Wina chilijskie – charakterystyka
Chile to kraj w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Rozciąga się na długości 4,3 tysiąca km, więc jego klimat po prostu musi być silnie zróżnicowany. Jednocześnie panują tu wręcz doskonałe warunki pod uprawę winorośli. Przede wszystkim w środkowej części kraju od września do marca występuje ciepły i suchy okres wegetacyjny, w czasie którego winogrona beztrosko dojrzewają. Nie straszne są im szkodniki, zwłaszcza filoksera, której obawiają się wszyscy winiarze świata. Te wspaniałe warunki to w dużej mierze zasługa chłodzącego winnice od zachodu klimatu oceanicznego i bariery w postaci potężnych szczytów Andów na wschodzie, których lodowce są również źródłem bezcennej wody.
Pola uprawne w Chile rozciągają się od winnic Valle de Limari i Valle de Elqui na północy, przez środkową (najbardziej znaną) Valle de Maipo, po największy w kraju region winiarski Rapel Valley i południowe regiony Valle de Curico, Valle de Maule i Valle de BIO BIO. Produkcja wina w Chile zdominowana jest przez duże winiarnie. Są to głównie grupa Concha y Toro, Santa Helena, Santa Rita i San Pedro.
Kiedy wino z Chile zaczęło ekspansję na świat? Tanie wino chilijskie opanowało europejski rynek w latach 90. XX wieku. Były to wówczas przeważnie Cabernet Sauvignon i Chardonnay. Z czasem bardzo wzrosła jakość tych win, zaczęto też tworzyć mieszanki Cabernet Sauvignon z Syrah, włoskim Sangiovese i kalifornijskim Zinfandel. Dziś najlepsze wina z Chile oznacza się skrótem DO, który oznacza wina produkowane ściśle według zasad danego regionu.
Chile – wina czerwone pachnące owocami
Wino z Chile to przede wszystkim wino czerwone. Szczepy takie jak Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah i Malbec stanowią aż 75 procent wszystkich upraw. Chile przejęło także uprawę Carmenere, szczepu pochodzącego z francuskiego Bordeaux. W ten sposób szczep ocalono od zapomnienia! Wina chilijskie wytrawne – zwłaszcza ze szczepu Cabernet Sauvignon – mają bardziej niż wina europejskie owocowy charakter. Dużo w nich aromatów suszonej śliwki, wiśni i wanilii. Inaczej wina chilijskie białe Chardonnay – te wina pachną ananasem, bananem i mango. Wino chilijskie Merlot możemy natomiast spotkać w wielu winach kupażowanych. Jego zadaniem jest podbijanie aromatów i łagodzenie kwasowości.
Nie sposób nie zatrzymać się jeszcze przez chwilę przy chilijskim winie gronowym ze szczepu Carmenere. Przez wiele lat było to wino mylone z Merlotem – dopiero ok. 30 lat temu eksperci od wina dostrzegli, że jest to właśnie Carmenere, odmiana, którą niegdyś w Europie zdziesiątkowała filoksera. Z tej „narodowej odmiany Chile” uzyskuje się np. wino chilijskie półwytrawne czerwone o średnio ciężkim charakterze, silnie pachnące czarną porzeczką i z pikantnymi, ziołowymi nutami.
Czym jest Merlot? Przeczytaj Merlot – jakie to wino?.
Wino chilijskie – sklep z winami
Gdzie znaleźć wino chilijskie? Lidl przychodzi z kilkoma propozycjami. W WinnicyLidla znajdziemy m.in. jednoszczepowe wino wytrawne Malbec albo Syrah, oba z regionu Valle del Rapel. Są to wina ciężkie i esencjonalne, pasujące jak ulał do bogatych dań z dziczyzny. Z kupaży możemy polecić Cuvee Especial, wino nieco lżejsze, stworzone z połączenia Cabernet Sauvignon, Carmenere i Syrah. Te trzy propozycje to naprawdę dobre wina z Chile.
Chile najpierw przeżyło ekspansję winorośli z Europy, by po wielu latach powrócić do niej z własnym winem. Warto spróbować chilijskich win Cabernet Sauvignon i typowego dla tego kraju Carmenere. Czego się po nich spodziewać? Dobrej jakości za bardzo przystępną cenę. Brzmi interesująco, prawda?
Warto przeczytać także:
8 win hiszpańskich, których musisz spróbować!
Jakie wino – słodkie czy wytrawne?