Wakacje w Meksyku – poznaj kraj, kulturę i miejscowe specjały!
Meksyk to świat odległy – zarówno pod względem geograficznym, jak i w naszej świadomości. Mamy co prawda mnóstwo wyrazistych skojarzeń z tym krajem – takich jak tortilla, tacos, Fiesta de los Muertos, Aztekowie czy w końcu tequila – nie podlega jednak wątpliwości, że nadal skrywa on przed naprawdę sporo tajemnic. Dlatego też Meksyk warto odkrywać! Jeśli planujesz wakacyjny wypad do tego fascynującego zakątka świata, nasz tekst może być pomocny. Sprawdź, co musisz wiedzieć, wybierając się do Meksyku, a także – co takiego koniecznie musisz poznać i czego doznać, kiedy już postawisz stopę na lotnisku!
Wprowadzenie do Meksyku: kraj pełen słońca i kultury
Zacznijmy od podstaw z historii oraz geografii. Gdzie leży Meksyk? W południowej części Ameryki Północnej. Od północy graniczy z amerykańskim Teksasem, Nowym Meksykiem, Arizoną i Kalifornią, od południa z Gwatemalą i Belize. Meksyk z obu stron oblewają oceany – Atlantycki od wschodu i Spokojny od zachodu. Wiemy już zatem, gdzie jest Meksyk, ale nie ustaliliśmy jeszcze jego pełnej nazwy. Brzmi ona bowiem: Meksykańskie Stany Zjednoczone. Kraj ten cieszy się niepodległością (od Hiszpanii) od 1821 roku. Zajmuje powierzchnię około 2 mln kw. (14 miejsce na świecie), zamieszkuje go 126 mln mieszkańców (11 miejsce na świecie). Flaga Meksyku składa się z trzech pionowych pasów, zielonego, białego i czerwonego. W jej centralnej części znajduje się przedstawienie brązowego orła na opuncji, który trzyma w szponach i dziobie grzechotnika. Stolicą Meksyku jest… Meksyk, miasto, którego historia sięga czasów Azteków. Ślady wielkiej cywilizacji azteckiej, podobnie jak cywilizacji Majów, dostrzegalne są w Meksyku pod postacią licznych majestatycznych budowli. Wybierając na wakacje Meksyk, możesz też nacieszyć oczy licznymi perełkami barokowej i neoklasycystycznej architektury hiszpańskiej.
Meksyk zaliczamy do gorących i słonecznych krajów. Na północy dominuje pustynny klimat zwrotnikowy, na południu – wilgotny, tropikalny. Dlatego właśnie, szykując się na wyprawę, powinieneś wziąć pod uwagę temperaturę i wilgotność właściwe dla odwiedzanej części kraju. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci czerpać jeszcze więcej satysfakcji z poznawania krajobrazów, fauny i flory, historii czy tradycji kulinarnych Meksyku!
Starożytne miasta i cywilizacje: odkrywanie dziedzictwa Majów i Azteków
Szacunek do kultur prekolumbijskich wymaga od nas, aby część historyczną naszego poradnika zacząć właśnie od ich zabytków. Jeśli zatem chodzi o tego rodzaju atrakcje Meksyku, poznawanie dziedzictwa Majów warto rozpocząć od miejsca, w których wznoszą się słynne majestatyczne piramidy – czyli Chichen Itza. Kolejny must-see to miasto Tulum z okazałymi ruinami kamiennego starożytnego miasta. Co jeszcze w Meksyku na Półwyspie Jukatana trzeba zobaczyć? Położone w malowniczym Cobá wspaniałe ruiny otoczone dziewiczą dżunglą, czy też jeszcze trudniej dostępne miasto Calakmul, które wynagradza wszystkich nieugiętych podróżników m.in. możliwością wspięcia się na najwyższą piramidę Majów o wysokości 45 metrów.
Jeśli skrupulatnie katalogujesz w głowie informacje o Meksyku, dobrze wiesz, że Majowie to tylko jedna ze wspaniałych kultur, które rozkwitły w Mezoameryce. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o Meksyku z czasów przed przybyciem Europejczyków, musisz zobaczyć aztecką piramidę znajdującą się w centrum stolicy, którą wzniesiono na ruinach miasta Tenochtitlan, czy też największą na świecie pod względem objętości (!) piramidę zbudowaną przez Azteków w Cholula. Gdy chodzi o Meksyk i miasta starożytnych, nie sposób nie wymienić też Teotihuacan, czyli miejsca, w którym wznoszą się Piramida Słońca, Piramida Księżyca i Świątynia Quetzalcoatla.
