Czy hindusi piją alkohol? Dowiedz się więcej o trunkach z Indii
W przypadku islamu sprawa jest prosta – muzułmanie nie mają prawa spożywać alkoholu, a kwestie dotyczące możliwości nabywania i konsumpcji alkoholu przez turystów w danym państwie reguluje jego prawo. Jak jednak wygląda spożycie alkoholu w najludniejszym państwie świata, czyli Indiach? I czy istnieją alkohole z tej części świata, które warto mieć na oku? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań związanych z tematem!
Hinduizm a alkohol: Co mówią starożytne teksty?
Na wstępie, omawiając zagadnienie hinduizm a alkohol, musimy dokonać wyraźnego rozróżnienia na Hindusów, czyli mieszkańców Indii, oraz hindusów (bądź hinduistów), czyli wyznawców hinduizmu. I to właśnie tym drugim pragniemy przyjrzeć się w pierwszej kolejności.
Choć wzmianki na temat alkoholu pojawiały się już w starożytnych tekstach wedyjskich (w których występuje soma, napój bogów, oraz sura), hinduizm a alkohol nie jest zagadnieniem tak oczywistym, jak np. miejsce alkoholu w islamie. W tekstach stanowiących podstawę tej wielkiej religii nie znajdziemy bowiem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy hindusi mogą spożywać alkohol. W obrębie hinduizmu istnieje bowiem wiele odłamów i nurtów, które wiążą się z odmiennym podejściem do kwestii spożywania przez wiernych trunków z procentami takich jak wódka,rum, czerwone lub białe wino. Co więcej – hinduizm zakłada znaczną rolę wyznawców w kształtowaniu systemów moralnych i samodzielnego rozgraniczania dobra i zła. Niektórzy hindusi mogą zatem uznać, że w spożywaniu alkoholu nie ma niczego złego, inni natomiast – skłaniać się ku wstrzemięźliwości i ascezie.
Różnorodność Indii: Dlaczego podejście do alkoholu jest tak zróżnicowane?
Co więcej, pisząc o tym, czy hindusi piją alkohol, powinniśmy wziąć pod uwagę skomplikowany system kast rządzący społeczeństwem w Indiach. Ten, choć nieoficjalny, nadal wywiera olbrzymi wpływ na funkcjonowanie państwa. A zatem, odwołując się do tego podziału – czy hindusi mogą pić alkohol? Także i w tym przypadku, dokonując uogólnień, należy zachować ostrożność. Możemy np. natrafić na informację, że możliwość spożywania trunków alkoholowych jest zarezerwowana dla przedstawicieli najwyższej i najniższej z kast. Poważnym występkiem jest natomiast spożywanie alkoholu przez braminów i innych duchownych.
Co więcej, pisząc o tym, czy Hindusi piją alkohol (tym razem wielką literą, a więc mowa o mieszkańcach Indii), trzeba uwzględnić, że Indie to kraj wielu religii. Hindusi stanowią prawie 80% obywateli kraju, 14% populacji wyznaje islam, nieco ponad 2% chrześcijaństwo bądź sikhizm, poniżej 1% – buddyzm. Oznacza to zatem, że sama religia narzuca odmienne podejście do kwestii degustacji mocnych trunków. Nieoczywiste podejście do alkoholu przez hindusów zobrazowaliśmy powyżej. Dla muzułmanów z kolei alkohol jest haram, czyli zakazany. Choć chrześcijanie to zaledwie nieco ponad 2% całkowitej populacji Indii, jest ich około 25 milionów. Oni natomiast mogą spożywać alkohol bez ograniczeń, w zgodzie ze swoim sumieniem. Buddyści z reguły procentów unikają. Wyznawcy sikhizmu, kolejnej z religii Indii, których w kraju jest mniej więcej tylu, co chrześcijan, alkoholu kategorycznie odmawiają.
Kluczowe znaczenie dla kwestii związanej z tym, czy Hindusi mogą pić alkohol, mają w końcu przepisy prawa świeckiego. Trzeba wiedzieć, że poszczególne stany, czyli hinduskie jednostki administracyjne, mają swoje własne przepisy dotyczące dystrybucji alkoholu. W Delhi np. od niedawna alkohol kupować mogą osoby, które ukończyły 21 lat. Wcześniej minimalny wiek wynosił aż 25 lat. W niektórych stanach nadal panuje jednak całkowita prohibicja. Należą do nich Bihar, Nagaland oraz Gudżarat. Znaczne ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu obowiązują natomiast w Manipal. Co więcej, wybierając się do Indii, należy pamiętać, że prawodawstwo krajowe wyróżnia tzw. dry days, czyli dni, w których sprzedaż trunków z procentami jest zakazana – to m.in. 26 stycznia (Dzień Republiki), 15 sierpnia (Dzień Niepodległości) oraz 2 października (Dzień Urodzin Gandhiego). Alkohol nie jest sprzedawany też na pokładach samolotów hinduskich linii lotniczych.
