Po lekturze serii naszych artykułów chyba każdy czytelnik Winnicy Lidla wie, że drink spożywany przed posiłkiem dla zaostrzenia apetytu i rozluźnienia po ciężkim dniu pracy to aperitif. Rolę tą pełnią drinki z gorzkawymi likierami (jak np. Campari czy Aperol), wermuty, wysokoprocentowe trunki o anyżowym smaku, wódki, czy też wina (również wina musujące). No dobrze, ale jakiego rodzaju specjałami możemy uraczyć naszych bliskich nie przed, a po posiłku? W takim przypadku doskonale sprawdzi się alkohol na trawienie znany jako digestif. A raczej alkohole, mowa wszak o bardzo pokaźnej grupie specjałów. Więcej na temat trunków, które możemy określić w ten sposób, piszemy w dzisiejszym artykule. Skupimy się również na samej roli digestifu i tradycyjnie podzielimy się przepisami na kilka ciekawych drinków. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do czytania!
Digestif co to jest?
Omawiając zagadnienie, „co to jest digestif”, zacznijmy od jajka. Czyli w tym przypadku – od pochodzenia interesującego nas terminu. Digestif to bowiem w języku francuskim trunek serwowany po posiłku, nazwa ta zatem oznacza alkohol na trawienie. Digestivo natomiast to grupa włoskich specjałów przeznaczonych specjalnie do tego celu (zazwyczaj mowa o likierach o ziołowym charakterze, chociaż w ten sposób możemy również określić np. kawę czy napar ziołowy). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zwyczaj podawania alkoholu na trawienie stanowi niezwykle istotny element włoskiej kultury kulinarnej. Z podobnym zamiłowaniem oddają się poobiedniej (czy pokolacyjnej) sztuce degustacji także Francuzi, jak również mieszkańcy innych państw Europy – m.in. Hiszpanie, Portugalczycy czy Niemcy.
Nie sposób ukryć, że wykwintna uczta, rozpoczęta oczywiście odświeżającym aperitifem, podczas której będziemy mieli okazję skosztować wielu smakowitych dań, może stanowić nie lada obciążenie dla żołądka. Po skończeniu wspaniałego posiłku mamy prawo czuć się przejedzeni, a jeśli mowa o kolacji, która przeciągnęła się do późna – niekiedy możemy doświadczyć również problemów z zaśnięciem. W takich sytuacjach często nieocenioną pomoc może zapewnić alkohol na dobre trawienie. A więc, gdy chodzi o digestif – co to jest? Na to pytanie chyba już znamy odpowiedź. Jest to więc trunek, który nie tylko jest w stanie uprzyjemnić nam ostatnią fazę uczty, lecz także – świetny alkohol na problemy żołądkowe!
Alkohol na trawienie – co warto wiedzieć?
Jak alkohol wpływa na trawienie? Zastanówmy się nad tą kwestią. Z pewnością gdy mowa o znacznych, spożywanych regularnie ilościach – wpływ alkoholu na trawienie jest niekorzystny. Podrażnia on bowiem tkanki żołądka i utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy mu niezdrowe jedzenie. No dobrze, ale przecież mówimy o zgoła innych sytuacjach – kieliszku wybornego specjału, pitego niespiesznie w towarzystwie przyjaciół po zakończeniu uczty. W takim przypadku może okazać się, że alkohol na pobudzenie trawienia zadziała bardzo pozytywnie, przyspieszając tempo metabolizmu. Tradycja spożywania digestifu nie wzięła się przecież znikąd! Warto również zaznaczyć, że pijąc na pełny żołądek, redukujemy wchłanialność alkoholu do krwi, a także przyspieszamy tempo jego eliminacji z organizmu.
W tym miejscu, omawiając kwestię roboczo zatytułowaną „alkohol a trawienie”, pragniemy przypomnieć, że także spożywanie aperitifu ma swoje biologiczne uzasadnienie. Różnego rodzaju specjały (np. pyszne drinki, których najważniejszym składnikiem jest gin) mogą bowiem nie tylko wzmóc apetyt, ale także rozluźnić żołądek degustatora, przygotowując go właściwie na niedługie spotkanie z serwowanymi daniami!
Jaki alkohol na trawienie wybrać?
