Wycieczka do Irlandii – to musisz zobaczyć i spróbować na Zielonej Wyspie!
Mimo że to kraj stosunkowo niewielki – choć jak na wyspę całkiem spory – należy do najbarwniejszych zakątków Europy. Przyciąga pięknymi krajobrazami, burzliwą historią i kulturą, której echa można usłyszeć na całym świecie. Słynie z barwnego folkloru… a także doskonałej i kochanej na całym świecie whiskey. Jeśli planujesz wyjazd do Irlandii, albo jakimś cudem nadal wahasz się, czy warto wybrać ten kierunek turystyczny, jesteśmy tu, aby rozwiać Twoje wątpliwości!
Wycieczka do Irlandii – czy warto?
W skrócie – zdecydowanie tak! Zarówno zorganizowana przez biuro podróży, jak i indywidualna, czyli ściśle spersonalizowana wycieczka do Irlandii może okazać się przygodą życia. Uwielbiasz spokojną, nizinną scenerię, urozmaiconą gdzieniegdzie przez łagodne wzniesienia? Zieleń, która pozwala złapać oddech i poczuć się jak na planie Hobbita? A może budzi się w Tobie rycerz, gdy tylko widzisz świetnie zachowane zamki i fortyfikacje? Fascynują Cię tętniące życiem i spływające Guinnessem, piwem imbirowym i whisky puby? A może pochłaniasz niepodrabialną twórczość literacka Jamesa Joyce’a i chcesz poznać świat, o którym pisał z takim czarem? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś twierdząco, wycieczka do Irlandii to coś dla Ciebie. Potrzebujesz dalszych argumentów?
Czym zachwycają irlandzkie zabytki i dlaczego warto je odwiedzić?
Podobnie jak pobliska Szkocja – a także Walia i Anglia – Irlandia to kraj, który jest w stanie zaspokoić z nawiązką oczekiwania entuzjasty średniowiecznej architektury. A także tej nieco późniejszej. Zacznijmy jednak od zamków. Tego typu zabytki w Irlandii cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony miłośników fortyfikacji i pałaców z całego świata. W pierwszej kolejności wypada wspomnieć oczywiście o obiekcie znajdującym się w sercu tego pięknego kraju, czyli o Zamku Dublińskim. Twierdzę wzniesiono w latach 1204-1224, jednak jej dzisiejsza architektura to efekt XVII- i XVIII-wiecznych prac rekonstrukcyjnych przeprowadzanych po pożarze budynku. To perełka architektoniczna fascynująca swoim eklektycznych charakterem. 20 km na północ od stolicy znajduje się inna ciekawa warownia, Zamek Howth należący do rodziny Gaisford-St. Lawrence. W okolicach Dublina wznosi się też wczesnośredniowieczny Zamek Swords, zbudowany w XIII wieku dla pierwszego anglo-normańskiego biskupa Dublina. Warto wspomnieć, że to właśnie w nim kręcono Dynastię Tudorów! Fascynujących, zachowanych w różnym stanie zamków jest na Zielonej Wyspie o wiele więcej (choćby Zamek Bunratty, czy Zamek Cashel), to jednak niejedyne zabytki Irlandii, o których chcemy dziś napisać!
Odwiedzając Dublin, koniecznie musisz zagospodarować nieco czasu na zwiedzanie Katedry Św. Patryka, którą według legendy zbudowano w XII wieku w miejscu, w którym patron Zielonej Wyspy dokonał aktu chrystianizacji wyspy siedem wieków wcześniej. To nie tylko obiekt sakralny o licznych walorach architektonicznych, lecz również miejscu pochówku wielu cenionych osobistości, w tym pisarza Jonathana Swifta, któremu zawdzięczamy Podróże Guliwera. Jeśli chodzi o zabytki Irlandii, obowiązkowym punktem wycieczki po Dublinie (i okolicach) jest też kamienna Wieża Jamesa Joyce’a zbudowana przez Anglików w XIX wieku, w której swoje wiekopomne dzieło, Ulissesa, pisał wybitny modernista. Miłośnicy twórczości tego wielkiego pisarza mogą zresztą udać się w podróż uliczkami Dublina śladami Leopolda Blooma – zwłaszcza 16 czerwca, czyli w tzw. Bloomsday!
