Udało się nam przetrwać jesienne chłody dzięki sprawdzonym domowym metodom na rozgrzanie? Wspaniale! Niestety to jeszcze nie koniec. Oto bowiem nadchodzi panowanie zimy, a więc – jeszcze niższe temperatury, jeszcze bardziej dokuczliwy wiatr i zbyt krótkie dni, które na całe szczęście będą się już tylko wydłużać. Co jednak możemy polecić na ten trudny dla wielu czas? Oczywiście wyjątkowe wino zimowe. Takie, które wypełni nas ciepłem, uprzyjemni melancholijny wieczór czy sprawdzi się doskonale w trakcie spotkania z najbliższymi. Czy mamy jakieś propozycję? Ależ oczywiście!
Jakie wino na zimę? Czerwone wytrawne!
O ile wina białe, orzeźwiające, o aromatach tropikalnych najchętniej spożywamy latem, o tyle chłodną jesienią i mroźną zimą zdecydowanie częściej sięgamy po wino czerwone, cięższe i bardziej ściągające. Jeśli chodzi szlachetne cierpkie wina wytrawne, które doskonale smakują o tej porze roku, na uwagę zasługuje z pewnością Fleur de Mons, Margaux, wyróżniające się zdecydowanym charakterem i doskonałą harmonią struktury wino z Bordeaux. W smaku to polecane na zimę wino jest zdecydowanie cierpkie i przyjemnie rozgrzewa. W jego bukiecie z kolei z radością rozpoznamy nuty porzeczki, truskawki, toffi, kawy i róży. Wrażenia smakowe podkreśla długi finisz. To intrygujące wino na zimę świetnie komponuje się z potrawami na bazie wołowiny, dziczyzny i dojrzałymi serami.
Innym naszym typem jest Gigondas, niezwykle ciekawy kupaż odmian Grenache, Mourvèdre, Syrah z Doliny Rodanu, trunek mocny, cierpki i subtelnie wytrawny. Jego zapach zachwyci nasze nozdrza akcentami fiołków, pieprzu, lukrecji i jeżyny. To wyborne wino na zimę smakuje rozkosznie podane m.in. do pikantnej wieprzowiny czy dojrzewających szynek. Interesuje Cię sztuka łączenia win z potrawami? Dowiedz się z naszego tekstu, na czym polega Wine pairing!
Zimowe wino – czerwone półwytrawne!
Czym się różni wino wytrawne od półwytrawnego? To drugie jest zdecydowanie bardziej wyważone, co oznacza, że wyróżnia się mniejszą cierpkością i kwasowością oraz wyższą zawartością cukru resztkowego. Wino półwytrawne stanowi więc wybór idealny dla smakoszy poszukujących nieco delikatniejszej alternatywy dla wina wytrawnego. Ze względu na jego cenne właściwości możemy traktować je również jako wspaniałe zimowe wino. Jakie wino jest dobre na najchłodniejszą porę roku? Wśród najlepszych naszym zdaniem alkoholi znajduje się średnio ciężkie Domaine Chemin Faisant, Côtes du Roussillon Villages Tautavel z Langwedocji, trunek łagodnie wytrawny, uwodzicielsko cierpki i przyjemnie rozgrzewający. W jego bukiecie dominują nuty jeżyn, czarnej porzeczki i wiśni. Podkreśli smak jagnięciny, wołowiny czy kaczki.
Kolejnym winem czerwonym półwytrawnym, które śmiało możemy polecić wszystkim przemarzniętym koneserom, jest lekkie Malbec „Poncho Criollo”, Mendoza, specjał z Argentyny zachwycający piękną, rubinową barwą, owocowo-ziołowym aromatem oraz doskonałą harmonią subtelnej słodyczy i dyskretnej kwasowości. Idealnym winem na zimę czynią je również wyczuwalne garbniki oraz intensywnie rozgrzewający charakter.
Jakie wino na grzaniec? Podpowiadamy!
Jakie wino do grzańca okaże się najlepsze? Odpowiedź jest prosta – wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Może być to bowiem zarówno wino czerwone wytrawne i półwytrawne, czerwone wino półsłodkie lub słodkie, jak i ulubiona przez nas odmiana wina białego. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak wybranie wina na grzańca, które nie przytłacza swoją słodyczą – zawsze bowiem zimowy specjał możemy dosłodzić miodem lub cukrem – w zależności od tego, z czym grzane wino przygotowujemy. Naszym zdaniem w tej roli doskonale sprawdzi się m.in. wyjątkowy napitek z RPA Soft Smooth Red „Purple Heron”, Western Cape!
Dobrej jakości wina smakujące również zimą możesz zarezerwować za pośrednictwem Winnicy Lidla. Pamiętaj, że kiedy wino jest dobre, zima nie jest taka straszna! Jeśli poszukujesz dodatkowych porad związanych z tym, jak wybrać zimowy specjał, koniecznie zajrzyj też do naszego tekstu blogowego Jak wybrać dobre wino!