Wino różowe wytrawne – do czego je podawać?
Spośród win różowych to właśnie wina wytrawne cieszą się największym uznaniem konsumentów. Są to trunki lekkie, o orzeźwiającej kwasowości i złożonych bukietach, w których dominują najczęściej nuty poziomki, maliny i truskawki. Przypominamy, że wino różowe to nie wino z różowych winogron – produkuje się je z tych samych szczepów co wina czerwone, czyli m.in. Pinot Noir czy Merlot. Różowe wino ze wspomnianych odmian doskonale sprawdza się jako dodatek do owoców morza. Jeśli natomiast poszukujemy wina wytrawnego różowego do dań kuchni włoskiej, warzyw lub potraw na bazie drobiu, dobrym wyborem będzie np. Artan Reserve Rosé, Limesone Coast ze szczepu Shiraz lub Rosé, Varna Winery z odmiany Sangiovese. Schłodzone trunki tego gatunku sprawdzą się również w roli aperitifu. Jaka jest zatem optymalna temperatura podawania wina różowego? 10-12 st. C!
Znakomite wino różowe wytrawne? Zajrzyj do Winnicy Lidla!
Wino różowe półwytrawne – kiedy po nie sięgnąć?
Wina różowe półwytrawne, mniej kwaśne od wytrawnych, stanowią bardzo interesującą propozycję dla koneserów poszukujących trunku uniwersalnego – doskonałego zarówno do picia solo, jak i w trakcie posiłku. Wino półwytrawne o różowej barwie sprawdza się znakomicie w połączeniach typowych dla win wytrawnych – podkreśla smak białych mięs, owoców morza i warzyw. Półwytrawne wina z odmiany Garnacha ponadto idealnie uzupełniają niektóre desery, Cinsault z kolei dobrze współgra z przekąskami lub grillowanymi warzywami. Interesującą dla koneserów grupę win różowych półwytrawnych stanowią trunki musujące – wymarzone na przyjęcia.
Wino różowe półsłodkie (i słodkie) – dla kogo?
Wina różowe półsłodkie i słodkie za sprawą pięknej barwy, świeżych aromatów i przyjemnej słodyczy kojarzą nam się z latem, urlopem i beztroską. Te wyjątkowe trunki, dzięki którym możemy spojrzeć na świat przez różowe okulary, świetnie nadają się do picia solo w słoneczne dni, a także tworzą bardzo oryginalne połączenia z szeregiem różnych specjałów kulinarnych. Aromatyczne wina półsłodkie Cabernet Sauvignon czy Cabernet Franc polecić możemy każdemu, kto poszukuje lekkiego trunku współgrającego z sałatkami i potrawami na bazie drobiu. Dzięki wyczuwalnym nutom świeżej truskawki i maliny przypadną one także do gustu smakoszom poszukującym wina, które stworzy udane połączenie z deserem spożywanym po posiłku. Wina Zinfandel możemy natomiast polecić z czystym sumieniem entuzjastom kuchni azjatyckiej, nie stroniącym od pikantnych potraw!
Zarezerwuj dobre wino różowe półsłodkie, korzystając z Winnicy Lidla!
Wino różowe – kalorie
Wartość energetyczna trunku zależna jest w dużej mierze od stężenia cukru resztkowego. Oznacza to, że najmniej tuczące są wina całkowicie lub niemalże całkowicie pozbawione cukru. I odwrotnie – im wyraźniej wyczuwamy słodycz trunku, tym wyższa jest jego wartość energetyczna. Jak zatem wygląda kaloryczność wina różowego? Gdy chodzi o wino różowe wytrawne, Kalorii wraz z jedną porcją trunku (120 ml) dostarczymy organizmowi około 80. Nieco więcej Kalorii ma wino różowe półwytrawne – około 90 w jednym kieliszku. Co oczywiste, jeszcze bogatsze w kalorie jest wino różowe półsłodkie – ich dokładna liczba w przeliczeniu na porcję zależna jest od tego, ile resztkowego cukru pozostało w trunku.
Wybierz idealne wino różowe dla siebie i bliskich!
Jak widzimy, niezależnie od tego, na jaką odmianę smakową różowego wina ostatecznie się zdecydujemy, będziemy w stanie stworzyć z jej udziałem liczne atrakcyjne połączenia kulinarne. Osoby unikające dodatkowych kalorii powinny jednak zainteresować się przede wszystkim winami różowymi półwytrawnymi i wytrawnymi, do których należy m.in. wyborne Les Combes Noires, Saint-Chinian Aoc z Langwedocji. Decydujące znaczenie powinny mieć jednak zawsze nasze upodobania smakowe oraz to, do jakiego dania planujemy podać trunek. Zachęcamy do odwiedzin Winnicy Lidla, kopalni wiedzy na temat trunków – w tym różowych win – z całego świata!