Porady praktyczne dla podróżujących do Meksyku: jak się przygotować
Pamiętaj, że urzędowym językiem w Meksyku jest hiszpański, w miejscach o dużym potencjale turystycznym dogadasz się jednak po angielsku. Nie zapominaj również o wysokich temperaturach panujących w Meksyku – już teraz rozejrzyj się za nakryciem głowy. Najgoręcej jest oczywiście latem, gdy średnia temperatura w dzień wynosi około 30 stopni. Kiedy zatem jechać do Meksyku? Jeśli takie upały to dla Ciebie za dużo, pomyśl o wyjeździe zimą, wiosną lub jesienią. W rejonach tropikalnych Meksyku pora deszczowa trwa od czerwca do października. Płaszcz przeciwdeszczowy okaże się wtedy na wagę złota!
Najpiękniejsze plaże Meksyku: gdzie znaleźć raj na ziemi
Rajskie plaże w Meksyku należą do najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych tego kraju. Słynne plaże Meksyku przyciągające swoim pięknem tysiące turystów każdego roku to m.in. Cancun, Playa del Carmen, Puerto Vallarta, plaża Punta Coco czy Playa Blanca w Acapulco. Meksyk posiada około 11 tys. kilometrów linii brzegowej, na której znajdują się plaże idealne do beztroskiego wypoczynku, snorkelingu czy surfowania!
Przyroda i dzika fauna Meksyku: od dżungli po pustynie
Jak już ustaliliśmy, Meksyk to kraj, w którym doświadczysz zarówno pustyni – pełnej kaktusów, wysychających jezior i rzek, na której możesz spotkać pieski preriowe, owce gruborogie, pumy czy grzechotniki – jak i dżungli, czyli enklaw największego zróżnicowania fauny i flory na świecie. W przewodniku po Meksyku możesz wyczytać, że do zwierząt zamieszkujących dżunglę tego kraju należą m.in. tapiry, mrówkojady, kapibary, oceloty, pumy i jaguary! Gdy mowa o przyrodzie Meksyku, koniecznie też pamiętaj o ptakach. Zapalony ornitolog może mieć okazję poznać setki gatunków, które reprezentują m.in. papuga amazońska, sóweczka magellańska, wilgowron meksykański, sroka białogardła czy kacykowiec aztecki.
Kulinarna podróż przez Meksyk: od tacos do mole
Zgłębiając kulturę interesującego nas kraju, warto poznać też oryginalne dania meksykańskie. A zatem – co zjeść w Meksyku? Najpopularniejsze dania meksykańskie opierają się na składnikach takich jak kukurydza, pszenica, fasola i chilli. Danie z Meksyku, które zna chyba każdy, to burrito – pszenna tortilla z wieloskładnikowym farszem, czy też tacos – kukurydziane (najczęściej) placki serwowane z dodatkiem siekanego mięsa wieprzowego lub wołowego oraz warzywnych dodatków. Kolejne perły kuchni meksykańskiej to słodkie przekąski marquesitas czy specjały takie jak quesadilla, czyli smażone tortille z serem oaxaca oraz starannie dobranymi dodatkami. Do najpopularniejszych dań Meksyku zalicza się też ostry sos mole na bazie pikantnych papryczek.
