Brandy powszechnie uchodzi za jeden z najbardziej eleganckich alkoholi, którego doskonałe właściwości smakowe i zapachowe niezmienne wprawiają w zachwyt wszystkich degustatorów. Jaka jest najlepsza brandy? W tej kwestii dopuszczamy pewną polifonię, jednak z całą pewnością znaczna część koneserów wskaże na oryginalny francuski koniak. Jednym z dumnych przedstawicieli tej rodziny trunków – a może i najważniejszym – jest koniak Hennessy. Co koniecznie należy o nim wiedzieć? Sprawdźmy!
Hennessy – co to?
Hennessy – a w zasadzie Jas Hennessy & Co – to francuska firma operująca w regionie Cognac, a jednocześnie największy na świecie, i bez dwóch zdań jeden z najwyżej cenionych, producentów koniaku. Destylarnia, która zasłynęła z produkcji koniaku francuskiego Hennessy, została założona w 1765 roku przez… Irlandczyka, a dokładniej Richarda Hennessy. Po odejściu Richarda przedsiębiorstwo przejął jego syn, James, który w 1813 nadał firmie nazwę, która do dziś rozpala wyobraźnię smakoszy – Hennessy & Co. W XX wieku brand Hennessy połączył siły z wieloma luksusowymi markami, takimi jak Moët et Chandon czy Louis Vuitton, rozbudowując ofertę o mnóstwo różnorodnych towarów – należą do nich nie tylko mocne alkohole i wina, lecz również biżuteria, kosmetyki czy galanteria.
Chociaż o marce Jas Hennessy & Co można by napisać naprawdę wiele, my skupimy się rzecz jasna na zjawiskowym koniaku Hennessy. Omawiając kwestię Hennessy a brandy, należy pamiętać, że mamy do czynienia – w opinii wielu znawców – z koniakiem numer 1 na świecie, a więc też bez dwóch zdań ze ścisłą czołówką brandy. To właśnie rodzinie Hennessy zawdzięczamy system klasyfikacji jakościowej koniaków, którym oficjalnie posługujemy się do dziś. Hennessy koniak to w końcu nie tylko wyjątkowy trunek, lecz również niepowtarzalny design butelek i opakowań, jednoznacznie kojarzący się z elegancją i dobrym gustem. W portfolio marki znajdziemy wiele wybornych pozycji – opisy poszczególnych rodzajów Hennessy przedstawiamy w dalszej części tekstu!
A teraz, kończąc już tę część artykułu, pragniemy udzielić odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie, dręczące – dajemy głowę – wielu koneserów. Otóż jak wymawiać „Hennessy?” Najbliższy prawdzie zapis francuskiej wymowy, który możemy zaproponować, nie odwołując się do alfabetu fonetycznego, to „ensi”. Wszędzie poza Francją nazwę tę czyta się jednak po prostu „henesi”!
Jaki smak ma Hennessy?
Jaki jest smak koniaku Hennessy? Oczywiście niezrównany! W Hennessy VS wyczujemy bowiem nuty suszonych owoców występujące w towarzystwie wanilii czy przypraw korzennych. Cenne urozmaicenie stanowią niuanse w postaci toffi, czekolady czy rodzynek. Długi finisz specjału pozwala każdemu smakoszowi doskonale zapoznać się z bogatym smakiem Hennessy. Należy jednak nadmienić, że nie sposób mówić o smaku Hennessy w oderwaniu od aromatu koniaku. Ten natomiast wzbogaca doznania degustacyjne o kolejne wrażenia – oprócz wymienionych akcentów możemy rozpoznać w nim m.in. skórkę pomarańczy, tytoń czy dębinę!
Hennessy – z czego sie robi?
Jaki jest skład koniaku Hennessy? Ten prestiżowy koniak, jak każda brandy, jest alkoholem destylowanym z wina. Do produkcji Hennessy wykorzystywane są trzy białe odmiany winorośli – należą do nich Ugni Blanc (Trebbiano), Colombard i Folle-Blanche. Najważniejszą z nich jest Ugni Blanc. Owoce wykorzystywane do produkcji Hennessy pochodzą z czterech podregionów Cognac – Grande Champagne, Petite Champagne, Borderie i Fins Bois.
