Objazdówka po Włoszech – zobacz, poczuj, skosztuj!
Włochy to kraj, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Świadczą o tym liczby. W roku 2022 Italię odwiedziło około 65 mln turystów! Nic w tym dziwnego. Włochy potrafią zachwycić swoją architekturą, historią, dorobkiem kulturowym, kuchnią… czy tradycją winiarską. A także piaszczystymi plażami, majestatycznymi szczytami Apeninów i Alp oraz zielonymi dolinami. Jeśli także i Ty planowałeś w najbliższym czasie udać się do tego magicznego kraju, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, jak zwiedzać Włochy niczym prawdziwy koneser!
Dlaczego Włochy są idealnym miejscem na objazdówkę?
To banalne pytanie. We Włoszech jest po prostu wszystko – urzekające miasta, w których rozgrywała się historia cywilizacji, urokliwe miasteczka pozwalające nacieszyć się lokalnymi tradycjami, góry, jeziora, lasy, plaże i ciepłe morze… to kraj, w którym każdy turysta spragniony nowych wrażeń znajdzie coś dla siebie. Jest jeszcze jedna przyczyna. Spójrz na mapę – słynny włoski but wręcz zaprasza do podróży z północy na południe (lub w kierunku odwrotnym), której towarzyszyć będą fascynujące krajobrazy. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci autostrad szybko pokonasz setki kilometrów i dotrzesz na miejsce. Możesz również pokonywać większe odległości superszybkim pociągiem, a po dotarciu na stację końcową przesiąść się do wypożyczonego samochodu i w ten sposób zahaczyć o wszystkie regionalne atrakcje.
Jakie miasta musisz odwiedzić, podróżując po Włoszech?
Możliwość skorzystania z licznych dróg ekspresowych docenisz wtedy, gdy przekonasz się, ile pozycji znajduje się na liście miast we Włoszech, które warto zobaczyć. Najczęściej odwiedzane miasta we Włoszech to rzecz jasna Rzym, Wieczne Miasto, czyli serce Italii, oszałamiająca pięknem zabudowy Florencja, romantyczna Wenecja oraz Werona czy jedna ze światowych stolic mody – Mediolan. Kolejna piękna miasta we Włoszech, których nie może zabraknąć w tym zestawieniu, to m.in. Piza, Turyn, Neapol, Siena czy Palermo. Najczęściej odwiedzane miasta we Włoszech to jedno – poza nimi na swojej trasie znajdziesz oczywiście także dziesiątki urokliwych miasteczek, które tak samo zasługują na Twoją uwagę.
Jakie zabytki i kultura sprawiają, że Włochy są wyjątkowe?
Jeśli interesują Cię zabytki Włoch, musisz wiedzieć, że samo Wieczne Miasto zapewnia atrakcji na wiele dni aktywnej turystyki. Odwiedzając stolicę, koniecznie musisz zobaczyć Koloseum, Panteon, Fontannę di Trevi czy plac Piazza Navona. Dla wielu turystów punktem obowiązkowym wyprawy do Rzymu jest oczywiście także Watykan z Placem i Bazyliką św. Piotra. Na przykładzie Wiecznego Miasta możesz dostrzec, że Włochy to kraj, w którym starożytność na każdym kroku spotyka się z nowoczesnością, a spacer ulicami miasta pozwala prześledzić najważniejsze dziejowe przemiany w sztuce i architekturze.
Fascynujące zabytki Włoch kuszą przyjezdnych także w dziesiątkach innych miejsc na terenie całego kraju. Dajmy kilka przykładów. W Wenecji czeka na Ciebie Bazylika św. Marka, Pałac Dożów oraz Most Rialto (i wiele, wiele innych mostów!), we Florencji, perle renesansu – kamienny most Ponte Vecchio oraz słynny plac Piazza della Signoria, w Mediolanie – Piazza del Duomo i oszałamiająca swoim rozmachem gotycka katedra. Koniecznie musisz zobaczyć też Arenę w Weronie, Krzywą Wieżę w Pizie czy ruiny Pompei. Jeśli poniesie Cię aż na Sycylię, musisz zrobić sobie pamiątkową fotografię w Syrakuzach i zajrzeć do Doliny Świątyń. Zabytkom i atrakcjom Włoch, nierozerwalnie związanym z historią, sztuką, filozofią i religią historię tego kraju moglibyśmy poświęcić cały tekst!