Tequila: narodowy trunek Meksyku
Co to tequila? To narodowy trunek meksykański i niezwykle ważny element kultury tego kraju. Skąd pochodzi? Prawdziwa tequila meksykańska powstaje na bazie przefermentowanego soku agawy niebieskiej uprawianej zgodnie z systemem klasyfikacji jakości "Denominación de Origen" (DO) w stanach: Jalisco, Guanajuato, Michoacán, Nayarit i Tamaulipas. Tequilę w znanej nam postaci produkuje się od XIX wieku. Koneserzy spożywają najsłynniejsze meksykańskie alkohole mocne zarówno solo lub w sposób ceremonialny – z solą zlizywaną z dłoni i limonką lub pomarańczą – jak i w drinkach. Najpopularniejsze propozycje barmańskie z tym alkoholem to Margarita, Tequila Sunrise, Caramba czy Mexicano. Ze względu na barwę i czas leżakowania tequile meksykańskie dzielimy na srebrne (silver/oro), czyli tequile bezbarwne, butelkowane szybko po destylacji, oraz tequile złote (gold/oro), leżakujące w beczkach. Najlepsza tequila w Meksyku to tequila extra añejo, dojrzewająca od 3 do 9 lat. Tequila añejo dojrzewa natomiast do 3 lat, reposado – do roku. Na szczególną uwagę koneserów zasługuje też Tequila 100% Agave, czyli meksykańska tequila produkowana wyłącznie z soku z niebieskiej agawy, co wpływa na jej szlachetny charakter. Wyszczególnienie tej oryginalnej tequili jest konieczne z uwagi na fakt, że na rynku dostępne są również tequile mixto, które powstają z połączenia różnych gatunków agawy, niekiedy również z dodatkiem cukru i wody.
Alkohole produkowane w Meksyku: więcej niż tylko tequila
Tequila to najsłynniejszy alkohol produkowany w Meksyku. Ale na pewno nie jedyny trunek z procentami warty uwagi! Specjał, który musisz poznać jako koneser, to mezcal. Podobnie jak tequila powstaje z agawy. Różnica jest jednak taka, że do produkcji tego alkoholu meksykańskiego wykorzystuje się różne odmiany agawy. Odrębności jest więcej – destylacji poddawany jest nie tylko sok agawy, ale również całe jej pnie. Co więcej – w butelce mezcalu można znaleźć larwę ćmy żerującej na agawie!
Jakie inne alkohole z Meksyku są warte niespiesznej degustacji? Na pewno rum, znany też jako ron. Choćby tak wyśmienita propozycja jak dojrzały, bursztynowy ciemny rum Pyrat XO Reserve. Preferujesz trunek w jaśniejszej wersji? Nie martw się – Meksyk ma do zaoferowania też idealny do drinków biały rum oraz szlachetny złoty rum. Inne lokalne destylaty, na które możesz się natknąć podczas eskapady, to m.in. trunki znane jako sotol, czyli alkohole powstający na bazie rdzenia sotolu zwyczajnego. Jeśli natomiast chodzi o nieco słabsze trunki, na uwagę zasługuje michelada, czyli popularny koktajl na bazie piwa, chilli, soku z limonki i przypraw, pulque, czyli przefermentowany sok z agawy czy tejuino – trunek powstający ze sfermentowanej kukurydzy.
Tradycyjne festiwale i obchody: kiedy Meksyk tańczy i świętuje
Jeśli pragniesz zbliżyć się do lokalnej kultury i interesują Cię święta meksykańskie, musisz pamiętać, że najważniejszym z nich jest Święto Zmarłych, czyli Día de Muertos. Ten barwny festiwal groteski i radości z bliskości dusz zmarłych, choć czerpie z tradycji chrześcijańskiej ma korzenie prekolumbijskie. W 2003 uznano go za arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, pięć lat później wpisano go na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Inne ważne święta meksykańskie to również świętowane 2 lutego święto religijne ku czci Maryi Dziewicy, oraz obchodzone 12 grudnia Święto Matki Boskiej z Guadelupe. Jeśli chodzi o najciekawsze dla turystów święta w Meksyku, wypada wspomnieć też o karnawałach, które przetaczają się przez miasta i miasteczka!
Wiesz już, z czego słynie Meksyk i co warto zobaczyć i przeżyć, odwiedzając ten niezwykły kraj. Życzymy Ci ekscytujących wakacji, z których wrócisz bogatszy o pamiątki i najbarwniejsze wspomnienia!
Czytaj także:
Z czym pić Tequile? 5 faktów o tym trunku!
Wybieramy tequilę! 7 najciekawszych z Winnicalidla.pl
Z czym pić tequilę? Podpowiadamy
Odczarować Tequilę i uwolnić Margaritę
Drinki z tequilą – 7 najciekawszych!
Najlepszy przepis na koktajl Tequila Sunset
Drinki z Tequila Silver – 3 pomysły!
Niezły Meksyk! 7 przepisów na drinki z tequilą.
Najlepszy przepis na koktajl Drink z Corona
Casamigos Blanco – z czym pić?