Argentyna – wakacje, które zapamiętasz do końca życia
Argentyna to na pewno jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzą nam do głowy, gdy mowa o wyjeździe do Ameryki Południowej. To kraj tanga, pysznego czerwonego wina i kulinarnych specjałów. Kraj Messiego i Maradony, fascynujący boskim Buenos Aires, o którym śpiewała Kora (i w którym żył i tworzył Gombrowicz), malowniczą Patagonią i niebotycznymi szczytami Andów. Czy i Ty pragniesz odwiedzić ten jakże odległy, ale niezaprzeczalnie warty poznania kraj? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zaplanować wycieczkę!
Jak zaplanować niezapomniany wyjazd do Argentyny?
Marzy Ci się wycieczka do Argentyny? Od czego zacząć planować wyjazd? Najlepiej od określenia pory wypadu. Pamiętaj, że ten urzekający kraj leży na półkuli południowej. Dlatego właśnie, jeśli planujesz wyjazd do letniej Argentyny, powinieneś postąpić przewrotnie – wyruszyć w podróż w grudniu, styczniu czy lutym. Wyprawiając się w tym czasie, będziesz miał z pewnością mniej problemów z tym, co spakować na wyjazd do Argentyny – odpada problem kurtek i czapek. Chociaż te przydadzą się bez względu na porę roku, gdy wymarzy Ci się górska wycieczka, albo zapragniesz udać się na dalekie południe!
Pamiętaj, że Argentyna to kraj duży, obfitujący w atrakcje. Jeśli nie wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę, musisz starannie zaplanować każdy punkt wyprawy. W naszym poradniku skupiliśmy się na kilku spośród niezliczonych atrakcji ojczyzny Yerba Mate i Borgesa – m.in. Buenos Aires, Iguazú, Mendozie, Patagonii, winu Malbec… czy słodkościach dulce de leche.
Zanim przejdziemy do omawiania kolejnych atrakcji, odpowiedzmy sobie na jedno bardzo ważne pytanie. Ile kosztuje wyjazd do Argentyny? Zorganizowana przez jedno z popularnych biur podróży wycieczka to wydatek rzędu kilkunastu, dwudziestu tysięcy złotych. Taniej wyjdzie oczywiście wycieczka zaplanowana samodzielnie – podejście to wymaga jednak odrobiny samozaparcia i talentu organizatorskiego.
Tango w Buenos Aires: Zanurz się w rytmie miasta
Czy można, odwiedzając Argentynę, nie zawitać do Buenos Aires? Prawdopodobnie można. Ale czy ma to sens? Naszym zdaniem wycieczka do Buenos Aires stanowi nieodłączny punkt każdej argentyńskiej wyprawy z prawdziwego zdarzenia. To jedno z największych miast Ameryki Południowej, liczące ponad 3 miliony mieszkańców, pozwala zgłębić kulturę argentyńską zarówno poprzez odkrywanie zabytków, jak i poznawanie tzw. niematerialnego dziedzictwa kulturowego – tradycji (w tym kulinarnej), muzyki, tańca (tanga, którego historia sięga XVIII wieku!) i literatury. Olbrzymią atrakcją Buenos Aires jest w końcu możliwość poznania Argentyńczyków i argentyńskiej gościnności!
Co warto zobaczyć w Buenos Aires? Z pewnością niezwykle barwną (dosłownie!) dzielnicę La Boca, Palermo Soho, czyli artystyczna część miasta; Tigre, a więc miasto znajdujące się na przedmieściach Buenos Aires na wyspach na rzece Paraná, oraz oczywiście Plac Majowy, czyli Plaza de Mayo. Znajdujący się w samym centrum miasta plac to miejsce, w którym kształtuje się życie polityczne kraju. Oczywiście zajdziesz tam liczne zabytki Buenos Aires – m.in. majestatyczną Katedrę Metropolitalną, obelisk Pirámide de Mayo upamiętniający wybuch rewolucji z 1810 roku czy Casa Rosada, gmach, w którym rezyduje prezydent kraju. Przebywając w stolicy, możesz również udać się na plażę Buenos Aires i wykąpać się w Atlantyku! Do najpiękniejszych plaży w regionie Buenos Aires należą m.in. Playa de Pinamar, Playa Varese czy Punta Mogotes.
Patagonia: Przygoda na krańcu świata
Gdy zwiedzisz już fascynującą stolicę i zatańczysz tango (a może też wybawisz się na najdłuższym na świecie karnawale?), możesz zwrócić się ku naturalnemu pięknu Ameryki Południowej. W takim razie kierunek może być jeden – Patagonia. Gdzie leży Patagonia? To kraina, którą dzielą między sobą Argentyna i Chile. Rozciąga się między Rio Negro na północy i Ziemią Ognistą na południu, na całej szerokości kontynentu. Czym zachwyca Patagonia? Górami sięgającymi chmur (Andami), magnetyzującymi formami krasowymi, urokliwymi jeziorami i krystalicznie czystymi strumieniami. Jeśli więc interesuje Cię trekking lub hiking – Patagonia to raj dla Ciebie! Jakie atrakcje czekają tam na wędrowców? M.in. olśniewający błękitny lodowiec Perito Moreno, Rezerwat Punta Tombo zamieszkiwany przez tysiące pingwinów magellańskich, Ziemia Ognista i jedno z najdalej wysuniętych na południe miast, Ushuaia, czy też El Chalten, a więc centrum patagońskiego trekkingu.
