Z czego jest Szampan – czyli co musisz wiedzieć o tym kultowym trunku!
Każdą dyskusję o Szampanie trzeba rozpocząć od krótkiego omówienia tego luksusowego produktu. Wynika to z faktu, że w Polsce nazwą tą określa się wszystkie wina z „bąbelkami”, niezależnie od ich charakteru. Prowadzi to do częstych nieporozumień i kłopotów w ocenie jakości podanego trunku. Co więcej, w Polsce doskonale sprzedają się też tzw. szampany dla dzieci, które z reguły nie mają nic wspólnego ani z winem, ani też alkoholem – w praktyce są to po prostu oranżady umieszczone w „dorosłej” butelce. Dlatego też warto pamiętać, że prawdziwy „szampan” to produkt stricte regionalny, który powstaje ze ściśle określonych szczepów winogron – przede wszystkim Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Również proces produkcji jest w tym przypadku dokładnie opisany, a charakterystyczne bąbelki powstają naturalnie. Otrzymany trunek ma więc bardzo niewiele wspólnego z popularnymi na sylwestra alkoholowymi produktami „szampanopodobnymi”, które po prostu nasyca się dwutlenkiem węgla. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że wysoką jakość osiąga nie tylko wino białe musujące z Szampanii. Bardzo ciekawe, podobnie powstające i często równie smaczne i aromatyczne są także wytwory wielu innych dobrych winnic francuskich – zwane crémants, włoskich (Prosecco, Asti i Franciacorta) czy hiszpańskich (Cava). W tym tekście mówiąc o sposobie podania win musujących mamy na myśli wszystkie wysokiej jakości napoje alkoholowe „z bąbelkami” wytwarzane we Francji.
Z czym pić szampana – czyli jak uniknąć towarzyskiej katastrofy!
Dobry Szampan to z pewnością produkt luksusowy. Wbrew pozorom nie trzeba jednak wcale wydawać tysięcy złotych, by cieszyć się jego charakterem. Dobre wino musujące z Francji można już kupić za kilkadziesiąt złotych, a ceny butelki prawdziwego Szampana zaczynają się od około stu złotych. Co więcej, powszechnie dostępne są też dobre wina w butelkach 0,375 ml – jak np. Comte de Senneval Brut, które sprawdzą się podczas spotkań we dwoje. W porównaniu w gatunkowymi mocnymi alkoholami trudno więc mówić tu o drożyźnie. Dlatego też warto zachęcać do zastępowania najtańszych „szampanów” sylwestrowych produktami dużo lepszej jakości, których smak z pewnością wynagrodzi nieco wyższą cenę. A jak podać Szampana, by w pełni poznać jego piękno? Kluczowe jest odpowiednie schłodzenie do temperatury około 6-8 stopni Celsjusza. Przygotowana do podania butelka powinna być także niewstrząśnięta, by uniknąć charakterystycznego „wystrzału” korka. Ważne jest też szkło, w którym podany jest ten trunek. Optymalne będą wysokie kieliszki zwężone u góry, które będą powstrzymywać bąbelki przed zbyt szybką ucieczką.
Jakie przystawki do Szampana?
Mówiąc o Szampanie, trzeba też dodać, że trunek ten jest bardzo uniwersalny i naprawdę niewiele potraw absolutnie do niego nie pasuje. Co jednak jasne, także poszczególne butelki się od siebie różnią i trzeba je dobrze dobrać, by uzyskać połączenie idealne. Jednym z najbardziej klasycznych rozwiązań w tym zakresie jest z pewnością kawior podany z bardzo mocno wytrawnym Szampanem, który sprawdzi się także wraz z owocami morza – np. ostrygami. Umiarkowanie wytrawny Szampan, jakim jest Champagne Moet & Chandon Brut Imperial doskonale będzie pasował do delikatnych mięs, serów czy też foie gras.
Szampan i truskawki – czy to jedyna opcja?
Połączenie wina musującego i truskawek to jedno z najbardziej rozpoznawalnych sposobów podania tego trunku. W tym przypadku warto jednak pamiętać, by wybrać butelkę o bardziej delikatnym i słodkim smaku – jak np. Clairette de Die Tradition. To wino musujące będzie też idealne do innych deserów czy owoców. Co ciekawe, nie zawsze trafnym połączeniem jest wino musujące i czekolada – dlatego też warto na nie szczególnie uważać!
Szampan i sok – czy to może się udać?
Mimo, że najpowszechniej wina musujące podaje się w czystej formie, to można też na ich podstawie przygotować ciekawe drinki. Do najpopularniejszych połączeń należą:
- Koktajl Granita – czyli Szampan, likier z czarnego bzu, cukier i sok pomarańczowy.
- French 75 – to połączenie wina musującego, ginu, cukru i soku z cytryny.
- Koktajl Barbotaż – składa się on z Szampana, koniaku i likieru pomarańczowego.
- Koktajl szampański – jest on połączeniem wina musującego, cukru i gorzkiej wódki.
- Mimoza – drink ten złożony jest z Szampana, soku pomarańczowego i żurawinowego oraz plasterków owoców.
Dobry Szampan to niezwykle atrakcyjny i wielofunkcyjny trunek. Nadaje się on jako samodzielna „atrakcja” i sposób na uczczenie ważnego wydarzenia. Doskonale sprawdzi się on także przed, w trakcie i po dobrym posiłku. Z pewnością więc warto postawić na dobrej jakości wina musujące (również Prosecco), których spożywanie będzie prawdziwą przyjemnością. A gdzie najlepiej zamówić dobrego Szampana czy wino? Z całą pewnością warto skorzystać z naszej oferty! Ale świat win musujących jest o wiele bogatszy – przeczytaj, czym się różni Szampan od Prosecco i jak pić wino Cava z Hiszpanii.