Koniak — co to takiego?
Koniak jest trunkiem wytwarzanym na bazie białych winogron charakteryzujących się kwaśnym smakiem. Wyprodukowane z nich białe wino wytrawne poddawane jest podwójnej destylacji i na kilka lat trafia do dębowych beczek (proces ten trwać może od 3 do kilkudziesięciu lat. Im jest on dłuższy, tym bardziej wyjątkowych walorów nabiera alkohol. Po zakończeniu procesu dojrzewania trunek może zostać oficjalnie nazwany Koniakiem. W jaki sposób poznać jak długo leżakował dany Koniak? Informację na ten temat znaleźć można na etykiecie alkoholu. Oznaczenie V.S. wskazuje, że destylat leżakował od 2,5 do 3 lat. Trunki, na etykiecie których widnieje symbol V.S.O.P lub V.O. leżakowały przez co najmniej 4,5 roku. Najwyższej jakości Koniak posiada oznaczenie X.O., co znaczy, że ma on co najmniej 6 lat.
Jak podawać Koniak?
Dobry Koniak serwować można między innymi w kieliszku typu Tulipan, wypełniając ją do 1/4 objętości. Naczynie to posiada wysoką, zwężająca się ku górze czaszę oraz długą nóżkę. Tego typu kieliszek pozwala na uwolnienie się poszczególnych walorów smakowych danego trunku. Druga propozycja to tak zwany balon, czyli naczynie na krótkiej nóżce, z dużą, niezbyt wysoką czaszą, która zwężając się znacznie ku górze, z łatwością dopasowuje się do kształtu dłoni. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi kieliszkami do brandy, zastąpić możemy je mniejszych rozmiarów kieliszkiem do wina białego. Najlepsza temperatura do serwowania Koniaku to około 18 — 20 stopni. Trunek ten należy degustować powoli, obejmując kieliszek całą dłonią tak, aby jej ciepło podgrzewało alkohol. Sprawi to, że z nad kieliszka zacznie unosić się charakterystyczny zapach. W pierwszej kolejności, wypełnioną Koniakiem szklankę zbliżamy do nosa tak, aby w pełni poczuć jego aromat. Najczęściej wyczuć można tu zapach śliwki, wanilii, orzechów, rodzynek oraz suszonych owoców. Następnie bierzemy pierwszy, niewielki łyk, przytrzymujemy przez chwilę alkohol w ustach, obejmując nim język i dopiero później powoli połykamy. Aby jeszcze lepiej wydobyć woń Koniaku, naczynie w którym się znajduje należy delikatnie wprawić w ruch okrężny.
Drinki na bazie Koniaku
Chcąc przygotować drink z Koniakiem w roli głównej, najlepiej do tego celu wykorzystać młodsze roczniki — starsze trunki znacznie lepiej smakują bez dodatków. Koniak serwować można między innymi z colą i plasterkiem limonki. Równie dobrze smakować będzie on z odrobiną likieru pomarańczowego lub miętowego. Miłośnikom Mohito z pewnością do gustu przypadnie natomiast drink przygotowany z Koniaku, limonki, syropu cukrowego, mięty pieprzowej oraz gazowanej wody mineralnej.
Do czego pić Koniak?
Koniak najlepiej komponować będzie się z mocną kawą (na przykład espresso), gorzką czekoladą oraz przyrządzonymi na ich bazie deserami, w tym lodowymi. By nieco zneutralizować jego intensywny smak, podać można go z suszonymi owocami. W roli przekąski dobrze sprawdzą się tu także owoce nerkowca. Koniak znakomicie komponować będzie się również z owocami morza, kawiorem czy sushi.
Koniak z Winnicy Lidla
W Winnicy Lidla dostępny są Koniaki rozmaitych marek. Zarezerwować można tutaj między innymi francuski koniak Camus o jasnej, złotej barwie. Wyraźnie wyczuwalne są w nim aromaty kwiatów winorośli oraz świeżych winogron, które znakomicie komponują się z nutą pieprzu. Kolejna propozycja to koniak Hennessy, który wyprodukowany został na bazie ponad 40 destylatów w różnym wieku. Smakuje on owocami cytrusowymi, figami, czekoladą, toffi oraz rodzynkami. Koniak ten mocno rozgrzewa, pozostawiając długi, waniliowy posmak.
Jeśli jesteście miłośnikami wysokoprocentowych trunków i ciekawi Was, jakie są główne różnice między brandy a whisky, zachęcamy to lektury wpisu (Czym się różni brandy od whisky?).