Przygotowaliśmy kilka uwag barmanów dotyczących picia tego mocnego alkoholu, jak i sposobów jego podawania. Dzięki tej wiedzy o wiele łatwiej będzie można przygotowywać brandy drinki i cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.
Jak pić brandy – razem czy osobno?
Brandy to mocny alkohol, który najlepiej smakuje podawany samodzielnie w temperaturze pokojowej. Można wtedy wyczuć najlepsze nuty jego aromatów oraz poczuć w pełni ten niepowtarzalny smak. Jednak nie każdy jest zwolennikiem delektowania się alkoholami w czystej postaci. Dlatego brandy można pić zarówno solo, jak i w formie drinków. Dobrze współgra z colą, likierem pomarańczowym czy miętą.
Jak serwować brandy?
Dobry alkohol powinien zostać odpowiednio podany. Każdy, kto wie, jak się pije brandy, zdaje sobie również sprawę z tego, jak ważny jest dobór szkła do jego serwowania. Zazwyczaj, gdy alkohol podawany jest samodzielnie, używa się pękatego kieliszka na nóżce, zwężanego ku górze. Jednocześnie, należy go trzymać od spodu, obejmując dłonią jego czaszę. W ten sposób brandy ogrzewana jest ciepłem ciała.
W przypadku koktajlów alkoholowych z brandy tzw. long drinki podawane są w wysokich szklankach typu highball, a short drinki w szklaneczkach typu old faschioned lub w kieliszkach koktajlowych. Rodzaj szklanki lub kieliszka dopasowany powinien być do objętości koktajlu.
Jak pić brandy – temperatura podania
Barmani podając brandy swoim gościom, dużą uwagę przywiązują do tego, w jakiej temperaturze jest ona serwowana. Wpływ ciepła na mocny alkohol jest znaczącym czynnikiem decydującym o jego smaku. Dlatego warto pamiętać, aby podawać brandy w wersji solo w temperaturze pokojowej. W przypadku drinków z brandy, gdzie napój mieszany jest z lodem, zasada ta nie obowiązuje, ponieważ całość podaje się po odpowiednim schłodzeniu.
W jakiej porze pić brandy?
Kolejną uwagą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy serwowaniu brandy, jest moment, w którym można podać je gościom. To dosyć ciężki alkohol, dlatego najlepszą pora na jego degustację przychodzi po posiłku. Można podać brandy na przykład po obiedzie lub po skończonej kolacji.
Z kolei drinki z brandy warto serwować wieczorem, gdy nie przyjmuje się już większych posiłków. Sprawdzą się idealnie jako rozluźnienie po ciężkim dniu i relaks przed snem.
Brandy – nie tylko do picia
Jako ciekawostkę można dodać, że picie brandy to nie jedyny sposób na wykorzystanie tego alkoholu. Jego zastosowanie można znaleźć także w kuchni, przy przyrządzaniu posiłków. Brandy świetnie pasuje z pieczonymi i smażonymi daniami. Polecany jest jako dodatek do rwanej wieprzowiny (pulled pork) z frytkami czy jako składnik dodawany podczas przyrządzania rolady z indyka.
Pomysły na drinki z brandy
Przepis na Stinger
Prosty i szybki w wykonaniu drink z brandy, to propozycja dla osób, które lubią efektowne połączenia, ale nie chcą tracić zbyt wiele czasu na ich przygotowanie.
SKŁADNIKI:
- 50 ml brandy (może być oryginalny Koniak)
- 20 ml likieru miętowego, Crème de Menthe (White)
- kostki lodu
- 30 ml brandy (według standardu IBA powinien być to oryginalny Koniak)
- 30 ml brązowego likieru kakaowego, Crème de Cacao (Brown)
- 30 ml słodkiej śmietanki (Fresh Cream)
WYKONANIE:
Do szklanicy barmańskiej włożyć kilka kostek lodu, po czym dodać brandy i likier miętowy. Całość zamieszać kilka razy łyżeczką i przecedzić do schłodzonego kieliszka koktajlowego.
Przepis na Alexander
Klasyczny short drink łączący w sobie moc brandy, słodycz i aromat likieru czekoladowego z gęstością słodkiej śmietanki. Prostota tego koktajlu na bazie brandy idzie w parze z jego smakowitością. Do przygotowania receptury potrzebny będzie shaker.
WYKONANIE:
Do shakera włożyć kilka kostek lodu, wlać brandy, likier i śmietankę. Całość energicznie wytrząsać przez kilkanaście sekund. Przecedzić do schłodzonego kieliszka koktajlowego, dekorować świeżostartą gałką muszkatołową.