Wakacje w Niemczech nie muszą być nudne!
Niemcy raczej nie uchodzą za tak przebojowy kierunek turystyczny jak Włochy czy Hiszpania. Mimo to traktowanie go jako kierunku nudnego to rażąca niesprawiedliwość. W dzisiejszym artykule odczarowujemy fałszywy wizerunek Niemiec. Udowadniamy, że wakacje w tym kraju mogą zapewnić mnóstwo niepowtarzalnych doświadczeń. Jak przystało na Winnicę Lidla – powiem też coś o najciekawszych trunkach z interesującego nas kraju, które pozwolą Ci poznać kulturę Niemiec również z tej nieoczywistej strony!
Dlaczego Niemcy są idealnym celem na wakacje?
Wakacje w Niemczech mogą okazać się strzałem w dziesiątkę z wielu zróżnicowanych powodów. Pierwszym z nich jest bliskość naszego sąsiada i łatwość poruszania się po jego kraju. Jeśli jesteś zapalonym kierowcą, śmiało możesz wybrać się na objazdówkę po kraju swoim samochodem, a poruszenie się po nim znacząco ułatwi Ci sieć autostrad. Doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna pozwoli Ci też bez trudu zarezerwować noclegi podczas wczasów w Niemczech, bez względu na to, jakim budżetem dysponujesz. Jeśli jednak rezygnujesz z wakacji za kierownicą, musisz wiedzieć, że Niemcy posiadają największy rynek kolejowy w Europie. Może więc mieć pewność, że dostaniesz się, gdzie tylko chcesz szybko i w komfortowych warunkach.
Tyle jeśli chodzi o najbardziej praktyczne kwestie związane z wakacjami w Niemczech. Niemcy to idealny cel na wakacje ze względu na historię (krajową i światową), sztukę, architekturę, krajobrazy oraz oryginalną kuchnię. Oraz oczywiście świetne alkohole! Przekonaj się, jakie atrakcje i ciekawe doświadczenia czekają na Ciebie w kraju Goethego i Wagnera! A zatem gdzie na wakacje w Niemczech wypada wybrać się najbliższym czasie?
Jakie niemieckie miasta oferują najwięcej atrakcji turystycznych?
Zacznijmy od najważniejszych miast. Jeśli chodzi o atrakcyjne miejsca w Niemczech, poznawanie kraju warto zacząć od Berlina. Największe miasto Unii Europejskiej (prawie 4 miliony mieszkańców) jest niezwykle istotnym ośrodkiem życia artystycznego czy kulturalnego na skalę światową. Znajdują się w nim liczne atrakcje uważane za najważniejsze w Niemczech – m.in. Pałac Charlottenburg, Alexanderplatz, wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm, Brama Brandenburska czy Reichstag. Na Berlinie jednak lista atrakcji w Niemczech się nie zamyka. We Frankfurcie nad Menem na turystów czekają m.in. Ratusz Römer, Dom Goethego i Katedra Cesarska Świętego Bartłomieja. Hamburg fascynuje imponującą infrastrukturą portową, barokowym Kościołem św. Michała czy dzielnicą finansową (Bankenviertel). Drezno przyciąga podróżnych Zwingerem, czyli rozległym barokowym systemem architektonicznym oraz Tarasami Brühla. Do wizytówek Monachium należą natomiast Marienplatz czy Zamek Nymphenburg. Wymieniliśmy niektóre z największych miast naszego sąsiada. Musisz jednak pamiętać, że liczne atrakcje turystyczne Niemiec czekają też w mniejszych miejscowościach, takich jak Rothenburg, Bad Tölz, Bamberg, Heidelberg czy Trewir, najstarsze niemieckiego miasto!
Czym charakteryzuje się niemiecka kultura i tradycja?
