Wakacje w Japonii – miejsca, które musisz odwiedzić, rzeczy, których musisz spróbować
Gdybyśmy poprosili Cię o wymienienie kilku skojarzeń związanych z Japonią – jakie by one były? Kurosawa? Murakami? Judo i karate? A może raczej sushi i sake? Na pewno trudno Ci zakończyć tę wyliczankę. Udowadnia to jedno – Japonia w niezwykłym stopniu oddziałuje na wyobraźnię. Jeśli poszukujesz nowego celu wakacji, odległego kraju, który będzie w stanie oczarować Cię zarówno fascynującą historią i kulturą, jak i niesamowitymi krajobrazami, po prostu musisz zaplanować wyprawę do Kraju Kwitnącej Wiśni. Zapraszamy w podróż z wyśmienitymi alkoholami w tle!
Dlaczego Japonia jest wyjątkowym miejscem na wakacje?
Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że naprawdę nie wiadomo, od czego zacząć. Pewna kwestia jednak nie podlega wątpliwości – wakacje w Japonii mogą obfitować w tak wiele atrakcji, że problemem okaże się nie tyle znalezienie interesujących punktów na mapie czy doświadczeń kulturowych, ile selekcja atrakcji, które zapragniesz i zdążysz obejrzeć (lub przeżyć). Wczasy w Japonii należy pieczołowicie zaplanować, aby jak najwięcej wiedzy (i radości) wynieść z tej wyprawy. Japonia to kraj pod wieloma względami wyjątkowy – tradycje kraju, wieki politycznej izolacji i niespokojna historia sprawiają, że kultura japońska oferuje odwiedzającym wiele niepowtarzalnych doświadczeń. To kraj unikalny, a jednocześnie w bardzo silny sposób rezonujący w popkulturze, designie czy światowej sztuce.
Jakie miasta w Japonii warto odwiedzić?
Jeśli chodzi o miasta Japonii warte zwiedzenia, na pierwszym miejscu należy oczywiście wymienić Tokio. Znajdujące się na wschodzie wyspy Honsiu miasto ma ponad 9 mln mieszkańców, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę cały zespół metropolitalny (największy na świecie!), liczba ta przewyższa 38 mln. Pod względem ludności dorównuje zatem całej Polsce! Nie zaskoczymy Cię zatem, jeśli powiemy, że zwiedzenie stolicy to prawdziwe wyzwanie. Jakie inne duże miasta Japonii zasługują na szczególne zainteresowanie? Odwiedzając Honsiu, na pewno warto zahaczyć o Kioto, Narę oraz Osakę. Jeśli natomiast nogi poniosą Cię na drugą największą japońską wyspę, czyli Hokkaido, koniecznie zawitaj do stolicy regionu administracyjnego, Sapporo. Na Sikoku czeka na Ciebie historyczna Matsuyama. Jeśli natomiast chodzi o miasta Japonii znajdujące się na Kiusiu, najważniejszym ośrodkiem wyspy jest Fukuoka. Wiele uroku ma też niewielka Arita!
Czym jest japońska kultura?
Japońska kultura jest zagadnieniem bardzo złożonym i nie łudzimy się, że będziemy w stanie opisać ją w kilku zdaniach. To kultura, która kształtowała się przez tysiąclecia, przez długi czas w izolacji od Zachodu, co wpływa na jej fascynujący charakter. Nie można również zapominać o tym, że w kulturze japońskiej bardzo wyraźne są wpływy całego Wschodu, zwłaszcza Chin. Dostrzegalne są one zarówno w sztuce, jak i w architekturze czy literaturze. Kultura japońska zbudowana jest również w dużej mierze na najważniejszych nurtach filozoficznych i religijnych Azji – na taoizmie, konfucjanizmie czy buddyzmie. W drugiej połowie XIX wieku, w epoce Meiji, kultura japońska otworzyła się też na zdobycze Ameryki i Europy, czemu zawdzięcza dzisiejszy synkretyczny charakter.
Jakie są najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Japonii?