Jaki alkohol na trawienie wybrać? A więc jakiego rodzaju trunki sprawdzą się wybornie w roli digestifu? Mamy mnóstwo propozycji! Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na likiery, zarówno gorzkie, jak i słodkie. Zaliczamy do nich m.in. pozycje takie jak: Amaretto, Drambuie, Grand Marnier, Kahlua, Unicum, Underberg, Malört, Fernet-Branca, czy też digestif Jägermeister. Na szczególną uwagę zasługują tu włoskie (choć nie tylko) ziołowe alkohole na trawienie. Inną grupę alkoholi na lepsze trawienie stanowią wina wzmacniane, czyli m.in. Porto, Madeira czy Sherry. oraz wina aromatyzowane, w tym wermuty. Jeszcze inny rodzaj digestifów to różne mocne alkohole, czyli np. wódka (także ziołowa, smakowa, jak również nalewki), whisky, tequila, ouzo czy schnapps. Jako digestif liqueur sprawdzi się wybornie także wysokiej jakości brandy, w tym oryginalny francuski koniak. Olbrzymi wpływ na to, jakie alkohole na trawienie są serwowane w danej części świata, mają oczywiście uwarunkowania kulturowe, lokalne tradycje oraz dostępność poszczególnych specjałów. Choć nie jest to oczywiście żelazną regułą – gdy chodzi o digestif, po mocne alkohole często sięgają mężczyźni, po propozycje nieco lżejsze, a także słodsze – kobiety.
Wiemy już zatem, jaki alkohol na trawienie wybrać. Nie wyczerpaliśmy jednak tematu – co to, to nie! Osobną kategorię, jak najbardziej wartą omówienia, stanowią digestive drinks, czy też digestif cocktails. Przejdźmy zatem do naszych propozycji drinków, które śmiało możemy zaserwować po nawet najbardziej sycącej i obfitującej w niezwykłe kompozycje kulinarne uczcie! Oczywiście wytłumaczymy dokładnie, jak je przygotować w domowym zaciszu!
Digestif Cocktail – koktajle idealne na digestif
Wykorzystując alkohole, które spełniają się w roli digestifów, będziemy w stanie przyrządzić wiele wybornych digestive drinks, wręcz stworzonych do picia po zakończeniu posiłku. Oto kilka z pomysłów, którymi pragniemy dzisiaj podzielić się z czytelnikami.
Amaretto Sour – digestif cocktail z Amaretto!
Pierwsza z naszych propozycji to doskonały koktajl, który przyrządzimy z wykorzystaniem włoskiego likieru Amaretto, doskonale sprawującego się również w towarzystwie deserów. Do przygotowania tego słodko-kwaśnego drinka wykorzystamy około 40 ml likieru Amaretto, 40 ml soku z cytryny, 20 ml syropu cukrowego, 15 ml kurzego jajka oraz około 2 ml Angostury. Wszystkie składniki wymieszajmy w shakerze, a następnie przelejmy koktajl do kieliszka. Możemy teraz ozdobić go skórką cytryny. Świetny digestive drink jest gotowy!
Maple Old Fashioned – digestif z bourbonem i syropem klonowym
Jaki digestif cocktail możemy polecić wszystkim miłośnikom amerykańskiej whiskey? Naturalnie Old Fashioned albo… wariację na temat tego kultowego drinka, do przyrządzenia której niezbędny okaże się syrop klonowy. Składniki: 60 ml bourbona, 15 ml syropu klonowego i około 2 ml Angostury (lub innego bittersa), wymieszajmy w shakerze. Koktajl przelejmy do szklanki wypełnionej lodem i udekorujmy szkło spiralnie zwiniętą skórką pomarańczy! Doskonały alkohol na lepsze trawienie gotowy. Jeśli akurat nie mamy pod ręką bourbona, możemy oczywiście postawić na inny gatunek whisky. Zarówno amerykańskiej, jak i szkockiej czy irlandzkiej!
