Wiele osób wie, jak dopasować wino do potraw, ale nie każdy radzi sobie z jego odpowiednim przechowywaniem. Tymczasem nieprawidłowości w tym zakresie powodują, że po otwarciu butelki można poczuć płyn, któremu bliżej do octu niż do wykwintnego trunku. Taki alkohol stracił już swój smak i nadaje się do wylania. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak przechowywać wino w mieszkaniu lub piwnicy, a także jakie warunki należy zapewnić trunkowi, aby na dłużej zachował swoją jakość. Warto też orientować się, ile może stać wino w butelce.
Gdzie przechowywać wino?
Jakie wino na lato sprawdzi się najlepiej? To z własnej piwnicy! Jest tak dlatego, że wino powinno być przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu, tak więc jest ona idealnym do tego celu pomieszczeniem. Niestety nie każdy wie, że zanim zacznie się ustawiać w piwnicy alkohol, należy sprawdzić czy panują w niej właściwe warunki, czyli odpowiednia temperatura, wilgotność oraz wentylacja. Wszystkie te czynniki mają fundamentalne znaczenie dla smaku i jakości wina. Jeśli nie dopilnujesz któregoś z nich, to niezależnie jakie wino półwytrawne lub wytrawne zaserwujesz, będzie ono źle smakować.
Przechowywanie wina a światło
Bez względu na to, czy przechowujesz wino w mieszkaniu czy piwnicy, butelka powinna być trzymana z daleka od naturalnego i sztucznego światła. Promieniowanie UV może nie tylko prowadzić do nagrzewania trunku, ale też w znacznym stopniu wpłynąć na jego jakość i smak. W tym celu warto wyeliminować z piwnicy lub innego miejsca, w którym przechowujesz butelki, świetlówki lub halogeny i w razie potrzeby korzystać jedynie z oświetlenia LED.
Wina stojące na wystawach doświetlanych przez żarówki mogą być gorszej jakości od tych, które ukryte są na ostatniej półce za innymi butelkami. Warto mieć to na uwadze nie tylko kompletując własną kolekcję, ale również szukając idealnego trunku na prezent. W tym drugim wypadku, nie mniej ważne od wyboru alkoholu, jest również jego właściwe zaprezentowanie. O tym, jak profesjonalnie zapakować alkohol i dać się poznać jako znawca tego trunku przeczytasz na: jak zapakować wino na prezent.
Temperatura przechowywania wina
Najważniejsze, aby w pomieszczeniu, w którym zamierzasz przechowywać wino, panowała stała temperatura oraz wilgotność na poziomie 65-70%. Warto przy tym zwrócić uwagę na wentylacje oraz przeciągi, które przyczyniają się do wahań temperatury. Jej optymalny poziom to między 10 a 14 stopni. Zbyt wysoka temperatura może powodować, że trunek będzie dojrzewał zbyt szybko, natomiast niska spowolni ten proces.
Miej również na uwadze, że temperatura przechowywania nie jest równa temperaturze serwowania.Wprawdzie, w krótkich przedziałach czasowych możesz wino przechowywać w temperaturach serwisowch, ale w perspektywie kilku miesięcy czy lat nie jest to zalecane. Wspomnieliśmy już wcześniej, że idealna temperatura przechowywania wynosi między 10 a 14 stopni, natomiast do podawania w przypadku wina czerwonego optimum wynosi 16-18 stopni Celsjusza, białego 8-12, różowego 10-12, a musującego od 8 do 12 stopni.
Jeżeli nie masz piwnicy, zaopatrz się w specjalną chłodziarkę do wina. Przechowywanie w niej trunku zapewni mu dłuższą żywotność, a także pozwoli zachować jego odpowiednią jakość i smak.
Podczas kolacji czy rodzinnego spotkania nie zawsze zostaje zużyta cała butelka, dlatego warto też wiedzieć, jak przechowywać otwarte wino – więcej informacji na ten temat znajdziesz pod linkiem: jak przechowywać wino po otwarciu. Dzięki artykułowi unikniesz niepotrzebnego marnowania alkoholu i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
Leżakowanie wina
Jak przechowywać wino w butelkach? Alkohol powinien leżakować, czyli dosłownie - butelkę należy przechowywać w pozycji leżącej. Dzięki temu korek będzie cały czas zanurzony w płynie, co pozwoli alkoholowi dłużej zachować swoją jakość. W przeciwnym wypadku, jeżeli korek wyschnie, wino może się zepsuć.
Warto też zadbać o odpowiednie ułożenie butelek. Na górnych półkach, zwłaszcza jeśli przechowujesz alkohol w piwnicy, lub twoja lodówka posiada kilka stref termicznych, powinno znaleźć się czerwone wino lub to, które będzie wykorzystane w pierwszej kolejności. Na dole natomiast, należy ustawić różowe i musujące. Na górze panuje wyższa temperatura niż na dole, dzięki czemu wina będą przechowywane tak, by można było je od razu podawać do stołu. Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w chociaż najprostszy termometr, by upewnić się czy chłód lub ciepło w piwnicy lub lodówce, nie przekraczają zalecanych progów.
Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem wina sprawdź również, jak otwierać wino oraz do jakich naczyń je serwować. Taka wiedza może przydać się na przyjęciach i mniejszych imprezach, gdzie pozwoli uniknąć niefortunnych wpadek.