Wymieniając atrakcje turystyczne w Japonii, znowu musimy ograniczyć się do telegraficznego skrótu. W samym Tokio na turystów czekają Pałac Cesarski, Tokyo Skytree (najwyższa wieża na świecie), Świątynia Senso-ji oraz całe magnetyzujące dzielnice – Shibuya czy Shinjuku. Do wizytówek Kioto należą Złota Świątynia Kinkaku-ji (w której znajdują się relikwie Buddy) oraz Srebrna Świątynia Ginkaku-ji. Do Osaki turystów przyciąga m.in. Zamek Osaka oraz stworzone dla wszystkich fanów popkultury miasteczko Universal Studios Japan. Osoby zainteresowane bolesną historią kraju mogą chcieć odwiedzić Hiroszimę czy Nagasaki. To zaledwie kilka z fascynujących atrakcji turystycznych Japonii i poruszających miejsc pamięci, które każdego roku przyciągają do tego kraju miliony turystów.
Gdzie znaleźć najlepsze widoki i krajobrazy?
Japonia obfituje w zapierające dech w piersiach krajobrazy. Około 90% kraju zajmują wyżyny, wzniesienia czy góry. Zapaleni wędrowcy mogą udać się na trekking na Górę Fudżi, czy też podziwiać lodowe formacje i gorące źródła Hokkaido. Podróżni tęskniący za tropikalną roślinnością powinni natomiast odwiedzić Okinawę. Krajobrazy Japonii, które ma do zaoferowania ta wyspa, to m.in. tropikalne lasy, piaszczyste plaże, klify i malownicze zatoki. Okinawa to japońskie Hawaje!
Jakie lokalne potrawy są must-have podczas wizyty?
Zanim scharakteryzujemy oryginalny mocny alkohol z Kraju Kwitnącej Wiśni, opiszmy najpopularniejsze jedzenie w Japonii oraz tradycyjne potrawy japońskie. O mieszkańcach Kraju Kwitnącej Wiśni mówi się, że jedzą zdrowo – niezwykle istotne miejsce w ich diecie zajmują warzywa, ryby, owoce morza oraz ryż. A także soja i powstające z niej tofu czy pasta miso. Co zaskakuje wielu Europejczyków – ważnym elementem kuchni japońskiej są też wodorosty. Jeśli chcielibyśmy wymienić tradycyjne potrawy japońskie, koniecznie powinniśmy wspomnieć o sushi, czyli daniach z gotowanego ryżu z dodatkiem surowej ryby lub skorupiaków, czy też o sashimi, czyli oryginalnie przyrządzonych kawałkach surowej ryby. Inne charakterystyczne dania kuchni japońskiej to m.in. tempura (ciasto z owocami morza czy mięsem oraz warzywami) oraz kulki ryżowe onigiri. Jeśli chodzi o tradycyjne potrawy japońskie, koniecznie trzeba wymienić tu również różnego typu zupy – miso, ramen i manda-guk, którym bardzo często towarzyszą pierożki gyoza, nadziewane farszem mięsno-warzywnym. Wszystkie wymienione japońskie potrawy zasługują na wypróbowanie przez odwiedzających ten kraj!
Co musisz wiedzieć o japońskich napojach alkoholowych?
Bardzo ważnym elementem krajowej kultury są japońskie alkohole. Najlepiej znane europejskim odbiorcom jest sake. W języku japońskim sake to po prostu alkohol. Europejczycy w ten sposób określają jednak charakterystyczny napitek powstający drogą fermentacji ryżu. Im wyższy stopień polerowania ryżu, czyli oczyszczenia go z warstwy zewnętrznej, tym wyższa wartość sake. Ginjō to sake powstająca z ryżu spolerowanego o 40%, daiginjō – z ziaren, których zewnętrzna część została zmniejszona o 50%. Najwyższej jakości japoński alkohol sake to junmai – w jego przypadku w grę wchodzi nawet spolerowanie ziarna o 70%!