Jeśli jednak Twoja fascynacja historią sięga starożytności, a nawet prehistorii, zabytki Irlandii, które mogą zaspokoić Twoją ciekawość, to zespoły megalitów. Choćby kamienny krąg Drombeg, datowany na V wiek. Musisz zobaczyć też megalityczny grobowiec Poulnabrone z IV tysiąclecia przed Chrystusem.
Jakie krajobrazy Irlandii są absolutnym must-see dla każdego turysty?
Jeśli do rezerwowania lotu i pakowania plecaka nie przekonały Cię pomniki historii Zielonej Wyspy, bardzo możliwe, że zrobi to jej przyroda. I to zarówno nieożywiona – jak klify i wzniesienia, zapewniające malownicze krajobrazy Irlandii – jak i ta jak najbardziej ożywiona, reprezentowana przez faunę i florę. Krajobrazy Irlandii to w dużej mierze krajobrazy nizinne, płaska jest bowiem cała centralna część kraju. Na torfowych glebach, podobnie jak w Szkocji, doskonale zadomowiły się wrzosy. Jeśli od bezkresnych równin wolisz jednak nieco bardziej urozmaiconą rzeźbę terenu, krajobrazy Irlandii, które musisz poznać, to Góry Wicklow, w których kręcono kultowe dzieło Braveheart. A także Dolinę Glencree, wodospad Powerscorut czy jezioro Guinness. Poszukiwacze wrażeń z pewnością odnajdą je podczas podziwiania widoków z klifów Mohreu na zachodnim wybrzeżu kraju. Naturalną wizytówką Północnej Irlandii jest natomiast Grobla Olbrzyma, czyli skupisko tysięcy bazaltowych kolumn wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dlaczego irlandzkie puby są kluczowym punktem każdej wycieczki?
Z zielonych czy szmaragdowych pól wróćmy jednak do miast. Zarówno odwiedzając Dublin, jak i inne z większych ośrodków kraju, np. Galway czy Limerick, koniecznie musisz odwiedzić chociażby jeden irlandzki pub. Zazwyczaj oferują one bardzo szeroki wybór piw, zarówno jasnych, jak i ciemnych, w tym piw kraftowych. Punkt obowiązkowy to oczywiście legendarny Guinness. Warte wypróbowania są także inne stouty oraz lagery. A także ale i piwa imbirowe. Irlandzkie puby to często również miejsca, w których czeka na Ciebie wyśmienita whisky irlandzka. Być może nawet otwarty na innowacje barman uraczy Cię pysznym koktajlem na bazie tego specjału!
Czym jest unikalna irlandzka muzyka i gdzie jej doświadczyć?
Irlandzka muzyka ludowa to folk, który przeniknął do mainstreamu – choćby za sprawą wykonawczyń i wykonawców takich jak The Dubliners, The Pogues czy Sinéad O’Connor. W rzeczywistości utwory muzyki celtyckiej to po prostu kompozycje inspirowane irlandzkim folkiem. Charakterystyczne dla irlandzkiej muzyki folkowej są instrumenty takie jak dudy, harfa, harmonijki, skrzypce, buzuki czy akordeon. Muzyka ta brzmi najlepiej oczywiście w towarzystwie wykwintnej irlandzkiej whiskey! Warto wiedzieć, że poznać tradycyjną irlandzką muzykę można również w naszym kraju. Choćby udając się na coroczny wakacyjny Festiwal Muzyki Celtyckiej Zamek w Będzinie!
Jakie irlandzkie potrawy są nie tylko pyszne, ale też opowiadają historię?
