Jak degustować wina i je opisywać? Okazuje się, że prowadzenie notatek na temat degustowanych win jest bardzo przydatne. Dzięki temu można bowiem zapamiętać te, które nam smakowały lub też unikać tych, które nie przypadły nam do gustu. Osobiste notatki pomagają również w nauce zasad winnego świata, który jest niezwykle bogaty. Jak zatem rozpocząć przygodę z degustowaniem wina? W jaki sposób je opisywać, aby notatki były dla nas przydatne? Oto kilka praktycznych porad.
Opisywanie win: kajecik czy aplikacja?
Jedną z ważnych zasad, o których powinniśmy pamiętać, jest utrzymywanie porządku w notatkach i przechowywanie ich w jednym miejscu. Pomoże nam w tym prowadzenie notatnika lub stworzenie arkusza kalkulacyjnego. Jeśli smartfon jest narzędziem, z którego korzystamy najczęściej, dobrym rozwiązaniem będzie np. Google Spreadsheets, do którego dostęp jest możliwy z każdego urządzenia. Ponadto w takiej aplikacji możemy również połączyć zdjęcia z odpowiednimi opisami win.
Degustacja win: Konsekwencja i porządek
Są bardzo pożądane podczas spisywania notatek. Zadbajmy o to, aby wszystkie opisy miały taką samą konstrukcję, dzięki czemu bardzo szybko odnajdziemy informacje, których poszukujemy, np. nazwę wina, region czy cenę.
Jak degustować wino?
Degustacja wina składa się z trzech podstawowych części. Każda z nich zostanie szczegółowo opisana poniżej.
Jakie są kolory wina?
Pierwsza część degustacji wina to ocena koloru wina. Tutaj należy zwrócić uwagę na barwę (rubinowa, fioletowa, ceglasta itp. w przypadku win czerwonych i zielonkawa, słomkowa czy złota w przypadku win białych). Dodatkowo należy również spojrzeć na intensywność koloru oraz klarowność zawartości kieliszka.
Aromaty wina: jak je ocenić?
Kolejny etap to ocena aromatów. Często szczepy win opisywane są poprzez konkretne, typowe aromaty. Nie powinniśmy się jednak martwić, jeśli nie wyczuwamy czerwonej porzeczki w Cabernet Sauvignon czy brzoskwini w Rieslingu. Wina powinniśmy opisywać zgodnie z własnymi skojarzeniami, ponieważ notatki robimy przede wszystkim dla siebie. Każdy z nas ma własną pamięć zapachową (co ciekawe – odpowiedzialna za zmysł powonienia kora gruszkowata leży w sąsiedztwie struktur mózgu odpowiedzialnych za emocje i pamięć) i to właśnie nią należy się kierować. W opisie aromatów wina istotna jest ocena, czy wszystkie razem tworzą przyjemną, harmonijną całość. Czy bukiet, który jest sumą pojedynczych zapachów, jest intensywny i spójny.
Smak wina: o czym musisz wiedzieć?
Ostatnia część degustacji to ocena smaku wina. Tutaj należy zwrócić uwagę, czy wino jest harmonijne, to znaczy, czy żaden z elementów nie przytłacza pozostałych. Na przykład, czy zbyt wysoka zawartość alkoholu nie piecze za mocno w przełyk lub czy kwasowość nie sprawia, że poza nią nie czuć żadnych pozostałych elementów. Można też ocenić tzw. ciało wina, czyli jego odczucie w ustach – wino może być bowiem wodniste, gdy brak mu koncentracji, lub lekkie, pełne i zbyt ekstraktywne. Dodatkowo zwróćmy również uwagę na długość wina, czyli czas po przełknięciu, podczas którego odczuwamy jego smak (w niektórych przypadkach może to trwać nawet kilka minut). O smaku wina pisaliśmy już w tekście pt.: Jak smakują popularne szczepy?
To tylko kilka podstawowych zasad stosowanych podczas opisywania win. Nietrudno jednak zauważyć, że im więcej win degustujemy i opisujemy, tym więcej umiejętności nabieramy. Najważniejsze jednak, aby pamiętać o tym, że notatki pisze się dla siebie. Należy więc robić je w taki sposób, by opis przemawiał do autora i pomógł mu w przypomnieniu sobie doznań płynących z degustacji.