Iguazú: Spektakularne wodospady i tropikalna dzikość
Atrakcją, którą pokochają wszyscy miłośnicy natury, a ponadto ci, którym śni się subtropikalna przygoda, jest Iguazu. Cóż to takiego? Wodospady Iguazu to liczący ponad 270 strug system wodospadów znajdujących się na pograniczu argentyńsko-brazylijskim. Łączna szerokość wodospadów Iguazu wynosi około 2 km. Zarówno po stronie argentyńskiej, jak i brazylijskiej Iguacu otaczają parki narodowe stanowiące rezerwaty dziewiczej przyrody. W tropikalnej zielni żyją papugi, tukany, małpy i jaguary!
Mendoza: Serce argentyńskiego wina
Każdy miłośnik argentyńskiego wina bardzo dobrze zna, przynajmniej z nazwy, region Mendoza. Miasto Mendoza, a także kraina je otaczająca, znajduje się u wschodniego podnóża Andów. Umiarkowany kontynentalny klimat w porównaniu z odpowiednimi warunkami geologicznymi (gleby aluwialne) stwarza idealne warunki do uprawy czerwonych winorośli. To właśnie region Mendoza odpowiada za produkcję ⅔ alkoholu znanego jako wina argentyńskie. Najważniejsze wina Mendozy powstają ze szczepów takich jak Malbec, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Chardonnay i Torrontes, z którego powstaje aromatyczne i odświeżające białe wytrawne wino.
Miasto Mendoza, z którego okolic pochodzi wyborne argentyńskie wino, założone zostało przez Hiszpanów już w XVI wieku. W drugiej połowie XIX wieku musiało zostać jednak odbudowane po trzęsieniu ziemi. Aktualnie do atrakcji Mendozy należy olbrzymi park miejski Parque General San Martin, place Plaza San Martin, Plaza España i Plaza de Independencia. Każdy enolog obowiązkowo musi też odwiedzić znajdujące się w pobliżu Mendozy winnice!
Argentyński Malbec: Król lokalnych win
Jak już wspominaliśmy, do najważniejszych argentyńskich odmian winnych z regionu Mendoza należy Malbec. Na dobrą sprawę powinniśmy traktować go raczej jako króla argentyńskiego winiarstwa! Ta wywodząca się z Francji odmiana pozwala winiarzom produkować wino o intensywnej, rubinowej barwie, charakterystycznej gęstości i silnych właściwościach ściągających. Z tego właśnie względu reprezentatywne dla Mendozy jest wino czerwone wytrawne. Jeśli masz ochotę wypróbować oryginalny Malbec z Mendozy, weź na tapet np. Kaiken Indómito Malbec lub Malbec, Squealing Pig. Gdy natomiast zastanawia Cię to, jak argentyński Malbec sprawuje się w kupażach, daj szansę winu Cabernet Sauvignon, Terroir Series, Kaiken – nie pożałujesz! Pamiętaj, że w Winnicy Lidla gości też wyśmienite wino białe!
Yerba Mate: Narodowy napój Argentyny
Czerwone wino o czarującym bukiecie nie jest jednak jedynym trunkiem, który możemy nazwać narodowym napojem Argentyny. Drugim z nich jest z pewnością Yerba Mate. Potocznie nazywana herbatą Yerba Mate to tak naprawdę susz ostrokrzewu paragwajskiego, który szczególną popularnością cieszy się w Ameryce Południowej, i to właśnie z tego magicznego kontynentu napój Yerba Mate przywędrowała do Europy wraz z jezuickimi misjonarzami. Co czyni Yerba Mate tak pożądanym trunkiem? Nie tylko wyśmienity smak, ale i działanie. Szczególnie istotne są właściwości pobudzające Yerba Mate – te roślina zawdzięcza wysokiej zawartości kofeiny. Ponadto, gdy mowa o właściwościach Yerba Mate, eksperci podkreślają zawartość polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym. Jak pić Yerba Mate to oczywiście przede wszystkim podczas wakacji w Argentynie!
Asado: Więcej niż tylko grillowanie
Jeśli pragniesz zgłębić argentyńską kulturę kulinarną, koniecznie musisz wybrać się na asado. Czyli tradycyjną ucztę mięsną spędzoną w gronie bliskich i przyjaciół. Typowe Asado Argentino to nie tyle posiłek, ile wydarzenie o ważnym wymiarze społecznym. Zdumiewa zarówno pod względem liczby uczestników, jak i serwowanych dań. Na asado w Argentynie króluje wołowina w każdej postaci. A nic tak nie podkreśla jej smaku jak dobre wino czerwone!
Dulce de Leche: Słodkie oblicze Argentyny
Po sytym posiłku masz ochotę na coś słodkiego? W takim razie możesz pokochać dulce de leche. Co to takiego? Popularny w Argentynie i innych krajach Ameryki Południowej krem karmelowy. Ma szerokie zastosowanie – znajdziesz go w argentyńskich ciastach i deserach. Jako łasuch możesz oczywiście kosztować dulce de leche bezpośrednio ze słoiczka!
Czy zaczyna rysować Ci się w głowie wyprawa do Argentyny? Już teraz zacznij poznawać smaki tego kraju wraz z Winnicą Lidla!