Tradycyjne irlandzkie potrawy to w dużej mierze dania mięsne lub rybne. Wyróżniają je dodatki – klasyczną rybę z frytkami Irlandczycy zestawiają np. z puree groszkowym a frytki doprawiają octem. Kuchnię irlandzką wyróżniają sycące śniadania, obfitujące w bekon, jajka czy kiełbaski. Od stuleci popularne są również ziemniaki przygotowywane na wiele różnych sposobów. Dotarły one na Zieloną Wyspę w XVI wieku i szybko stały się podstawą wyżywienia tysięcy Irlandczyków. Kiedy w XIX wieku uprawy dotknęła zaraza, w kraju zapanował Wielki Głód. Ziemniaki to zatem warzywa szczególnie związane historią narodu irlandzkiego.
Irlandzka whiskey – dobro narodowe, które trzeba spróbować!
Zdecydowanie lepiej znana na całym świecie od kuchni irlandzkiej jest irlandzka whisky. A w zasadzie irlandzka whiskey, gdyż w odniesieniu do destylatów z tego kraju stosuje się zapis z „e”. Irlandia to trzeci po Szkocji i USA największy światowy eksporter tego rodzaju alkoholu. Irlandzka whiskey uchodzi za trunek znacznie łagodniejszy i bardziej przystępny od trunków z pobliskiej Szkocji, na co wpływ ma popularna wśród producentów z tego kraju procedura trzykrotnej destylacji whisky. Mimo tego zapewnia wszystkim poszukiwaczom mnóstwo trunków o atrakcyjnym, złożonym smaku i aromacie (wiele z nich znajdziesz m.in. w kategoriach Whisky - Dym i owoce czy Whisky - Owoce, wanilia i toffi). Coś dla siebie znajdziesz zarówno wtedy, gdy celujesz w ekskluzywny single malt, jak i wtedy, gdy naszła Cię ochota na niezawodną whisky blended.
Jakie miejsca związane z produkcją whiskey musisz obejrzeć?
Z pewnością destylarnie najważniejszych producentów z Zielonej Wyspy. Choć produkcja whisky w XIX wieku w tym kraju odbywała się w około 100 zakładach, kryzysy wieku XX ograniczyły liczbę wytwórni do zaledwie kilku zakładów. Najważniejsze obecnie marki irlandzkiej whiskey to Bushmills, Jameson (najpopularniejsza irlandzka na świecie), Tullamore DEW czy Midleton. Będąc w Irlandii Północnej, koniecznie musisz zajrzeć do zakładu Bushmills otwartego dla zwiedzających. Z kolei odwiedzając Dublin – Old Jameson Distillery. Jeśli natomiast zawitasz do Cork, nie możesz odpuścić sobie okazji do zajrzenia do starego budynku Old Midleton Distillery. Podczas gdy produkcja whisky przeniosła się do nowego obiektu, stary został zaadaptowany na muzeum dla złaknionych wiedzy turystów! Poznając uroki stolicy, koniecznie kup także bilet do Muzeum Irlandzkiej Whiskey na Grafton Street. To niezależna od irlandzkich marek whiskey instytucja, która pozwoli Ci zapoznać się z tradycją destylacji w tym kraju!
Alkohol z Irlandii – nie tylko whiskey!
O ile najszerzej rozpoznawalny i najwyżej ceniony przez koneserów alkohol z Irlandii to oczywiście whiskey, jako prawdziwy znawca możesz chcieć zapoznać się też z innymi oryginalnymi trunkami z tego kraju. O piwie z Irlandii i jego znaczeniu kulturowym już pisaliśmy. Może jednak zaciekawić Cię fakt, że na Zielonej Wyspie powstaje też świetny cydr, Bulmers Original Irish Cider, poza Irlandią sprzedawany jako Magners. A także słynny likier na bazie whiskey z Bushmills, wanilii i kakao, dostępny w zróżnicowanych wariantach smakowych znajdujących szerokie zastosowanie za barem. W Irlandii powstaje w końcu świetna jałowcówka – Drumshanbo Gunpowder Irish Gin.
Jeśli jeszcze przed wyjazdem do Irlandii chcesz zapoznać się z wyśmienitą whiskey z tego kraju, wszystko, co może Cię zainteresować, znajdziesz w katalogu Winnicy Lidla. Zarezerwuj wybrane trunki i odbierz je w swoim ulubionym Lidlu już za parę dni!