W skład koniaku Hennessy wchodzi kilkadziesiąt, a niekiedy nawet sto (!) destylatów, czyli eaux-de-vie („wód życia”). Każdy alkohol, który nazywamy eau-de-vie, musi przejść procedurę podwójnej destylacji w miedzianych alembikach, i zanim zostanie wykorzystany do produkcji koniaku – dojrzewać przez okres nie krótszy niż dwa lata. To właśnie odpowiedni dobór składników pozwala mistrzom destylacji z Cognac tworzyć tak rozbudowane kompozycje smakowo-zapachowe. Oprócz wyśmienitych destylatów do produkcji koniaku wykorzystuje się również krystalicznie czystą demineralizowaną wodę.
Hennessy – rodzaje
Jak już pisaliśmy, w portfolio marki Hennessy znajduje się kilka wyśmienitych propozycji. Należą do nich koniak Hennessy VS (very special), Hennessy X.O. (extra old), koniak Hennessy Paradis, Hennessy Fine de Cognac, Hennessy Paradis Imperial i Richard Hennessy. Specjalną edycję koniaku Hennessy VS stanowi dodatkowo Hennessy V.S.O.P.
Najpopularniejszym trunkiem proponowanym przez Hennessy, a być może i najpopularniejszym koniakiem na świecie, jest koniak Hennessy Very Special. Każdy z ponad 40 starannie wyselekcjonowanych destylatów tworzących Hennessy VS dojrzewał przynajmniej przez 2,5 roku (a nawet 8 lat) w beczkach z najwyższej jakości drewna dębowego. Hennessy V.S.O.P. to natomiast ekskluzywna edycja limitowana Hennessy V.S., otrzymywana z najwyższej jakości destylatów (około 60), liczących sobie nawet 15 lat. Hennessy VSOP po raz pierwszy wyprodukowana została w 1817 roku na wyraźne życzenie księcia regenta Jerzego, który następnie zapisał się na kartach historii jako Król Wielkiej Brytanii i Hanoweru Jerzy IV.
Kolejną z prestiżowych propozycji producenta jest Hennessy X.O. Ten wyśmienity trunek to kompozycja, którą współtworzy ponad 100 doskonałych „wód życia”, z których najstarsze liczą sobie nawet około 30 lat! Historia Hennessy XO sięga 1870 roku. Warto wiedzieć, że to właśnie ten specjał był pierwszym koniakiem określanym mianem extra old. Uwagę koneserów przyciąga wspaniała butelka-karafka, w której sprzedawana jest Hennessy XO, przywodząca swoim kształtem na myśl gruszkę zdobioną winnymi pnączami.
Koniak Hennessy Paradis to jeszcze jeden specjał marki Hennessy, obok którego żaden z poważnych smakoszy nie może przejść obojętnie. Ta niezrównany w smaku i zapachu trunek powstaje z ponad 100 różnych eaux-de-vie, z których część może mieć prawie… 100 lat! Przywoływany luksusowy alkohol światło dzienne ujrzał w 1979 roku z inicjatywy Maurice’a Fillioux i od tego czasu jest synonimem najwyższej jakości. Prawdziwy szczęśliwcy mogli mieć również okazję oddać się degustacji koniaku Hennessy Paradis Imperial. To niezrównane dzieło Yanna Fillioux nawiązuje swoją recepturą do oryginalnego koniaku Hennessy, który w 1818 roku stanowił prezent dla cara Aleksandra I, unieśmiertelnionego przez Lwa Tołstoja na kartach Wojny i pokoju. Klasyczny smak i zapach Hennessy wzbogacają w tym przypadku rozkoszne akcenty jaśminu i pomarańczy. Istnie królewskie są nie tylko właściwości koniaku Hennessy Paradis, lecz również stylowy dekanter wzbogacany złotymi zdobieniami, w którym zamknięty został trunek.
Hennessy Fine de Cognac, najnowsza pozycja w ofercie marki, to dowód na to, że producent, hołdując najwspanialszym tradycjom, jest otwarty na nowoczesność. Tę szlachetną, dostosowaną do preferencji współczesnych smakoszy kompozycję tworzy mieszanka destylowanych win w wieku od 4 do 10 lat. Specjał zachwyca nie tylko doskonałymi walorami aromatyczno-smakowymi i piękną złotą barwą, lecz również designem butelki nawiązującym do flakonu perfum.