Jakie krajobrazy i regiony naturalne warto zobaczyć we Włoszech?
Włochy to jednak nie tylko perły działalności człowieka, lecz również olśniewające skarby natury. Każdy z regionów Włoch ma w sobie pod tym względem coś niesamowitego i niepowtarzalnego. W północno-wschodniej części kraju znajduje się pasmo górskie Dolomitów, zachwycające swoimi formacjami skalnymi. Nieskończoność zapierających dech w piersi widoków zapewniają Alpy i Pireneje. Sielskim, pagórkowatym krajobrazem oraz piaszczystymi plażami pozwala nasycić oczy Toskania, Kalabria – napełniającymi pokorą klifami. Najpiękniejsze regiony Włoch czekają, aż zachwycisz się ich naturalną, ponadczasową estetyką!
Czym charakteryzuje się włoska kuchnia?
Włoska kuchnia to prawdopodobnie najbardziej różnorodny wariant kuchni śródziemnomorskiej. A także najpopularniejsza kuchnia regionalna na całym świecie! Korzysta ona ze świeżych, dostępnych w kraju produktów – zbóż, oliwek, pomidorów czy karczochów. Towarzyszą im charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej przyprawy – m.in. oregano, tymianek, bazylia czy rozmaryn. W kuchni włoskiej coś dla siebie znajdą miłośnicy potraw mięsnych – m.in. szynki (prosciutto, pepperoni, salami czy szynkę parmeńską), pieczenie, gulasze czy przyrządzone po mistrzowsku mięso drobiowe. Zadowoleni będą też najwięksi fani ryb i owoców morza, czy dań na bazie ryżu. Mowa oczywiście o licznych apetycznych wariantach risotto – z warzywami, mięsem, grzybami… a nawet z mątwą. Kulinarne wizytówki Włoch to także lasagne, kluseczki gnocchi, ryżowe kulki arancini czy makaron tagliatelle z pesto. Czy jednak o czymś nie zapomnieliśmy? Najsłynniejsze dla kuchni włoskiej potrawy to przecież przyrządzane po mistrzowsku spaghetti oraz pizza!
Gdzie znajdziesz najlepsze przykłady włoskiej pizzy i makaronu?
Pizza we Włoszech – podobnie jak makaron – cieszy się ogromną popularnością i występuje w wielu lokalnych, choć o wpływie światowym, odmianach. Z Neapolu pochodzi pizza neapolitańska z mozzarellą, bazylią i pomidorami. Z serca kraju pizza rzymska, cieńsza od neapolitańskiej, bogatsza jednak pod względem dodatków takich jak szynka, oliwki oraz kapary. Będąc w Rzymie, będziesz miał okazję wypróbować ją na każdym kroku, w knajpach czy w piekarniach. Co ciekawe – bardzo często sprzedawana jest na kawałki. Inne warianty pizzy rzymskiej to m.in. pizza serowa quattro fromaggi czy capriciosa, czyli doskonale znane pozycje dostępne w pizzeriach we Włoszech i na całym świecie.
Równie ważne dla włoskiej tradycji kulinarnej są makarony z mąki durum serwowane z różnego rodzaju dodatkami. Bolonia ma swoje spaghetti bolognese, z sosem pomidorowym i mięsem mielonym, Neapol spaghetti puttanesca z kaparami, czosnkiem i oliwkami, z Rzymu (prawdopodobnie) wywodzi się natomiast carbonara. Odwiedzając dobre knajpy, możesz zamówić również spaghetti vongole z owocami morza. Tradycyjny włoski makaron we Włoszech, czy pizza we Włoszech, to temat rzeka.
