Wokół wina narosło wiele mitów. Zazwyczaj nie mają one wiele wspólnego z prawdą i często wprowadzają w błąd. Jakie są najpopularniejsze? I dlaczego nie należy w nie wierzyć? Przekonajmy się!
Rocznik wina: im starsze, tym lepsze?
To bardzo szkodliwy mit, który sprawia, że wiele win psuje się w barkach i kredensach, czekając na wypicie. Szacuje się, że około 95% wina produkowanego na świecie przeznaczone jest do szybkiej konsumpcji. Oznacza to spożycie trunku w ciągu maksymalnie trzech lat od wyprodukowania.
Wino z nakrętką vs wino korkowane
Jednym z najczęściej pojawiających się mitów jest ten, że wino zakręcane nakrętką jest gorszej jakości niż to z korkiem. Nic bardziej mylnego. Ponieważ olbrzymia większość win jest przeznaczona do konsumpcji w ciągu maksymalnie trzech lat od wyprodukowania, w tym przypadku lepsze zastosowanie mają nakrętki. Przepuszczają one o wiele mniej powietrza od korka naturalnego, dzięki czemu wina dłużej zachowują świeżość. Na dodatek wina z nakrętką nie są narażone na wadę korkową (o której pisaliśmy tutaj). Jeżeli zatem szukasz dobrego wina czerwonego, białego wina lub różowego - nie musisz koniecznie szukać korkowanej butelki!
Siarka szkodzi? Po co siarka w winie?
Siarka używana jest w produkcji wina na pewno od XV wieku, choć mogło mieć to już miejsce w czasach rzymskich. Celem dodawania dwutlenku siarki do wina jest po pierwsze – zapobieżenie namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów, po drugie – zatrzymanie fermentacji. Co ciekawe, ta sama substancja dodawana jest jako konserwant do soków, dżemów czy suszonych owoców. Chroni ona wino przed bakteriami, zabija dzikie drożdże i zapobiega zbyt szybkiemu utlenieniu trunku.Są oczywiście gatunki, do których siarka nie jest dodawana – stanowią one jednak znikomą część światowej produkcji.
Głębokość wgłębienia w butelce świadczy o jakości wina
Często słyszy się, że wina z dużym wgłębieniem dna butelki są lepsze od tych z płaskim dnem. Duże wgłębienia to najpewniej relikt czasów, kiedy butelki produkowano ręcznie w hutach szkła. Łatwiej było wydmuchać taki kształt niż płaski. Szkło musiało być też grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. W bardzo dobrych winach wgłębienie to ma na celu zgromadzenie osadu, jednak w przypadku win z niższej półki cenowej jest to najczęściej chwyt marketingowy. Taka butelka wygląda na bardziej pękatą, przez co jest optycznie większa. Warto pamiętać, że w przypadku tańszych win znaczną część ich ceny stanowi opakowanie. Tak też ocena jakości wina po wielkości wgłębienia mija się z celem.
Łyżeczka w szyjce butelki wina musującego
Jest taki pogląd, że łyżeczka włożona do szyjki butelki z winem musującym zapobiega jego wygazowaniu. Nie wiadomo, gdzie i kiedy narodził się ten mit, ale jest bardzo powszechny. Na tyle, że przeprowadzono nawet badania na ten temat. Wynik był taki, że wina z łyżeczką i bez traciły musowanie w takim samym tempie.