Australia – wycieczka na koniec świata
Kangury, Uluru, Wielka Rafa Koralowa i Opera w Sydney to tylko niektóre z symboli Australii, które rozpalają wyobraźnię podróżników marzących o przygodzie. Mimo to – zwłaszcza ze względu na swoje oddalenie od reszty świata – Australia nie należy do najczęstszych kierunków wakacyjnych. Czy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym fascynującym kraju-kontynencie? A może jesteś już na etapie planowania wyprawy? W takim razie zachęcamy do czytania!
Australia: Kontynent pełen cudów
Australia to jednocześnie jeden z największych krajów na świecie (szósty pod względem powierzchni), jak i najmniejszy kontynent na naszej planecie. Australia to także jedyny na świecie kraj, który zajmuje obsza całego kontynentu. Choć najbardziej reprezentacyjne miasto Australii to Sydney, stolicą jest Canberra. Mimo że wycieczki do Australii nie pozwolą nacieszyć się średniowiecznym czy nieco późniejszym budownictwem (kontynent odkrył dla Europejczyków Willem Janszoon w 1606 roku, ale poznano go lepiej dopiero w wieku XIX), mają do zaoferowania coś jeszcze wspanialszego. Wycieczki do Australii pozwalają zbliżyć się do prawdziwych cudów natury. Chociaż, trzeba podkreślić, coś dla siebie znajdzie też entuzjasta nowoczesnej architektury. Oraz każdy, kto chce poznać wyjątkowe smaki kraju poprzez australijskie wino!
Planowanie podróży do Australii: Praktyczne porady
Podróż do Australii to nie lada wyprawa – z Warszawy do Sydney jest przecież aż 15 tys. km! Lot, z przesiadkami, zajmuje zazwyczaj od 22 do 30 godzin. Ile kosztuje podróż do Australii? Bilet w jedną stronę na podróż do Australii to wydatek rzędu 7 tysięcy złotych. Polacy decydujący się na podróż do Australii muszą ponadto wykupić wizę turystyczną, która umożliwia 3-miesięczny pobyt w tym kraju. Planując podróż do Australii, powinieneś także nabyć dobre ubezpieczenie na wyjazd.
Na kiedy zaplanować wyjazd do Australii? Kontynent leży na południowej półkuli, a więc lato przypada tam na nasze miesiące zimowe. Mimo to zwróć uwagę na fakt, że Australia leży w klimacie podzwrotnikowym, co oznacza, że ogółem jest tam znacznie cieplej niż w naszej części Europy! Jedno jest pewne – morze najcieplejsze jest w marcu. O czym jeszcze musisz pamiętać w kontekście podróży do Australii? O szczepieniach – koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem o na ten temat. W północnych regionach kraju istnieje bowiem pewne ryzyko zarażenia dengą lub wirusem Zika.
Wielka Rafa Koralowa: Podwodny raj na Ziemi
Opis atrakcji Australii zaczniemy od Wielkiej Rafy Koralowej. Liczy ona ponad 2300 kilometrów długości. Gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa? Na Morzu Koralowym u północno-wschodnich wybrzeży kraju. Wielka Rafa Koralowa obejmuje ponad 3000 pojedynczych raf i 1000 wysp. Wycieczka na Wielką Rafę Koralową pozwoli Ci zapoznać się z ponad 600 gatunkami koralowców, ponad półtora tysiąca gatunkami ryb i kilkoma tysiącami gatunków mięczaków. A przynajmniej z częścią z nich! To oczywiście nie wszystkie wspaniałości fauny Wielkiej Rafy Koralowej – są jeszcze żółwie, delfiny i wieloryby, a nawet rekiny. Wycieczkę na Wielką Rafę Koralową najlepiej rozpocząć w mieście Carins w Queensland – nazywanym Bramą Wielkiej Rafy Koralowej. Jeśli do niego dotrzesz, tylko godzina rejsu będzie dzielić Cię od prawdziwego naturalnego raju.
Uluru: Duchowe serce Australii
Po nasyceniu zmysłów cudownościami Wielkiej Rafy Koralowej może najść Cię ochota na zapoznanie się interiorem kontynentu. Jeśli tak – na pewno musisz zobaczyć na własne oczy Uluru. Ta charakterystyczna formacja skalna znajduje się w centralnej części kraju, na Terytorium Północnym. Góra Uluru ma ponad 300 m wysokości i aż 8 km obwodu. Zbudowana jest z bogatych w minerały piaskowców, które sprawiają, że w zależności od oświetlenia skała Uluru mieni się różnymi barwami.
Pierwsze zapiski kolonizatorów kontynentu, w których przewija się Uluru, pochodzą z drugiej połowy XIX. Od stuleci znana była jednak Aborygenom. Uluru to święta skała pierwszych mieszkańców Australii, która prawnie od 1985 roku należy właśnie do nich. Choć trzeba podkreślić, że plemię Anangu oddało górę Uluru w dzierżawę władzom Australii. W formie ciekawostki o Uluru należy powiedzieć, że od 2019 roku wspinanie się na Uluru jest zabronione. Decyduje o tym nie tylko potrzeba ochrony skały, lecz także liczba wypadków śmiertelnych wśród niedoświadczonych turystów decydujących się na wspinaczkę. Może też zainteresować Cię legenda Uluru – Aborygeni wierzą, że to właśnie od Uluru rozpoczął się akt stworzenia świata!