Niemiecka kultura wywarła olbrzymi wpływ nie tylko na dzieje Europy, ale też na losy całego świata. To kraj, który przez wiele stuleci narzucał ton atmosferze intelektualnej epoki. Niemiecka kultura kształtowała się na styku tradycji germańskich i rzymskich, z czasem otwierała się na kolejne prądy artystyczne i myślowe. To Niemcom muzyka zawdzięcza Beethovena, Wagnera czy Schumanna, filozofia – Kanta i Hegla, literatura natomiast Goethego, Schillera, Remarque’a czy Manna. O niemieckiej kulturze możemy jednak myśleć nie tylko jako o imponującym dorobku cywilizacyjnym, ale też jako o kulturze społecznej. Niemcy zatem uchodzą za ludzi niezwykle pracowitych i zorganizowanych, nastawionych na rozwój. Cenią sobie prywatność. Mniej więcej połowa mieszkańców kraju określa się mianem chrześcijan. Katolicy przeważają na południu i zachodzie, w centrum i na północy dominują protestanci. Wschód kraju, który doświadczył komunizmu, w dużej mierze zamieszkują osoby bezwyznaniowe. Prawie 5% populacji to wyznawcy islamu. Niemiecka kultura i zwyczaje czerpią swoje zróżnicowanie nie tylko z wielowyznaniowości populacji, ale też jej barwności etnicznej.
Jakich niemieckich piw musisz spróbować, będąc w kraju?
Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, jak istotnym elementem kultury kulinarnej Niemiec są napoje chmielowe. Niemieckie piwa mogą poszczycić się bardzo długą i barwną historią. Towarzyszyły rytuałom religijnym starożytnych germanów, a od VIII wieku n.e. chmiel, czyli nieodzowny składnik tego orzeźwiającego napoju, uprawiany jest na terenie dzisiejszych Niemiec. Ojczyzną niemieckiego piwa od czasów historycznych jest Bawaria – z XVI wieku pochodzą pierwsze regulacje (księcia Wilhelma IV) w zakresie warzenia tego złotego trunku. Lwia część niemieckiej produkcji piwa dotyczy pszenicznych pilznerów, czyli piwa fermentacji dolnej o jasnej barwie, lekkim aromacie i rześkim smaku. W niemieckich sklepach i barach zawsze też możesz liczyć na kufel dobrego lagera. Olbrzymią popularnością wśród mieszkańców cieszą się tradycyjne lokalne niemieckie piwa, moda na piwa kraftowe nie jest tak silna jak w innych krajach europejskich. Jeśli interesują Cię najpopularniejsze piwa niemieckie, marki, które musisz znać, to m.in. Oettinger, Beck’s, Krombacher czy Bitburger. Jeśli tylko będziesz miał możliwość, zawitaj na doroczne święto piwa, czyli Oktoberfest w Monachium.
Które niemieckie wina są najciekawszymi propozycjami?
Choć Niemcy mało komu w pierwszej kolejności kojarzą się z winami, musisz wiedzieć, że kraj ten jest czwartym w Europie, po Włoszech, Francji i Hiszpanii, producentem trunku z winogron. Niemieckie wina to przede wszystkim wina białe – stanowią ponad 60% całkowitej produkcji winnej kraju. Najważniejszy i najciekawszy zdaniem koneserów szczep uprawiany w Niemczech to Riesling. Inne popularne białe odmiany to m.in. Müller-Thurgau czy Silvaner. Jeśli chodzi o wino czerwone, dominuje Pinot Noir, zaraz za nim plasuje się lokalny Dornfelder. Co więcej, słynne niemieckie wina to również trunki z bąbelkami, znane jako wina Sekt. Jeśli narobiliśmy Ci ochoty na degustację tych specjałów, pamiętaj, że niemieckie Rieslingi i inne ciekawe propozycje naszego zachodniego sąsiada poznasz dzięki Winnicy. Jeśli tylko będziesz miał okazję, wpadnij też na Festiwal Wina w Moguncji odbywający się pod koniec sierpnia!
Czego poza piwem i winem warto napić się w Niemczech?
Jeśli jesteś koneserem trunków o nieco wyższej zawartości procentowej, mogą zainteresować Cię niemieckie alkohole mocne. Szczególnie popularne są niemieckie likiery – zwłaszcza ziołowo-korzenny likier Jägermeister. A także kultowy Schnapps, czyli destylat otrzymywany na bazie rosnących w Niemczech owoców – m.in. jabłek, gruszek czy brzoskwiń. Jednym z ukochanych przez koneserów Schnappsów niemieckich jest Obstler. Warto też poznać niemiecką brandy z Nadrenii czy wytwarzany w stylu London Dry gin Schloss. A także niemieckie wódki smakowe (w ten sposób określa się potocznie niemieckie alkohole znane jako Schnappsy, choć jest to określenie nieprecyzyjne). Koniecznie wypróbuj też aperitiv Stork Rose Rye na bazie whiskey i wina!
