Gdy pragniemy uczcić wyjątkową okazję, toast zazwyczaj wznosimy Szampanem. Jednak czy aby na pewno w naszych kieliszkach zawsze znajduje się Szampan? W Polsce od dawna każdy winogronowy napój alkoholowy z bąbelkami nazywany jest w ten sposób, lecz pamiętajmy, że nawet nie każde wino musujące z francuskiej Szampanii zasługuje na to szlachetne miano. W dzisiejszym wpisie opowiadamy, czym różni się prawdziwy Szampan od wina musującego i poświęcimy nieco uwagi obu rodzajom trunków. Zapraszamy do lektury.
Szampan a wino musujące
Zacznijmy od podstawowych kwestii. Prawdziwy Szampan najczęściej jest produkowany z trzech dominujących w regionie szczepów winogron: Chardonnay, Pinot Meunier i Pinot Noir. Co więcej – Szampan francuski nie może być poddany procedurze sztucznego nasycania dwutlenkiem węgla. Swój niepowtarzalny smak i właściwości aromatyczne zawdzięcza podwójnej fermentacji oraz wielomiesięcznemu procesowi dojrzewania w butelkach.
Produkcja wysokiej jakości win musujących również przebiegać może z pominięciem procedury nasycania dwutlenkiem węgla, a co więcej – z wykorzystaniem tych samych szczepów winogron. W kwestii Szampan - a wino musujące, uwidacznia się jedna kluczowa różnica między omawianymi rodzajami trunków. Prawdziwy Szampan bowiem, w odróżnieniu od win musujących, musi wywodzić się Szampanii.
Rodzaje Szampanów
Podstawowym kryterium różnicującym jest w tym przypadku oczywiście smak wina. Oto najpopularniejsze rodzaje Szampanów:
- Bardzo wytrawne (brut zéro);
- Wytrawne (brut) – np. Champagne Veuve Clicquot Brut;
- Pół wytrawne (demi sec); np. Champagne Veuve Clicquot Demi-sec
- Słodkie (doux)– np. Champagne Veuve Clicquot Rich.
Ekskluzywne wina musujące z Szampanii możemy ponadto dzielić w oparciu o sposób mieszania. Większość Szampanów powstaje z połączenia różnych szczepów winogron pochodzących z danego obszaru i określonego rocznika. Szampan blanc de blancs to natomiast wino wyprodukowane przy użyciu wyłącznie szczepów białych. Blanc de noirs z kolei to trunek otrzymywany z winogron o ciemnej skórce.
Jeśli do wyprodukowania danego wina dom szampański wykorzystał winogrona pochodzące z jednego roku, możemy mówić o trunku rocznikowym. Od wyboru i proporcji składników zależny jest również kolor trunku. Jeśli połączone zostanie wino białe z czerwonym, powstanie Szampan różowy.
Wiele osób przechowujących „na specjalną okazję” butelkę wyśmienitego trunku zastanawia się, czy Szampan ma datę ważności? Odpowiadamy więc, że w odpowiednich warunkach alkohol ten może być przechowywany przez długie, długie lata!
Wina musujące – rodzaje
Jak już zaznaczyliśmy, prawdziwy Szampan musi wywodzić się z Francji, Nie zmienia to jednak faktu, że doskonałe wina musujące produkowane są na całym świecie. Do tych najbardziej rozpoznawalnych z nich należy z pewnością włoskie białe wino Prosecco, produkowane z odmiany winorośli Glera (np. Prosecco Spumante Extra Dry, Allini). Ten kochany na całym świecie trunek występuje w odmianie wytrawnej i półwytrawnej, rzadziej – półsłodkiej. Może być wykorzystany do przygotowania drinków takich jak Aperol Spritz czy Mimoza. W zależności od nasycenia dwutlenkiem węgla wyróżniamy Prosecco musujące, lekko musujące lub stołowe (niemusujące).
Dowiedz się, czym się różni Szampan od Prosecco.
Innym niezwykle popularnym winem musującym jest wino Cava wywodzące się ze słonecznej Hiszpanii. To musujące białe (dużo rzadziej różowe) wino może powstać dzięki hiszpańskim winogronom Parellada, Xarello oraz Macabeo. Smak trunku w dużej mierze zależy od czasu jego leżakowania. Wina Cava oznaczone etykietą „reserva” leżakowały przynajmniej 15 miesięcy, natomiast„gran reserva” – 30. Jak łatwo się domyślić, im dłuższy okres dojrzewania, tym głębszy smak wina musującego.
Oczywiście Cava i Prosecco to tylko niektóre z wyśmienitych win musujących. Doskonałym wyborem dla wielbicieli win czerwonych jest włoskie Ettore Alfieri, Lambrusco Secco, Reggiano Doc. Entuzjastom win deserowych do gustu przypaść może natomiast słodkie Moscato d’Asti lub uniwersalne wytrawne Garamvári Evolution Rosé Brut, Balatonboglár.
Przekonaj się, jakie wina musujące możesz zarezerwować w Winiarni Lidla.