Sydney Opera House: Ikona architektury
Jak już wspomnieliśmy, Australia pozwala nacieszyć oczy nie tylko majestatyczną przyrodą, ale też niezwykłymi osiągnięciami współczesnej architektury. Z pewnością należy do nich Sydney Opera House, czyli Opera w Sydney. Gmach zbudowano w latach 1959-1973 na Bennelong Point w Sydney ze stali, betonu i szkła. Sydney Opera to projekt, pod którym podpisali się Jørn Utzon i Ove Arup. Gmach wpisuje się w nurt architektonicznego ekspresjonizmu. Sydney Opera umieszczona w 2007 roku na liście UNESCO, wymieniana bywa powszechnie jako jeden z cudów współczesnego świata. Oczywiście Opera Sydney – jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na świecie – to niejedyna atrakcja Sydney. Odwiedzając największe miasto Australii, warto też zobaczyć na własne oczy stalowy most Sydney Harbour Bridge, Sydney Tower (wieżę, z której można podziwiać miasto i okolicę), Darling Harbour (okolice portowe pełne urokliwych kawiarenek) czy Góry Błękitne.
Festiwal Sztuki Wizualnej Vivid Sydney: Święto światła, muzyki i idei
Pozostając jeszcze w Sydney – jeśli tylko będziesz mieć ku temu okazję, koniecznie odwiedź to miasto podczas festiwalu VIVID Sydney. To coroczne święto iluminacji i dźwięków odbywa się w podczas trzech tygodni na przełomie maja i czerwca. Do najważniejszych atrakcji VIVID Sydney należą m.in. spektakularne podświetlenia Opery i innych najważniejszych punktów miejskiego krajobrazu, koncerty światowej sławy (i nie tylko!) muzyków oraz liczne panele dyskusyjne i warsztaty zachęcające do wymiany idei oraz doświadczeń.
Australijskie Shiraz: Podróż przez winnice
Nie będziemy ukrywać tego, że jedną z przyczyn, przez które to właśnie Australia gości w poradniku podróżniczym Winnicy Lidla, jest fakt, że kraj ten jest potęgą winiarską – piątym światowym producentem trunku z winogron. Dominuje wino czerwone wytrawne z odmian takich jak Shiraz, Cabernet Sauvignon i Merlot. Mistrzowie winiarscy z Australii mają do zaoferowania całemu światu także genialne wino białe. Najistotniejsze odmiany jasne to Chardonnay, Sauvignon Blanc czy Sémillon. W szczególności polecamy białe wytrawne wina z serii 19 Crimes – np. Sauvignon Blanc, 19 Crimes.
Nie podlega jednak dyskusji, że w pierwszej kolejności powinieneś skupić się na winach Shiraz z Australii – takich jak idealne do czerwonego mięsa, ale też warzyw z grilla, Shiraz “Bull Trader”, Reschke. Inne wyśmienite wino Shiraz z Australii, które poleca się smakoszom, to np. Australien Premium Shiraz Limestone Coast – wybitnie rozgrzewające i przyjemnie cierpkie, pachnące czerwonymi owocami i dębiną, wyśmienite do profesjonalnej degustacji twardych serów czy wędlin. Koniecznie daj szansę też doskonałym kupażom, takim jak Cabernet Sauvignon-Shiraz z Australii, jak np. Shiraz-Cabernet, Rawson’s Retreat | 0,75 L | 14%. Może oczarować Cię też Shiraz z Australii w zestawieniu z Grenache!
Tasmanian Whisky: poznaj najlesze whisky z Australii
Czy Australia kojarzy Ci się z whisky? Tak czy inaczej faktem jest, że w kraju tym funkcjonuje aż 50 destylarni. Najwięcej zakładów produkujących whisky znajduje się w Tasmanii. Najsłynniejsza australijska destylarnia z tego regionu kraju to natomiast Hellyers Road funkcjonująca od 1999 roku. Gdy już poznasz australijskie wino czerwone i białe wino, wyśmienita whisky z Tasmanii i innych części kraju wydaje się naturalnym wyborem konesera!
Bush Tucker: Smaki dzikiej Australii
Jeśli odwiedzisz Australię, na pewno będziesz chciał skosztować lokalnych smaków. Na początek dobrze zacząć od bush tucker, czyli pochodzącej wprost z natury żywności, po którą sięgali już Aborygeni. Bush tucker to szerokie pojęcie dotyczące jadalnych roślin, owoców i orzechów pozyskiwanych z australijskiego buszu. A jeśli już chodzi o tradycyjne australijskie dania, koniecznie musisz wypróbować ciastka kokosowe Anzac biscuits oraz biszkoptowe ciastka Lamington. Ponadto, gdy interesują Cię australijskie dania, musisz wiedzieć, że Australijczycy kochają grille – także te, w których główną rolę odgrywają owoce morza!
Australia – choć na drugim końcu świata – magnetyzuje z niesamowitą siłą poszukiwaczy wrażeń z całego świata. Jeśli i Ty czujesz tę magię, możesz podsycić ją wyselekcjonowanymi winami z ojczyzny Mela Gibsona i Nicole Kidman. Czekają na Ciebie w naszym katalogu. Trunki, nie gwiazdy kina, ale i tak warto!