Ceremonie i święta: Gdzie alkohol odgrywa ważną rolę?
Hinduizm i alkohol nie tworzą zgranego połączenia. Dlatego też nie powinien być on łączony ze strefą sacrum. Ponadto – sprzedaż alkoholu zakazana jest w dni najważniejszych świąt państwowych (o czym pisaliśmy wyżej). Nie zmienia to jednak faktu, że alkohol w Indiach jest częstym gościem podczas imprez rodzinnych i kameralnych spotkań ze znajomymi. Alkohol dla Hindusów spełnia zatem ważną rolę integracyjną, czego dowodem jest wysokie spożycie alkoholu w przeliczeniu na jedną osobę.
Gdzie możesz oczekiwać bardziej konserwatywnego podejścia do picia w Indiach?
Gdy mowa o wymiarze prawnym – bezwzględnie musimy pamiętać o tym, że w niektórych częściach kraju obowiązuje bezwzględna prohibicja. Przepisy stanowe regulują ponadto minimalną dolną granicę wieku pozwalającą na nabywanie i spożywanie alkoholu. W zależności od stanu może ona wynosić od 18 do 25 lat. Stany, w których w wieku 25 lat będziemy mogli legalnie nabyć i konsumować alkohol, to Maharasztra, Pendżab i Harijana. Do niedawna do tego grona należał też stan Delhi. Co więcej, w całych Indiach obowiązują poważne ograniczenia dotyczące reklamowania alkoholu. W 9 stanach aktualny jest całkowity zakaz promowania procentów. W kwestii Hindusi a alkohol musimy ponadto pamiętać, że w całym kraju obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Szczególnie rażące może okazać się picie go w pobliżu obiektów religijnych ważnych dla hindusów i muzułmanów. Bardziej konserwatywni pod względem spożywania alkoholu są z reguły hindusi starsi, głęboko religijni, zwłaszcza pochodzący z rubieży głównych środowisk miejskich, a także ortodoksyjni bramini.
Od Feni do Old Monk: Indyjski alkohol, które warto spróbować
Przyjrzyjmy się teraz zagadnieniu alkohol a Hindusi w statystykach i liczbach przemawiających do wyobraźni. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad spożycie alkoholu w Indiach znacząco wzrosło, nawet o 72%. Zgodnie z danymi z 2018 roku wynosiło około 70 mln litrów wódki rocznie. W latach 2010–2016 konsumpcja alkoholu per capita zwiększyła się z 2,2 l do 5,1 l. Najpopularniejszym rodzajem wysokoprocentowych trunków jest w Indiach whisky. Indie są jednocześnie największym rynkiem whisky na świecie. Inne destylaty, po które często sięgają Hindusi, to wódka, gin oraz rum. Poza tym mieszkańcy Indii chętnie stawiają na piwo – ostatnimi czasy mogliśmy obserwować rozwój rynku piw kraftowych. Jeśli natomiast mowa o trunkach na bazie fermentujących winogron – wśród konsumentów z Półwyspu Indyjskiego niepodzielnie króluje czerwone wino.
Na jakie propozycje powinniśmy zwrócić uwagę, pragnąc poznać lokalne alkohole z Indii? Z pewnością na klasyczną wódkę Feni powstającą z soku z jabłek nerkowca lub z soku z łodyg kwiatów palmy kokosowej. Inny charakterystyczny indyjski alkohol to destylat z kwiatów drzewa Mahuā. W Indiach powstaje też wyśmienity rum – choćby propozycje cenionej na całym świecie marki Amrut. Należy do nich m.in. Rum Amrut Two Indies | 0,7l | 42,8%, połączenie wybornego rumu z Karaibów oraz Indii. W smaku specjał ten jest zachęcająco słodki, w bukiecie wyczuwalne są nuty miodu, wanilii, syropu klonowego i daktyli. Kompozycję wzbogacają akcenty toffi, mango i śliwki. Inny popularny hinduski rum to Old Monk, dostępny w wielu dojrzałych wariantach.
Warty wypróbowania przez osoby zafascynowane smakami Indii jest również lokalny gin. Kategorię tych mocnych alkoholi z dumą reprezentuje Gin Jin Jiji India Darjeeling. Ten hinduski alkohol destylowany jest w niewielkich partiach, a o jego niepodrabialny charakter dba dodatek jałowca himalajskiego oraz innych starannie wyselekcjonowanych składników botanicznych. Należy do nich aromatyczna herbata Darjeeling. W smaku tego napitku dodatkowe wrażenia zapewnia crème brûlée, na finiszu natomiast kandyzowane owoce oraz wyraziste cytrusy. Gin Jin Jiji to jedna z najcenniejszych wizytówek alkoholowych tradycji regionu Goa.
