jako alkohol najwyżej jakości, doskonale sprawdzi się w roli prezentu. Możemy podarować go przyjacielowi na urodziny, ojcu z okazji dnia ojca, czy też dziadkowi w dniu jego święta. Coraz częściej ekskluzywny trunek ze Szkocji wybierany jest też na podarunek z okazji ślubu. Dowiedz się, jaka whisky na prezent nadaje się najlepiej.
Wierzymy, że przygotowane przez nas porady związane z tym, jak pić whisky ze Szkocji (i nie tylko), okażą się cenne dla każdego degustatora pragnącego w jak największym stopniu nacieszyć się walorami starannie wyselekcjonowanego alkoholu. Pamiętajmy jednak, że Szkoci twierdzą, że najważniejsze są w tym wszystkim nasze indywidualne upodobania. Skorzystajmy z ich mądrości! Wejdź na naszego bloga i przekonaj się, która whisky najlepsza jest na daną okazję!