Jakie są najpopularniejsze niemieckie potrawy, których nie można przegapić?
Tradycyjne niemieckie potrawy zajmują szczególnie ważne miejsce w sercach wielu entuzjastów kuchni europejskiej. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że określenie „kuchnia niemiecka” to pewne uproszczenie. Poszczególne landy i regiony szczycą się oryginalnymi tradycjami kulinarnymi i swoimi reprezentacyjnymi daniami. Kuchnia bawarska uchodzi, słusznie, za dość ciężką. Charakterystyczne dla niej potrawy to w dużej mierze specjały mięsne – Weißwurst, czyli biała kiełbasa, Haxe, a więc golonka, Krustebraten – pieczeń wieprzowa, czy też pasztet z wątróbki, znany jako Leberkäse. Mięsu towarzyszą knedle oraz kapusta. We Frankonii musisz skosztować kiełbasy norymberskiej i sałatki ziemniaczanej (Grumbernzelod). Kuchnia saksońska obfituje we wpływy austriackie i czeskie. Przemierzając tę krainę, warto skusić się na zupę ziemniaczaną – Kartoffelsuppe oraz grillowane ryby słodkowodne m.in. karpia czy pstrąga. A jeśli już mowa o rybach, na tradycje kulinarne północnej części kraju olbrzymi wpływ ma bliskość morza. W Hamburgu, Lubece czy w Kilonii daj szansę świeżym rybom serwowanym w lokalnych knajpach. Koniecznie też bułce ze śledziem!
Gdzie w Niemczech znaleźć najlepsze trasy piesze i rowerowe?
Jeśli wakacje chcesz połączyć właśnie z tymi formami spędzania wolnego czasu, mamy bardzo dobrą wiadomość. W każdym landzie znajdziesz trasy przyjazne dla miłośników długich pieszych wędrówek czy obfitujące w urzekające krajobrazy trasy rowerowe – Niemcy są pod tym względem wyjątkowo przyjazne dla turystów. Oczywiście najciekawsze trasy piesze czekają na turystów w regionach górskich – w Bawarii, Badenii-Wirtembergii czy Saksonii. Z kolei trasy rowerowe Niemiec, które mogą zachwycić zapalonych fanów jednośladów, to m.in. Droga Rowerowa Menu, Szlak Odra-Sprewa czy Szlak Rowerowy Jezior Meklemburskich.
Jakie zabytki i miejsca historyczne warto odwiedzić w Niemczech?
Ważne zabytki w Niemczech to, oprócz tych, na które natkniesz się w największych miastach kraju, m.in. zamki. Na listach najważniejszych zabytków w Niemczech goszczą m.in. baśniowy Zamek Neuschwanstein u podnóża Alp, ruiny zniszczonego w XVII wieku Zamku w Heidelbergu czy zbudowany w XIX wieku Zamek w Schwerinie. Jakie jeszcze niewymienione przez nas zabytki w Niemczech zasługują na uwagę każdego pasjonata historii? Na przykład Katedra w Kolonii, która w momencie wybudowania w 1880 roku była najwyższym budynkiem na świecie, gotycka Katedra w Ulm (mierząca aż 162 m wysokości!) czy XVIII-wieczny Pałac w Mannheim.
Dlaczego niemieckie zamki i pałace są takie wyjątkowe?
Niemieckie zamki i pałace są świadkami wielkiej, często burzliwej historii – nie tylko Niemiec, ale i całej Europy. Na tym polega właśnie ich wartość historyczna. Ale jest przecież też wartość estetyczna. Pałace i zamki niemieckie to prawdziwa gratka dla fascynatów historii architektury, pozwalająca im docenić uroki gotyku, baroku, klasycyzmu czy historyzmu.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego, że wakacje w Niemczech mogą okazać się przygodą życia. Już teraz zacznij poznawać najciekawsze smaki i aromaty kraju dzięki Winnicy Lidla!