Jakie regiony Włoch są znane z produkcji wyjątkowych win?
Z włoską kulturą kulinarną silnie związane są także tradycje winiarskie. Nic dziwnego. Włochy to drugi obok Francji największy światowy producent trunku z winogron! Włoskie wina powstają w aż 17 regionach obejmujących praktycznie cały Półwysep Apeniński. Najważniejsze regiony winiarskie Włoch to m.in. Piemont, Wenecja Euganejska, Toskania, Apulia, Emilia-Romana czy Sycylia. W Toskanii produkuje się kultowe czerwone wino Chianti bazujące na szczepie Sangiovese, w Piemoncie natomiast Barolo i Barbaresco, które swój niepowtarzalny aromat zawdzięczają lokalnej odmianie Nebbiolo. W Apulii w południowej części kraju znajdziesz natomiast mnóstwo czarujących swoim bukietem win pozyskiwanych ze szczepu Primitivo. Sycylia słynie wśród koneserów z Marsali, bo taką nazwę nosi wzmacniane białe wino bazujące na szczepach Grillo i Catarratto Bianco. Poszczególne regiony winiarskie Włoch oferują bogactwo zróżnicowanych doświadczeń, które w pełni odzwierciedla wielowymiarowość kraju!
Jaki jest sekret popularności Prosecco?
Winną wizytówką Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej jest natomiast Prosecco. To rześkie wino musujące z odmiany Glera skradło serca miłośników bąbelków na całym świecie, stanowiąc godną (i tańszą) alternatywę dla francuskiego Szampana. Prosecco smakuje doskonale nie tylko solo (zwłaszcza schłodzone, w letnie dni), ale też w koktajlach. Najpopularniejsze drinki z Prosecco to Aperol Spritz, Hugo Spritz, Bellini czy Sgroppino. Musisz je wypróbować!
Jakie włoskie likiery i trunki destylowane warto spróbować?
Jeśli zaspokoisz już swoją winiarską ciekawość, możesz wypróbować też inne specjały alkoholowe z tego kraju. Choćby trunek znany jako grappa, czyli destylat otrzymywany z wytłoków i pestek winogron wykorzystanych do produkcji wina. A także włoskie likiery. Jednym z najważniejszych reprezentantów tej kategorii jest Amaro, czyli włoski likier ziołowy spożywany jako digestif. Na uwagę zasługuje włoski likier pistacjowy np. marki Bottega czy Cynar - czyli likier włoski z karczocha. W naszej wyliczance musi pojawić się też włoski likier o smaku migdałowym Amaretto czy włoski likier cytrynowy Limoncello. Jeśli tylko będziesz miał ku temu okazję, wypróbuj też włoską whisky Puni Nova oraz wódkę premium Roberto Cavalli. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
Jakie wyjątkowe doświadczenia oferują włoskie festiwale i święta?
Dopełnieniem wyprawy do Włoch może okazać się udział w jednym z popularnych festiwali odbywających się w tym kraju. Jeśli jesteś melomanem, coś dla Ciebie to festiwale muzyczne we Włoszech organizowane. Jako fan metalu musisz zawitać na Agglutination Metal Festival odbywający się latem w prowincji Potenza. Każdy miłośnik opery i muzyki klasycznej powinien natomiast wpisać do swojego kalendarza Rossini Opera Festival organizowany w sierpniu w Pesaro. Ale festiwale we Włoszech to nie tylko imprezy muzyczne. To także święta wina! We wrześniu zarezerwuj kilka dni urlopu na Chianti Classico w toskańskim Chianti, w listopadzie koniecznie odwiedź Merano. Biorąc udział w tych wydarzeniach, będziesz mógł poznać duszę włoskiego winiarstwa!
Czy masz już w głowie plan wyprawy do ojczyzny Leonarda da Vinci, Tycjana i Bachusa? Doskonale. Już teraz przygotuj się do wyprawy, poznając najciekawsze włoskie alkohole z Winnicą Lidla!