Ostatni z opisywanych przez nas wariantów koniaku to trunek, którego cena sięga… nawet 20-30 tys. złotych! Hennessy Richard stanowi ukłon w stronę założyciela marki. Jest mieszanką ponad stu euax-de-vie, z których najmłodsza liczy sobie około 40, najstarsza zaś – niemal 200 lat! Tak luksusowy trunek jak Hennessy Richard zasłużył oczywiście na godne opakowanie – jest nim kryształowa karafka wykonana przez największych mistrzów w swoich fachu z francuskiej firmy Baccarat.
Hennessy – jak pić?
Z czym się pije koniak Hennessy? Zanim urazimy frakcję purystów, pozwolimy sobie oddać cesarzowi, co cesarskie, a więc napiszemy: przede wszystkim solo. W ten sposób będziemy w stanie dobrze zapoznać się z właściwościami smakowo-aromatycznymi koniaku i dokonać ich profesjonalnej oceny. Jak podawać Hennessy? Najlepiej w temperaturze pokojowej w specjalnych pękatych kieliszkach na krótkiej nóżce przeznaczonych do degustacji koniaku. Przed wzięciem alkoholu do ust należy pozwolić nozdrzom nacieszyć się aromatem napitku, a dopiero później przejść do kolejnej fazy degustacji.
A gdybyś jednak postanowili przyrządzi niesamowite drinki z Hennessy? Miksologia zapewnia nam mnóstwo możliwości stworzenia wybornym kompozycji smakowych na bazie koniaku. Żeby sprawdzić, jak bardzo odpowiada nam jakościowy winiak w niecodziennym anturażu, radzimy na sam początek połączyć go z colą. Jeśli to zestawienie przypadnie nam do gustu – z czym pić Hennessy w dalszej kolejności? Dajmy szansę sokom. Bardzo ciekawe w smaku Hennessy Drinks stworzymy, łącząc wybrany koniak z oferty producenta z sokiem wiśniowym, grejpfrutowym, limonkowym czy ananasowym. Warto też sprawdzić, czy podchodzi nam koniak ze Sprite’em lub tonikiem!
Z czym się pije koniak Hennessy, gdy mowa o nieco bardziej wymyślnych koktajlach? Na przykład z likierem typu triple sec oraz sokiem z cytryny – w ten sposób uzyskana kompozycja to słynny koktajl Sidecar. Jeśli natomiast koniak Hennessy zestawimy z syropem cukrowym, odrobiną Angostury i wodą mineralną, a szklankę ozdobimy skórką pomarańczy, będziemy mieli okazję wypróbować koktajl Cognac Old Fashioned. Śmiali koneserzy mogą ponadto przetestować połączenie koniak, biały rum, sok z cytryny oraz Cointreau, przyrządzając kultowego drinka Between the Sheets. Jeszcze jedna warta odnotowania odpowiedź na pytanie, z czym się pije Hennesssy, brzmi: ze świeżym sokiem z cytryny oraz syropem cukrowym. Mowa oczywiście o słynnym French 75! Przyrządzając wyszukane (lecz nie tylko) koktajle na bazie interesującego nas dzisiaj koniaku, warto wykorzystać oryginalne szklanki do Hennessy stanowiące część zestawów prezentowych!
Mamy nadzieję, że nasz tekst sprawdzi się jako kompendium wiedzy na temat koniaku Hennessy. Wszystkich naszych czytelników gorąco zachęcamy do degustacji tego ekskluzywnego trunku – zarówno solo, jak i w formie drinków. Wiemy już przecież, z czym pić Hennessy, jeśli poszukujemy dodatkowych wrażeń. Zarówno sztandarowy produkt marki, czyli Cognac Hennessy VS, jak i luksusowy Cognac Hennessy XO zarezerwujesz za pośrednictwem Winnicy Lidla!
Czytaj także:
Drinki z koniakiem i likierem miętowym – jak zrobić?
Sazerac – przepis na drinka z Nowego Orleanu!
Drinki z koniakiem – 7 najlepszych
Rodzaje koniaków – przewodnik WinnicaLidla.pl
Szukasz alkoholi do swojej kolekcji? Oto 6 absolutnych must have!