Filtracja alkoholu
Destylacja i fermentacja to dwa procesy, które w szczególności kojarzą nam się z produkcją mocnych trunków. Warto jednak wiedzieć – czy to zgłębiając temat alkoholi świata, czy też przygotowując wino w domu – że istnieje kilka innych etapów wytwarzania alkoholi, bez których nie moglibyśmy cieszyć się całym bogactwem ich zalet. Należy do nich filtracja. Na czym polega i jakie ma znaczenie? Przekonajmy się!
Jak działa filtracja alkoholu: Sposoby oczyszczania i doskonalenia smaku
Jak nietrudno się domyślić, filtracja alkoholu pozwala nam oddzielić wytwarzany trunek od zanieczyszczeń czy osadów. Okazuje się zatem krokiem niezbędnym wtedy, gdy zależy nam na niezmąconej klarowności trunku. Istnieje kilka różnych metod filtracji alkoholu, które mają zastosowanie w przypadku oczyszczania zróżnicowanych kategorii specjałów.
Najprostsza filtracja alkoholu polega na przepuszczaniu go przez warstwę materiału zatrzymującego większość zanieczyszczeń i ciał obcych. Do tego celu posłużyć może np. bibuła lub gaza. Popularnym i cenionym przez producentów sposobem jest filtracja alkoholu z wykorzystaniem węgla aktywnego, m.in. w formie filtra lub preparatu dostępnego w granulkach. Jeszcze inną metodą filtracji alkoholu jest filtracja trunku – może być to także wino – z wykorzystaniem białek pochodzenia zwierzęcego, takich jak kazeina. Gdy natomiast mowa o klarowaniu z wykorzystaniem chemii nieorganicznej, wypada wspomnieć tu o ziemi okrzemkowej czy bentonicie. Do tego celu wykorzystywane są również środki syntetyczne. Sposobem filtracji jest także schłodzenie – alkohol, który ma zostać oczyszczony, np. jakościowa wódka, może zostać „zmrożony” do temperatury -1 st. C, a następnie przepuszczony przez filtr.
Wpływ filtrowania alkoholu na jakość: Odkryj tajniki doskonalenia trunków
Dlaczego jednak filtrowanie alkoholu jest tak istotne? Wpływa bowiem na wiele istotnych cech degustowanego trunku. Na myśl nasuwają się oczywiście kwestie wizualne, ale to nie wszystko. Dobry filtr do alkoholu pozwala nam uzyskać przyjemną konsystencję alkoholu. Co więcej, oczyszczenie destylatu z niepożądanych związków neutralizuje niepożądane akcenty aromatyczne – i jednocześnie podkreśla nuty tak fascynujące degustatorów. Dotyczy to również związków odpowiadających za smak specjału – filtracja produktu takiego jak wódka pozwala nie tylko wyeliminować niepożądaną goryczkę, ale też subtelnie zaakcentować smak surowców, z których powstał destylat. A odnośnie do smaku – nie bez przyczyny mówi się o pożeraniu wzrokiem. Estetyczna klarowność degustowanego specjału silnie wpływa na jakość doznań smakowych, które towarzyszą spotkaniu z serwowanym trunkiem. Jak zatem widać – właściwy filtr do alkoholu wykorzystany na odpowiednim etapie jego produkcji w znaczący sposób wpływa na jakość napitku i radość, jaką możemy czerpać z jego poznawania.
Filtracja alkoholu krok po kroku: Praktyczne wskazówki dla domowych alchemików
Produkcja alkoholi w warunkach domowych jest zadaniem trudnym, ale w odczuciu wielu jej rezultaty mogą być bardzo satysfakcjonujące. W tym miejscu przypominamy, że destylacja alkoholu w zaciszu domowym jest nielegalna. Na użytek własny można jednak przygotowywać trunki na bazie legalnie zakupionych, objętych akcyzą alkoholi lub wytwarzać je metodą fermentacji (wina, piwa czy miód).
Załóżmy, że zdecydowaliśmy się przyrządzić nalewkę na bazie legalnie nabytego spirytusu. W takim razie musimy pamiętać, że filtracja nalewki ma olbrzymie znaczenie dla właściwości wytwarzanego trunku. Filtracja nalewek powinna mieć miejsce jeszcze przed rozpoczęciem dojrzewania specjału. Na samym początku warto poczekać, aż największe cząstki osadu opadną na dno zbiornika z nalewką. Następnie powinniśmy przygotować butelkę (lub butelki), do których przecedzimy alkohol przez lejek z filtrem. W tej roli sprawdzą się m.in. filtry do kawy, papierowy ręcznik, bibułka czy gaza. Ostrzegamy, że proces ten może okazać się bardzo pracochłonny i może przyjść nam wielokrotnie wymienić filtr na nowy.
W przypadku produkcji domowego piwa po zakończeniu procesu fermentacji dobrze jest powstający trunek schłodzić, a następnie zlać znad osadu do drugiego naczynia. Po pozbyciu się pierwszej warstwy osadu można przejść do filtracji piwa domowego. Do tego celu wykorzystuje się m.in. filtry kartonowe czy węglowe. Profesjonalni piwowarzy filtrują również piwo z wykorzystaniem ziemi okrzemkowej czy żelatyny.
Czy filtracja alkoholu ma znaczenie? Odpowiedź na pytanie nie tylko dla koneserów
Podsumujmy: zarówno wtedy, gdy chodzi o czerwone wino, jak i wtedy, gdy interesuje nas whisky z najlepszej destylarni, czy też domowa nalewka, musimy pamiętać, że filtracja alkoholu jest procesem nierozłącznie związanym z produkcją napitku. Od jej metody i skuteczności zależą zarówno klarowność i konsystencja napitku, jak i jego właściwości aromatyczno-smakowe. Filtracja alkoholu jest jednak sztuką trudną i wymagającą anielskiej cierpliwości. Co gorsza – efekty oczyszczania nie zawsze są w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Na szczęście rezerwując wybrane alkohole za pośrednictwem Winnicy Lidla, możemy mieć pewność, że nad każdym etapem produkcji polecanego specjału czuwali najwięksi mistrzowie w swoim fachu, dla których perfekcja jest jedyną możliwą opcją. A zatem irlandzka whiskey, włoskie Prosecco, niepodrabialny likier czy tradycyjny miód pitny? Kontrolę jakości którego z tych trunków masz ochotę przeprowadzić w najbliższym czasie?