Jednak to nie rum i gin jest najbardziej pożądanym za granicą alkoholem z Indii. Palmę pierwszeństwa w tej kategorii dzierży whisky. Wśród propozycji hinduskich producentów znajdują się zarówno uniwersalne whisky mieszane, jak i eleganckie single malty. Należą do nich propozycje przywoływanej już marki Amrut – takie jak Amrut Peated, wybitnie owocowa whisky o przyjemnym dymnym charakterze, czy Amrut Fusion, spektakularne połączenie destylatu z torfowanego szkockiego jęczmienia i nietorfowanego jęczmienia z Indii. Inny zakład, który warto mieć w pamięci, odkrywając uroki Indii, to John Distillery. Posiada on w swoim portfolio wypusty takie jak np. Paul John Single Malt, Nirvana | 0,7l | 40% – sztandarową propozycję brandu dojrzewającą w beczkach po bourbonie, pachnącą m.in. karmelem, puddingiem i suszonymi owcami. W aromacie trunku urzekają natomiast nuty miodu, sól oraz pyszną wanilię.
Alkohol w Indiach – bary i restauracje: co warto wiedzieć?
Jak już ustaliliśmy – jeśli chodzi o Indie, dostępność alkoholu uzależniona jest od przepisów obowiązujących w danym stanie. Jednak nawet jeśli wykluczymy te, w których panuje prohibicja, musimy zaznaczyć, że dostęp do alkoholu w tym kraju może okazać się utrudniony. Najprędzej dostaniemy interesujące nas trunki w specjalistycznych sklepach, takich jak English Wine Shop. Co może zdziwić wielu turystów – trunki z procentem nie są serwowane we wszystkich barach, restauracjach, czy nawet hotelach. Co więcej – ceny alkoholu serwowanego w lokalach w Indiach niekiedy okazują się zaskakująco wysokie. Na szczęście w sklepach wychodzi o wiele taniej, zwłaszcza wtedy, gdy postawi na jeden z popularnych blendów rumów, whisky czy wódki (od około 150 do 550 rupii, czyli w przeliczeniu na naszą walutę od około 10 do 40 zł). Ceny piwa kształtują się natomiast w okolicach 50 rupii, czyli 3 zł. Co ważne, jeśli zdecydujemy się na drinka w lokalu, powinniśmy zostawić napiwek!
Zasady etykiety: Jak pić z szacunkiem dla kultury?
Czego nie wolno robić w Indiach, jeśli chodzi o spożycie alkoholu? Oczywiście pić go w miejscach publicznych. Nie powinniśmy też pod żadnym pozorem wnosić trunków do lokali, w których nie serwuje się propozycji z procentami. Co więcej – pamiętajmy, że w Indiach obowiązują dni, w których alkohol nie jest sprzedawany, a ponadto nie możemy sięgać po niego – ani przebywać pod jego wpływem – w pobliżu miejsc o znaczeniu sakralnym.
Przewożenie alkoholu: Co warto wiedzieć o indyjskich przepisach?
Odwiedzając Indie, koniecznie trzeba poznać obowiązujące przepisy wjazdowe. Zgodnie z aktualnymi regulacjami do kraju tego można zabrać ze sobą 1 l mocnego alkoholu i 200 szt. papierosów. A ile alkoholu z Indii możemy zabrać ze sobą do kraju? 1 l alkoholu o mocy powyżej 22%, 2 l alkoholu o mocny do 22% (w tym wina wzmacniane), 4 l klasycznego wina i aż 16 l piwa.
Podróżowanie po Indiach: Jak cieszyć się doświadczeniem i poznać bogatą kulturę trunków?
Pragnąc poznać indyjski alkohol w całej jego pysznej różnorodności, warto z pewnością dać szansę lokalnym wódkom, rumom oraz whisky. Odwiedzając sklepy z alkoholem, trzeba pamiętać, że każdy ze stanów może mieć nam do zaoferowania coś innego, dlatego warto dać szansę trunkom dopuszczonym do sprzedaży w danym regionie. Okazja może się już nie powtórzyć w najbliższym czasie!
Indie to kraj, który jest w stanie zaskoczyć każdego konesera niezwykłym bogactwem i zróżnicowaniem przepysznych trunków. Jeśli w tym roku nie możesz pozwolić sobie na podróż do tego fascynującego kraju, z pomocą przybywa Winnica Lidla. Za pomocą naszej platformy zarezerwujesz alkohole, które przybliżą Ci alkoholowe tradycje Indii!