Kolejny kultowy japoński alkohol to awamori, czyli destylat ryżu z gatunku indica. Do produkcji awamori wykorzystywana jest pleśń Aspergillus awamori, pomagająca przekształcić skrobię zawartą w ryżu w cukry, które następnie poddawane są fermentacji. Awamori to specjał Okinawy, który przechodzi destylację alembikową, a następnie dojrzewa przez minimum 3 lata w glinianych dzbanach (kusu) lub zostaje zabutelkowany niezwłocznie po zakończeniu tego procesu (ippanshu). Awamori to japoński alkohol podawany na gorąco z zagotowaną wodą lub w formie tradycyjnych koktajli.
Następną perłą dla degustatorów, gdy chodzi o japońskie alkohole, jest shochu. Trunek ten powstaje na skutek destylacji przefermentowanego ryżu, różnego rodzaju zbóż czy ziemniaków. Osiąga moc 45% czystego alkoholu. Najpopularniejsza odmiana shochu powstaje z ryżu. To znowu japoński alkohol, który może być podawany na ciepło, z gorącą wodą. Częściej jednak serwowany jest w kieliszkach ochoko do posiłku lub w drinkach.
Jak odkryć świat japońskiej whisky?
Osobnym fascynującym zagadnieniem są japońskie whisky. Choć nie każdy zdaje sobie sprawę z tego znaczącego faktu, whisky japońskie, a także te z pobliskiego Tajwanu, od wielu lat uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Jak wkroczyć do świata tych doskonałych alkoholi? Oczywiście degustując propozycje od czołowych producentów. Japońska whiskey (a raczej whisky, gdyż mowa o tradycji o korzeniach szkockich, nie irlandzkich) powstaje od 1924 roku. Pionierskie japońskie marki to Yamazaki oraz Nikka. Pierwsza z nich znana jest obecnie jako Suntory (tak, to słynna whisky z Między słowami). Whisky japońskie, które musisz mieć na uwadze, to m.in. marki takie jak Mars, która proponuje mnóstwo nowoczesnych whisky dojrzewających w szerokiej gamie jakościowych beczek, Togouchi (dojrzewająca w podziemnym tunelu kolejowym), Matsui (te whisky japońskie leżakują w beczkach wiśniowych, co czyni je ewenementem na skalę światową) oraz Kujiro (japońskie whisky z Okinawy, których charakter współgra z subtropikalnym klimatem wyspy). Wśród whisky z Japonii dominują uniwersalne blendy, choć znajdziesz wśród nich także dostojne single malty czy whisky single grain. Przedstawiciele najważniejszych rodzin japońskich whisky goszczą w Winnicy Lidla. Możesz zatem odpowiednio przygotować się do nadchodzącej wyprawy!
Jak wygląda nocne życie i rozrywka w Japonii?
Wkroczenie w świat nocnej rozrywki to jedno z barwniejszych doświadczeń kulturowych, jakie może zaoferować Japonia turystom spragnionym emocji. Japonia nocą – a w szczególności Tokio nocą, hipnotyzuje i oszałamia tysiącami świateł, neonów i dźwięków zlewających się na muzykę miasta. Wychodząc po zmroku na ulicę każdego z większych miast Japonii, można rozpocząć wielogodzinną odyseję, w której rolę portów odgrywają kluby grające różne gatunki muzyki popularnej (od J-popu i J-rocka po hip-hop czy muzykę elektroniczną), bary specjalizujące się w drinkach z oryginalnych japońskich alkoholi oraz izakayta, czyli knajpy serwujące lokalne przysmaki. Zapoznać się z panoramą Tokio nocą pozwalają restauracje na wyższych piętrach wieżowców oraz tarasy widokowe (choćby na Tokyo Tower czy Tokyo Skytree). Co zatem można robić w Japonii nocą? Wędrować do świtu ulicami miast, tańczyć, śpiewać karaoke czy poszerzać swoje horyzonty degustatorskie!
Na pewno nie musimy już przekonywać Cię do zaplanowania wycieczki do Japonii. Pamiętaj, że poznawać kulturę tego fascynującego kraju możesz już teraz, rezerwując najciekawsze japońskie trunki z Winnicy Lidla!