Stinger – klasyczny digestif z brandy
Jak już wspominaliśmy, do grupy alkoholi na lepsze trawienie serwowanych po posiłku należy także brandy. Czy z wykorzystaniem tego alkoholu będziemy w stanie przygotować idealny poobiedni koktajl? Oczywiście, że tak! Jednym z nich jest popularny Stinger. Stworzymy go, mieszając bezpośrednio w szklance koktajlowej (bez lodu) 50 ml brandy (może być to rzecz jasna francuski koniak) oraz 20 ml likieru miętowego crème de menthe. Warto wiedzieć, że zdaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów ten digestif drink sprawdza się również jako aperitif!
Mudslide – digestif cocktail dla miłośników słodyczy
Mudslide, czyli Lawina Błotna, to słodki koktajl (wbrew polskiej nazwie – niezwykle apetyczny) o bardzo przyjemnej konsystencji, który przygotujemy, łącząc w shakerze 30 ml wódki, 30 ml likieru kawowego, 30 ml likieru Bailey’s oraz około 45 ml bitej śmietany. Po odpowiednim wstrząśnięciu i przelaniu koktajlu do schłodzonego szkła (najlepiej w stylu coupe), możemy ozdobić specjał posypką z czekolady, nadając temu idealnemu koktajlowi na digestif jeszcze bardziej deserowy charakter. Dla amatorów kawy i łakoci propozycja obowiązkowa. Trunek ten, rzecz jasna, świetnie będzie również współgrał z serwowanymi po daniu głównym słodkimi smakołykami.
B-52 – bombowy pomysł na digestive drink!
Kolejna z naszych propozycji dotyczących drinków zawierających alkohole dobre na trawienie to pozycja bez dwóch zdań bombowa. Drink B-52, którego nazwa nawiązuje do słynnego amerykańskiego bombowca, pod pewnym względami przypomina poprzednią z opisywanych pozycji. Do jego przygotowania również wykorzystamy likier kawowy oraz Irish Cream, kompozycję smakową wzbogacimy jednak o jeszcze jeden cenny składnik – a mianowicie likier pomarańczowy. Jak przygotować ten digestive drink? 20 ml likieru kawowego wlejmy do kieliszka typu shot. Następnie, bardzo ostrożnie, dodajmy Irish Cream przy użyciu łyżeczki. Uważajmy, żeby nie wymieszać warstw! Na sam koniec wlewamy (w ten sam sposób co poprzednio) likier pomarańczowy. Stworzony w ten sposób koktajl (a w zasadzie shot) nie tylko czaruje przepysznym smakiem, lecz również cieszy wspaniałym wyglądem, zapewniając prawdziwą ucztę dla zmysłów. I to po zakończeniu uczty właściwej!
To oczywiście tylko kilka barmańskich propozycji. Inne drinki, na które bez obaw możemy postawić w tym przypadku, to m.in. Manhattan, French Connection, White (oraz Black) Russian czy Godfather.
Mamy nadzieję, że żaden z naszych czytelników nie ma już wątpliwości związanych z tym, czym jest digestif, jakie alkohole mogą pełnić tę funkcję i jakie przepyszne koktajle możemy zaproponować naszym gościom po zakończeniu posiłku. Może warto zatem, wzorem francuskich i włoskich koneserów, kultywować tę jakże piękną tradycję degustacji? Alkohol dobry na trawienie zarezerwujesz oczywiście za pośrednictwem Winnicy Lidla. W katalogu znajdziesz również mnóstwo pozycji, m.in. doskonały rum, dzięki którym będziesz w stanie przyrządzić wyśmienite drinki sprawdzające się zarówno jako aperitif, jak i digestif. Odwiedzaj naszego bloga regularnie i zdobywaj wiedzę na temat alkoholi ze wszystkich stron świata!
Czytaj także:
Drinki z likierem – idealne na zabawę karnawałową!
Drinki z likierem kawowym – 5 najciekawszych!
Drinki z koniakiem i likierem miętowym – jak zrobić?
Drinki z domowym likierem Baileys – 5 przepisów
Jak zrobić drinki z brandy? 6 uwag barmana!
Baileys – jak pić? 5 rad eksperta
Biały Rosjanin – jak zrobić tego kultowego drinka?
Drinki z wódką i grenadiną – 3 najlepsze!
14 prostych drinków do zrobienia w domu
Drinki z Metaxą – 3 najciekawsze
Jakie Prosecco na prezent? 4 propozycje na Dzień Kobiet!