Drinki z whisky z colą – 4 wariacje na temat
Najpopularniejszy sposób podania i picia whisky polega na delikatnym rozcieńczeniu jej wodą lub lodem. Alkohol ten może być jednak doskonałą bazą do naprawdę smacznych drinków. Ten klasyczny i wyszukany trunek można w ten sposób podawać gościom, którzy nie do końca preferują picie alkoholu w „czystej” postaci. Na temat picia whisky z colą powstało wiele mitów i legend. Nieprawdą jest, że mieszanie whisky z colą to zniewaga dla tego szlachetnego trunku. Wręcz przeciwnie – pamiętajmy, że alkohol ma być przede wszystkim przyjemny w smaku. Z tego artykułu dowiesz się, jakiego rodzaju whisky można śmiało podawać z colą.
Whisky z colą – reguły
Niestety nie wszystkie gatunki whisky nadają się do łączenia z colą, dlatego postanowiliśmy przedstawić najważniejsze zasady z tym związane. Wszystkie podstawowe wersje blended whisky, a więc whisky mieszanej można śmiało łączyć z colą. Może to być zarówno szkocka whisky, jak i irlandzka czy kanadyjska. Z colą można również podawać Tennessee Whiskey, Bourbon, a także single malty i blended malty. Warto wspomnieć, że Irlandczycy produkują whisky ze słodu jęczmiennego i destylują ją zwykle trzy razy. Z kolei amerykańska whisky jest najczęściej destylowana z kukurydzy.
Whisky single malt wytwarzana jest ze słodu jęczmiennego i pochodzi z destylatów z jednej gorzelni. Stanowi najdroższy rodzaj whisky. Koneserzy cenią ją przede wszystkim za niepowtarzalny smak, który wynika głównie z długiego leżakowania w starych beczkach. Whisky blended malt natomiast to połączenie słodów jęczmiennych z różnych destylarni. Najpopularniejszym typem omawianego zbożowego alkoholu jest whisky blended. Może powstawać w wyniku połączenia kilku do nawet kilkudziesięciu gatunków single malt wraz z dodatkiem tak zwanej whisky grain, a więc zbożowej.
Jeżeli chodzi o whisky single malt – w tym przypadku należy zwrócić uwagę na wiek i pochodzenie trunku. Podstawowe wersje tej whisky smakują z colą bardzo dobrze, ale warto zaznaczyć, że średni wiek dostępnych w handlu malt whisky wynosi 10-18 lat. Na pytanie, czy można pić tego rodzaju whisky z colą, należy więc odpowiedzieć: tak, ale tylko wtedy, jeśli jest młoda. Oczywiście, połączenie bardziej wyszukanego alkoholu z colą nadal nie jest żadnym znieważeniem, ale z całą pewnością zubaża jego smak. Dodatek coli będzie zatem uzasadniony w przypadku młodych whisky, jednak łącząc ją ze starym maltem, można tak naprawdę zniszczyć smak trunku. Jeżeli chodzi o pochodzenie whisky, smak trunków z wyspy Islay lub podobnych o mocno torfowym charakterze wyklucza ich użycie w jakiejkolwiek recepturze. Silny torfowy aromat jest w stanie skutecznie zdominować smak składników koktailu. Drinki z whisky należy serwować w prostej szklance o grubym, ciężkim i szerokim dnie.
Przepis na najprostszy drink z whisky i colą
SKŁADNIKI:
whisky – 40 ml
cola
kostki lodu
WYKONANIE:
Wsyp kostki lodu do szklanki z grubym dnem. Wlej 40 ml whisky, a resztę szklanki uzupełnij colą.
Przepis na drink z whisky z colą i cytryną
SKŁADNIKI:
whisky – 40 ml
cola
2 ćwiartki cytryny lub limonki
lód
WYKONANIE:
Wypełnij szklankę lodem, następnie wciśnij dwie ćwiartki cytryny, wlej whisky i uzupełnij colą. Sok wyciśnięty z cytryny sprawi, że drink z colą będzie miał bardzo orzeźwiający smak.
Przepis na drink z whisky z colą i angosturą
SKŁADNIKI:
bourbon – 30 ml
cola – 100 ml
angostura – 5 ml
lód
WYKONANIE:
Szklankę typu highball napełnij w ⅔ lodem, następnie wlej bourbon i angosturę. Dokładnie zamieszaj i uzupełnij szklankę colą.
Przepis na Mir – mocny drink z whiskey i colą
SKŁADNIKI:
whiskey – 30 ml (najlepiej Jack Daniels)
wódka – 30 ml
cola,
kostki lodu
WYKONANIE:
Wypełnij szklankę kostkami lodu. Następnie wlej wódkę, whiskey i uzupełnij całość colą. Dokładnie zamieszaj i gotowe!
Każdy z nas ma różną wrażliwość kubków smakowych, a to oznacza, że będzie preferował inne proporcje w przypadku drinka z whisky i colą. Dla jednych czysta whisky z odrobiną wody czy lodu będzie nie do przełknięcia, inni z kolei nie wyobrażają sobie innego sposobu degustowania tego szlachetnego trunku. Bez względu na to, jakie są Twoje preferencje, jedno jest pewne: zarówno whisky, jak i inny alkohol mają Ci przede wszystkim smakować. To, z czym je połączysz i jaki sposób degustacji wybierzesz, zależy zatem tylko i wyłącznie od Ciebie.